3 יעדים, בשיתוף פעולה, מהאוויר והים: כך בוצעה התקיפה בסוריה

בתדריך אחר הצהריים סיפק הפנטגון פרטים חדשים, מספרים ומיקומים מהם התקיפו לפנות בוקר ארה"ב, בריטניה וצרפת את אזור דמשק וחומס. "החזרנו את אסד לאחור"

התקיפה בסוריה: בתדרוך אחר הצהריים (שבת) סיפק מנהל הכוחות המשולבים של הצבא האמריקני, לוטננט גנרל קנת' מקנזי, פרטים חדשים אודות התקיפה לפנות בוקר באזור דמשק וחומס. לדבריו התקיפה הייתה בשלושה מוקדים מרכזיים, שניים עיקריים, של תכנית הנשק הכימי של משטר אסד.

על מנת לפגוע במטרה הראשונה, מכון מחקר ביולוגי באזור דמשק, השתמש הצבא האמריקנית ב-76 טילים, 56 טומהוק. "המטרה הושמדה, ותעכב את תכנית הנשק הכימי של אסד בעוד שנים רבות", טען. על מנת לפגוע במטרה השניה השתמשו ב-22 סוגי אמל"ח, מהאוויר ומהים, על ידי שלושת בעלות הברית, מערך הטומהוק האמריקני, ה"Storm shadow" הבריטי ומערך הטילים הצרפתי.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ארבעה פעילי ג'יהאד אסלאמי נהרגו מפיצוץ ברכבם בסמוך לגדר עזה

שעות אחרי המתקפה: פקחים יגיעו לאזור שהותקף בנשק כימי

השקט בצפון נשמר - מזג האוויר נפלא לטיולים

על מנת לפגוע במטרה השלישית נעשה שימוש בשבעה טילים. כל הטילים שוגרו דרך פלטפורמות אוויריות וימיות אמריקנית, צרפתיות ובריטיות בים האדום, במפרץ הערבי הצפוני ובמזרח הים התיכון. "כל כלי הנשק פגעו במטרתם, או בסמיכות חיונית להם", הוסיף.

"ארצות הברית לא מכירה את הטענות שנפגעו אזרחים במהלך התקיפה", הוסיף עוד. דוברת הפנטגון, דנה וויט, אמרה: "נקטנו בכל אמצעי הזהירות. מטרת ארצות הברית הייתה ונשארה הבסת דאע"ש, אך לא נקבל הפרה של החוק הבינלאומי. אנחנו בקשר רציף עם רוסיה".

מפת התקיפה בסוריה כפי שפרסם מנהל המטות המשולבים ג'ון מקנזי במהלך תדרוך בפנטגון
 

מפת התקיפה בסוריה כפי שפרסם מנהל המטות המשולבים ג'ון מקנזי במהלך תדרוך בפנטגון( חדשות עשר)

 

הפעולה האמריקנית, הבריטית והצרפתית בוצעה בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון הלילה. מדובר במתקפה גדולה בהרבה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית לפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

צבא סוריה מסר כי 110 טילים נורו במתקפת המערב במדינה, רובם באזור דמשק וחומס, ורובם יורטו. הצבא מסר גם כי אתר המחקר המדעי ברזה שסמוך לדמשק נפגע. לפי הפנטגון מדובר באתר המשמש לפיתוח, יצור וניסויים בנשקים כימיים וביולגיים. לפי צבא סוריה, לא היו הרוגים במתקפה ושלושה בני אדם נפצעו.

מפקד בכוחות הקואליציה התומכת באסד אמר לרויטרס כי במתקפה נפגע גם בסיס חיל אוויר סורי במערב דמשק, בסמוך לגבול עם לבנון. משרד החוץ הרוסי הדגיש כי מרבית הטילים יורטו ע"י כוחות נ"מ אך סייג כי הרוסים לא היו מעורבים ביירוטים. בטלוויזיה הסורית דווח כי המתקפה ארכה 50 דקות.