מתנחלים במאחז ראש יוסף, שלמה מלט

מתנחלים תקפו כוח צה"ל ליד איתמר - החיילים ירו באוויר בתגובה

במהלך משימה צבאית בשומרון, כ-20 צעירים יידו אבנים לעבר חיילים ששהו במקום. הכוח הגיב בגז מדמיע ואמצעים לפיזור הפגנות. שלושה חשודים נעצרו, שניים מהם שוחררו

באירוע חריג, כוח צה"ל הותקף אתמול (שבת) במהלך משימה צבאית על ידי מתנחלים, בסמוך ליישוב איתמר שבשומרון. מצה"ל נמסר כי המתפרעים יידו אבנים על החיילים ששהו במקום, עד כדי סיכונם, והכוח הגיב בשימוש בגז מדמיע, אמצעים לפיזור הפגנות ואף ירי לאוויר. שלושה חשודים נעצרו, ביניהם קטין. מעצרו של הקטין הוארך עד מחר, והשניים האחרים שוחררו.

במהלך התקרית החמורה, קבוצת המתנחלים, נערי גבעות, ניסו להגיע לגבעה סמוך לאיתמר לטובת הקמת מאחז לא חוקי. כוח צהל מחטיבת שומרון, מנה חיילים בודדים אל מול כעשרים נערי גבעות. למקום הגיעו כוחות צה"ל ומשטרה נוספים ועצרו  כאמור שלושה מהמתנחלים בחשד לתקיפת עובד ציבור והפרעה לעובד ציבור במילוי תפקידו. השלושה שהועברו לחקירה הובאו בהמשך היום לדיון בבית משפט השלום בפתח תקווה. "צה"ל רואה בחומרה רבה הפעלת אלימות כלפי כוחותיו, וימשיכו באכיפת החוק והסדר בשיתוף שאר כוחות הביטחון", נמסר.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מכון המחקר ממבט הלווין: תמונות חושפות את ההרס לאחר התקיפה

מיוחד לחגיגות ה-70: נשיא המדינה יכוון אתכם ב-Waze

שלושה נהרגו בסופת שלגים שאירעה במרכז ארצות הברית

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס לאירוע בשיחה עם כתבים ואמר כי "חפ"ק מח"ט שומרון נקלע לתוך אירוע אלים מאוד, כולל זריקת אבנים". לדבריו, "אנחנו רואים בחומרה כל הפעלת אלימות כלפי משרתי צה"ל, במיוחד כשהמתפרעים הם ישראלים. זה ארוע חמור שיש לנו כוונה למצות את הדין בו". הוא הבהיר כי לא היו נפגעים בקרב החיילים. 

מארגון חוננו נמסר כי "כוח צה"ל שהגיע במהלך השבת לפנות מאחז סמוך ליישוב איתמר, ירה גז ואף ירי חי כלפי נערים, חלקם קטינים ששהו במקום. ע"פ עדויות הנערים הירי חי אף היה בסמוך לראשיהם של חלק מהקטינים". על פי הארגון, הנערים העידו כי בשלב מסויים "החל אחד מהחיילים לירות באוויר ממש מעל ראשיהם. בעקבות הירי הנערים נסו מהמקום, שלושה נערים שהיו במקום ולא נסו, נעצרו".

מתנחלים במאחז ראש יוסף
 

מתנחלים במאחז ראש יוסף( שלמה מלט)

 

אחד מהנערים שמתגורר במקום סיפר לחוננו: "ירו לנו ממש מעל הראש, אחד מהחברה היה צריך להתכופף כדי שהירי לא יפגע בו. תוך כדי הירי החיילים צעקו וקיללו אותנו בצורה מחפירה. גם לפני כשבוע בכניסת החג שביעי של פסח הגיעו הצבא וניסו לפנות אותנו, ויום למחרת בשבת הגיעו מג"ב ושברו לנו דברים וציוד, לקחו לנו את המים והאוכל. באנו ליישב את ארץ ישראל, בעזרת השם יוקם כאן עוד ישוב, התנהלות הצבא לא תשבור אותנו".

עו"ד יוסי נדב, שמייצג את הנערים מטעם ארגון חוננו, התייחס למעצר ואמר: "מרשי שהו במקום שככל הנראה בשלב מסויים הוכרז הוא או שטח סמוך כשטח צבאי סגור, מרשי לא התנגדו למעצר, שיתפו פעולה ולא ברחו מהמקום. עניין הירי חמור מאד ואנו ציפייה שצה"ל יבדוק העניים במלוא הרצינות".

ח"כ עמיר פרץ התייחס לתקיפת החיילים ואמר כי "חיילי צה"ל מתמודדים עם משימות מורכבות ביותר ביהודה ושומרון והדעת לא סובלת מצב בו האוכלוסיה עליה הם שומרים תקום כנגדם, תשליך אבנים ותסכן את חייהם. מי ישמור על חיילי צה"ל? על נתניהו וליברמן לגבש תכנית באופן מיידי ונחרץ לעצירת האלימות כנגד חיילי צה״ל ביהודה ושומרון, כולל האפשרות של הגדרת פלגים מסוימים בימין הקיצוני כארגון טרור לכל דבר".