לוחם יחידת יהלום בתוך מנהרת טרור, חדשות עשר

סיכול מנהרת הטרור מוכיח: "השיטה השקטה" להשמדתן - עדיפה

בעקבות ההצלחה המבצעית והמודיעינית בגילוי המנהרות החודרות, ההערכה בצה"ל היא שחמאס ילך ויאבד את המנהרות הספורות שעוד נשארו לו בחודשים הקרובים • פרשנות

במציאות העזתית, גילוי מנהרות הטרור הוא מאמץ סיזיפי יומיומי, שעתי, שמבשיל בסוף אחרי חודשים של עבודה לרגע שבו מתירים לפרסם חשיפה של מנהרה חדשה.

מה שיוצא דופן במנהרה שנחשפה הבוקר (ראשון), היא העובדה שמדובר במנהרה הראשונה שצה"ל חושף מאז סיום מבצע "צוק איתן" בגזרה הצפונית ברצועת עזה. עד כה, ארבע המנהרות שנחשפו בחודשים האחרונים היו כולן באזור החטיבה הדרומית, כלומר מגזרת כיסופים דרומה, בשטח החולי ביותר של הרצועה.

עוד משהו שיוצא דופן כאן, הוא החיבור של המנהרה הזו לרשת של מנהרות, רכבת תחתית שחופרים בעזה, לקילומטרים של מנהרות. השמדת הפיר והמנהרה שחצתה לשטח ישראל למעשה מנטרלת גם את המנהרות שנמצאות בתוך רצועת עזה.

המספר שצה"ל נוקב בו היום הוא חמש מנהרות שסוכלו בחודשים האחרונים, מאז אוקטובר. אבל המספר האמיתי גבוה בהרבה וצה"ל בכוונה לא מונה אותו, מכיוון שמדובר במנהרות שסוכלו גם בפעילות חשאית וגם בפעילות גלויה, בעיקר באמצעות תקיפות של חיל האוויר, במה שהפלסטינים מכנים "תקיפות על שדות חקלאיים", אבל למעשה נועדו לקטוע ולגדוע תוואי מנהרה.

 תצ"א מנהרה בנחל עוז
 

תצ"א מנהרה בנחל עוז( דובר צה"ל)

 

ראינו שצה"ל השתמש גם הלילה בשיטה השקטה להשמדת מנהרות, באמצעות החדרת חומרים ובהם בטון לתוך המנהרה, כיוון שבצה"ל הגיעו למסקנה שהשיטה הזו עדיפה על פיצוץ המנהרה. כזכור, ב-30 באוקטובר פוצצה מנהרת הג'יהאד האסלאמי שהובילה לחיסול 12 מחבלים. זו הייתה הצלחה מבצעית ומודיעינית מאוד משמעותית, אבל גם הצלחה שהובילה את הג'יהאד האסלאמי להגיב.

כיוון שהמשימה שהטיל הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, על צה"ל היא לנטרל את כל מערך המנהרות החודרות לישראל עד סוף שנת העבודה 2018, כשהרמטכ"ל מסיים את תפקידו ומעביר את השרביט לרמטכ"ל ה-22 - כאשר האלוף אביב כוכבי הוא המועמד המוביל - המשימה היא לא רק לקחת את המנהרות לחמאס, אלא גם לעשות זאת מבלי לדרדר את הרצועה לסבב לחימה חדש. על כן העדיפות היא לשיטה השקטה.

במקביל, מתקדמת גם העבודה על הקיר התת-קרקעי נגד המנהרות. צה"ל בנה 9 קילומטרים בעומק של עשרות מטרים, מתוך 65 ק"מ, אבל נראה כרגע כי קצב לקיחת המנהרות וחשיפתן גבוה יותר מקצב בניית הקיר התת-קרקעי, שבסיומו חמאס לא יוכל כלל לבנות מנהרות חדשות שיגיעו לשטח ישראל.

ההערכה בצה"ל היא שיש עוד כמה מנהרות ספורות, כנראה פחות מ-10, וחמאס ילך ויאבד את המנהרות האלה בחודשים הקרובים.