סוריה משדרת שגרה: "התוקפנות המערבית לא תשנה דבר"

דובר הצבא הסורי מסר כי מתקפת המערב "תגביר הנחישות להילחם בטרור", הטלוויזיה הסורית שידרה את אסד מגיע לארמונו. חיזבאללה: "המשך לתוקפנות הציונית האחרונה בסוריה"

סוריה משדרת שגרה, זמן קצר לאחר מתקפת המערב: הטלוויזיה הסורית שידרה הבוקר (שבת) את נשיא סוריה, בשאר אסד, מגיע לארמון הנשיאות. זמן קצר קודם לכן, דובר הצבא הסורי מסר הצהרה מצולמת ואמר: "התוקפנות המערבית לא תשנה דבר, אלא רק תגביר את נחישותנו להמשיך ולכתוש את שנותר מהקבוצות הטרוריסטיות החמושות". לפי הודעת הצבא, 110 טילים שוגרו ע"י ארה"ב, בריטניה וצרפת אולם רובו יורטו. "מרכז מחקר" אחד נפגע סמוך לדמשק ושלושה בני אדם נפצעו בחומס. ממשרד החוץ הסורי נמסר כי "מדובר במתקפה בוטה וברברית והיא לא תפגע כהוא זה בנחישות העם להילחם בטרור".

בחיזבאללה שיבחו את חיל האוויר הסורי ואת יכולות הנ"מ במדינה. "המלחמה שארה"ב מנהלת נגד סוריה, עמי האזור ותנועות ההתנגדות לא תשיג את מטרותיה. מתקפה המשולשת היא המשך לתוקפנות הציונית האחרונה בסוריה ותמיכה ישירה בטרוריסטים", אמרו בארגון הטרור השיעי. המנהיג הרוחני העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר בעקבות ההתפתחויות: "המתקפה היא פשע ומנהיגי ארה"ב, בריטניה וצרפת פושעים". לפי "אל-מנאר", חמינאי אמר גם "התוקפנות על סוריה היא פשע שיכשל  כפי שנכשל בעיראק ואפגניסטן בשנים האחרונות". משרד החוץ האיראני "גינה בכל תוקף" את המתקפה והזהיר מפני השלכות אזוריות. "אמריקה ובנות בריתה הן הנושאות באחריות להשלכות ההרפתקה הזו ועליהן לשאת באחריות לכך", נמסר. בכיר במשמרות המהפכה אמר כי "ארה"ב אחראית לנזק שייגרם מהשלכות התקיפה". 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

100 טילי טומהוק מהים ומהאוויר: הפרטים על מתקפת המערב בסוריה

רוסיה: צריך להיות סוטה כדי לתקוף את דמשק ברגע של סיכוי לשלום

התושבים היו בטוחים שמדובר בנמר - לשוטרים שהוזעקו ציפתה הפתעה

 מפת התקיפות בסוריה
 

מפת התקיפות בסוריה(חדשות עשר )

 

מנגד, משרד החוץ הטורקי הודיע כי המתקפה, לדעת אנקרה, היא "תגובה הולמת". בממשלה הטורקית הוסיפו כי אנקרה עודכנה על התקיפה לפני שאירעה.

ברוסיה קראו לכינוס מועצת הביטחון בהמשך לתקיפה. זאת לאחר תגובה חריפה. "ראשית, 'האביב הערבי' בחן את העם הסורי, לאחר מכן דאע"ש וכעת הטילים האמריקניים ה"חכמים". בירתה של מדינה ריבונית, שנאבקת שנים לשרוד נגד תוקפנות של טרוריסטים, הותקפה", כתבה בפייסבוק מריה זכרובה, דוברת משרד החוץ הרוסי. "אתה צריך להיות סוטה כדי לתקוף את בירת סוריה בדיוק ברגע שהיה לה סיכוי לעתיד שלו".

דובר צבא סוריה
 

דובר צבא סוריה (חדשות עשר )

 

קודם לכן, הגיב שגריר רוסיה בוושינגטון, אנטולי אנטונוב, לתקיפה: "הערכותינו הגרועות ביותר התממשו. כל האזהרות שלנו לא נשמעו. תסריט ידוע מראש יושם. הזהרנו שפעולה כזו לא תעבור ללא השלכות. האחריות תהיה על ארה"ב, צרפת ובריטניה. להעליב את נשיא רוסיה זה דבר לא מקובל. ארה"ב שמחזיקה במאגר הגדול ביותר של נשק כימי בעולם לא מחזיקה בזכות מוסרית להטיף מוסר לאחרים".

בווידאו: שיגור טיל מספינה צרפתית >>

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי, מסרה בהצהרה: "זה לא ניסיון להתערב במלחמת האזרחים בסוריה או להחליף את המשטר, אלא שליחת מסר ברור נגד שימוש בנשק כימי ופגיעה באזרחים חפים מפשע". שר החוץ הצרפתי, ז'אן-איב לה דריאן, אמר כי המתקפה לא כוונה נגד בנות בריתה של סוריה. שרת ההגנה הצרפתית, פלורנס פארלי, אמרה כי רוסיה הוזהרה מראש בנוגע לתקיפה.

גורם מדיני ישראלי מסר כי "בשנה שעברה, הנשיא טראמפ הבהיר שהשימוש בנשק כימי מהווה חציית קו אדום. הלילה, בהובלה אמריקנית, ארה"ב, צרפת ובריטניה פעלו בהתאם. סוריה ממשיכה לבצע פעולות רצחניות ולהוות בסיס לפעולות אלו ואחרות, כולל של איראן, שמעמידות את שטחה, כוחותיה והנהגתה בסכנה".

 חגיגות של אזרחים סורים ברחובות דמשק
 

חגיגות של אזרחים סורים ברחובות דמשק( סאנא - סוכנות הידיעות הסורית הרשמית)

 

ההערכה היא שישראל עודכנה מראש לפני מתקפת המערב. בכיר בממשל אישר לחדשות עשר כי ארה״ב התייעצה לפני התקיפה עם בנות בריתה באירופה ובמזרח התיכון: "הבית הלבן, מחלקת המדינה ומשרד ההגנה התייעצו באופן קבוע והדוק עם בנות בריתנו באירופה ובמזרח התיכון בנוגע לחילופי מודיעין ולתכנון אסטרטגי סביב התקיפה".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, כתב בטוויטר: "המתקפה האמריקנית היא איתות חשוב לציר הרשע - איראן, סוריה וחיזבאללה. שימוש בנשק כימי הוא חציית קו אדום שהאנושות אינה יכולה לסבול עוד".

לפי הצהרת ג'יימס מאטיס, שר ההגנה האמריקני, מדובר בתקיפה חד-פעמית. ג'וזף דנפורד, ראש המטות המשולבים האמריקני, הוסיף כי המטרות נבחרו בקפידה כדי לפגוע ביכולתו של הנשיא אסד לחדש את השימוש בנשק כימי. "מוקדם מדי להעריך אם אסד יצליח לשקם את עצמו ולהשתמש מחדש בנשק כימי", אמר. בארה"ב דווח כי גם ספינת מלחמה אמריקנית בים האדום שיגרה טילים לעבר סוריה בסך הכול הותקפו שלוש מטרות: הטילים האמריקניים הפציצו שלושה אתרים לפיתוח ואחסון נשק כימי בסוריה: מכון מחקר המשמש לפיתוח נשק כימי בדמשק ושני מחסנים באזור חומס. הפנטגון עדיין לא אישר כמה מהטילים פגעו במטרותיהם. היעדים שתקפו הכוחות בריטים והצרפתים עדיין לא ידועים.