לפני המתקפה בסוריה: שיחות בדרג גבוה בין ישראל לבריטניה וצרפת

פרסום ראשון: מעט לפני התקיפה היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, ערך שיחות תיאום עם מקביליו במדינות התוקפות. דיפלומטים מערביים: ישראל הדגישה כי איראן היא הבעיה

המתקפה בסוריה: ביממה שלפני התקיפה נגד מתקני הנשק הכימי של ממשל אסד התקיימו שיחות תיאום בין דרגים גבוהים בישראל לבריטניה וצרפת. על כך פורסם הערב (שבת) לראשונה בחדשות עשר. מוקדם יותר פורסם כי שיחות ומות התקיימו גם מול ארצות הברית, השותפה העיקרית במתקפה.

ביום חמישי בערב התקיימה שיחת טלפון בין ראש המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, מאיר בן שבת, ליועץ לביטחון לאומי של ראש ממשלת בריטניה, מארק סידוואל. אתמול (שישי) התקיימה שיחת טלפון בין בן שבת ליועץ לביטחון לאומי של נשיא צרפת, פיליפ אטיין. שתי השיחות עסקו בהכנות לתקיפה המתקרבת בסוריה.

דיפלומטים מערביים אמרו לחדשות עשר כי בן שבת אמר למקביליו בבריטניה וצרפת כי ישראל תומכת בתקיפה על מתקני הנשק הכימי של אסד. עם זאת, הוא הדגיש כי מבחינת ישראל הבעיה האסטרטגית החמורה בסוריה היא התבססות האיראנית, ותקיפה על מתקני הנשק הכימי לא תפתור אותה. 

השיחות עם בריטניה וצרפת התקיימו כאמור במקביל למגעים שוטפים בין ישראל לממשל האמריקני בימים האחרונים. ביום שני האחרון, בעקבות המגעים עם הממשל האמריקני, גיבש ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכה כי טראמפ עומד לתקוף בסוריה, כפי שנחשף לראשונה בחדשות עשר. בכירים בממשל האמריקני אמרו שישראל עודכנה על ידי האמריקנים לגבי מועד התקיפה זמן קצר לפני שזו יצאה לפועל, וכי שתי המדינות ביצעו בימים שלפני התקיפה חילופי מידע מודיעיני ותיאומים נוספים לגבי התקיפה.

 האזור שהותקף בסוריה
 

האזור שהותקף בסוריה (חדשות עשר)

 

הפעולה המשותפת של ארה"ב, בריטניה וצרפת הלילה בוצעה בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון הלילה. מדובר במתקפה גדולה בהרבה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית לפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

לפי מנהל הכוחות המשולבים של הצבא האמריקני, לוטננט גנרל קנת' מקנזי, התקיפה הייתה בשלושה מוקדים מרכזיים של תכנית הנשק הכימי של משטר אסד, באזור דמשק וחומס. צבא סוריה מסר כי 110 טילים נורו במתקפה במערב המדינה ורובם יורטו. הצבא מסר גם כי אתר המחקר המדעי ברזה שסמוך לדמשק נפגע. לפי הפנטגון מדובר באתר המשמש לפיתוח, יצור וניסויים בנשקים כימיים וביולגיים. לפי צבא סוריה, לא היו הרוגים במתקפה ושלושה בני אדם נפצעו.

מפקד בכוחות הקואליציה התומכת באסד אמר לרויטרס כי במתקפה נפגע גם בסיס חיל אוויר סורי במערב דמשק, בסמוך לגבול עם לבנון. משרד החוץ הרוסי הדגיש כי מרבית הטילים יורטו ע"י כוחות נ"מ אך סייג כי הרוסים לא היו מעורבים ביירוטים. בטלוויזיה הסורית דווח כי המתקפה ארכה 50 דקות.