למרות התקיפה - ארה"ב בדרך החוצה מסוריה • פרשנות

התקיפה האמריקנית הייתה מהלך מדוד שנמנע מהתגרות ברוסים ונועד להעביר מסר הרתעתי לגבי שימוש עתידי בנשק כימי. נדמה שלטראמפ אין עניין לאיים על משטר אסד

התקיפה האמריקנית לפנות בוקר, בתגובה לשימוש בנשק כימי של משטר אסד, הייתה מהלך מדוד, צפוי, שנועד לאותת ולהעביר מסר התרעתי. האמריקנים לא מתיימרים להשפיע על מהלך המלחמה ובחרו את המטרות בקפידה כדי להימנע מהתגרות ברוסים.

המטרות שהותקפו מוכרות היטב בישראל. כולן קשורות לנשק הכימי של אסד. למעלה ממאה טילים ששוגרו לעבר שלוש מטרות השמידו אותן כליל. יתכן שנפגעה היכולת של אסד לחדש את יצור הנשק הכימי, אבל גם לאחר התקיפה הזאת הוא יוכל להמשיך ולטבוח באזרחיו באמצעים קונבנציונליים.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

השקט בצפון נשמר - מזג האוויר נפלא לטיולים

התושבים היו בטוחים שמדובר בנמר - לשוטרים שהוזעקו ציפתה הפתעה

100 טילי טומהוק מהים ומהאוויר: הפרטים על מתקפת המערב בסוריה

זו תקיפה עוצמתית יותר מהתקיפה הקודמת שביצע טראמפ באפריל 2017 אבל היא מחזקת את מה שכבר הבינו בישראל: ארה"ב בדרך החוצה מסוריה. היא תהיה מוכנה לאכוף את האיסור על שימוש בנשק כימי, אבל אין לה כוונה לאיים על משטרו של אסד.  

 מתקפת המערב על סוריה
 

מתקפת המערב על סוריה(רויטרס )

 

ההתרעה הממושכת שקיבלו הסורים אפשרה להם להעביר את רוב הנכסים הצבאיים לבסיסים הרוסיים, כך שלא נפגעו היכולות האוויריות של אסד וגם לא יכולות ההגנה האווירית. ניכר שהאמריקנים בחרו בתקיפה שהרוסים יוכלו להבליג עליה. אמנם הרטוריקה ממוסקבה מאיימת, אבל ספק אם רוסיה תבחר להגיב על התקיפה הזאת. אם כן, סביר שזה יהיה כנגד כוחות אמריקנים במזרח סוריה.

מבחינת ישראל - האירוע הזה מאחוריה. היא לא מעורבת בו, אבל מצפה עדיין תגובה איראנית על השמדת המערך האווירי שלה בבסיס T4 בחומס בתחילת השבוע, שיוחסה לישראל ע"י פרסומים זרים. גם זו צפויה להיות תגובה מחושבת. אין סיבה להתרגש מההצהרות המתלהמות על השמדת תל אביב וחיפה. איראן תחפש דרך לפגוע בכוחות צה"ל, אבל בישראלים מבהירים שלא יכילו שום תגובה כזאת ומאיימים בפגיעה קשה באיראן על כל מהלך שיעשו נגדנו.