שעות אחרי המתקפה: פקחים יגיעו לאזור שהותקף בנשק כימי

צוות נוסף של הארגון למניעת הפצת נשק כימי הגיע לחקור את המתקפה בדומא שבגינה תקפו מדינות המערב מטרות בסוריה • מועצת הביטחון תתכנס הערב

שעות אחרי מתקפת מדינות המערב בסוריה, צוות נוסף של פקחי הארגון למניעת הפצת נשק כימי צפוי להגיע היום (שבת) למקום בו נטען כי התרחשה המתקפה הכימית בדומא.

ב-OPCW מסרו כי "הצוות שלנו ימשיך במשימתו בסוריה כדי להבין את העובדות בנוגע להאשמות לשימוש בנשק כימי בדומא". בסוריה גינו את המתקפה, בין היתר מכיוון שהצוות החל במשימת איסוף הראיות לפני שבוע וטרם השלים את חקירתו.

לבקשתה של רוסיה, מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס בשעה 18:00 (שעון ישראל) כדי לדון במתקפה בסוריה הלילה. סגן שר החוץ הרוסי אמר כי מדינתו נמצאת בקשר עם מדינות המערב שתקפו בסוריה וכי מוסקבה מעוניינת בשיתוף פעולה עם וושינגטון.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פוטין: המתקפה בסוריה - הפרת החוק הבינלאומי

100 טילי טומהוק מהים ומהאוויר: הפרטים על מתקפת המערב בסוריה

רוסיה: צריך להיות סוטה כדי לתקוף את דמשק ברגע של סיכוי לשלום

מוקדם יותר היום, ארה"ב, בריטניה וצרפת מסרו פרטים על ראיות לשימוש של משטר אסד בנשק כימי, שמהוות לשיטתן הוכחה לנחיצות בתקיפה המטרות הלילה בסוריה.

תקיפת נשק כימי בדומא
 

דומא שבסוריה(רויטרס )

 

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הסבירה שאף קבוצה אחרת לא הייתה יכולה לבצע את התקיפה למעט אסד, שכן דאע"ש למשל כלל לא פועל בעיר דומא, בה בוצעה המתקפה הכימית. עוד אמרה מיי כי משטר אסד עשה שימוש בפצצות חבית במהלך המתקפה הכימית. ראשת ממשלת בריטניה הוסיפה כי תנאם בפני הפרלמנט ביום שני. "הפעלת כוח צבאי היא ההחלטה הקשה ביותר לראש ממשלה. זאת הפעם הראשונה שאני נאלצת לעשות זאת. לא הייתה אלטרנטיבה. הפעולה משרתת את האינטרס הלאומי הבריטי. הראיות מצביעות על כל שלסורים יש מאגרי נשק כימי ועל שהם ממשיכים לייצר נשק שכזה", אמרה מיי. ראש האופוזיציה הבריטית, ג'רמי קורבין, דרש ממיי להציג הצדקה חוקית למתקפה.

ארה"ב טענה גם היא שהיא מחזיקה ב"גוף ראיות משמעותי" המצביע על אחריות משטר אסד למתקפה הכימית בדומא. הראיות, לטענת הפנטגון, כוללות עדי ראיה שחזו במסוקים מפציצים את האוכלוסייה באמצעות פצצות חבית ו"מודיעין אמין" על שהצבא הסורי ניהל את המתקפה.

"מסקנותינו מבוססות על דיווחים בכלי תקשורת שונים, הסימפטומים עליהם דיווחו הנפגעים, תמונות וסרטונים המראים את פצצות החבית", מסרו בבית הלבן, אך לא פירטו מה מקור המידע.

בווידאו: חגיגות בדמשק לאחר המתקפה >>

צרפת שחררה גם היא דוח מודיעין המפרט את הראיות לגבי שמוש נשק כימי של משטר אסד. אנשי המודיעין הצרפתים אמרו שניתוח העדויות, תמונות והסרטונים מהמתקפה בדומא הביאו את צרפת למסקנה ש"מדובר בראיות אמינות ולא מפוברקות".

כאמור, ארצות הברית, בריטניה וצרפת ירו הלילה יותר מ-100 טילי טומהוק, מהים ומהאוויר, לעבר אתרי נשק כימי בסוריה. זאת בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון. מדובר במתקפה כפולה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית מלפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

הטילים האמריקניים הפציצו שלושה אתרים לפיתוח ואחסון נשק כימי בסוריה: מכון מחקר המשמש לפיתוח נשק כימי בדמשק ושני מחסנים באזור חומס. הפנטגון עדיין לא אישר כמה מהטילים פגעו במטרותיהם. היעדים שתקפו הכוחות בריטים והצרפתים עדיין לא ידועים.

צבא סוריה מסר כי 110 טילים נורו במתקפת המערב במדינה, רובם באזור דמשק וחומס, ורובם יורטו. הצבא מסר גם כי אתר המחקר המדעי ברזה שסמוך לדמשק נפגע. לפי הפנטגון מדובר באתר המשמש לפיתוח, יצור וניסויים בנשקים כימיים וביולגיים. לפי צבא סוריה, לא היו הרוגים במתקפה ושלושה בני אדם נפצעו. מפקד בכוחות הקואליציה התומכת באסד אמר לרויטרס כי במתקפה נפגע גם בסיס חיל אוויר סורי במערב דמשק, בסמוך לגבול עם לבנון.