חגיגות של אזרחים סורים ברחובות דמשק, סאנא - סוכנות הידיעות הסורית הרשמית

התקיפה בסוריה: מכה למשטר אסד, סטירת לחי לפוטין • פרשנות

המתיחות ביחסים בין ארה"ב ורוסיה החמירה בעקבות ההפצצה אולם אין לראות במתקפה דבר שעשוי לשנות את אופי המלחמה. מטרתה היא לא להוביל להסלמה

מכה למשטר אסד, סטירת לחי לפוטין: ככל שהשעות חולפות, המתקפה שמערערת את המשטר האסדי מתגלה כיחסית כירורגית, כלומר התבצעה רק באתרים ספורים, והיא מצומצמת לאור הפינוי הסורי המסיבי. היא אמנם יותר משמעותית אך לא משהו שאפשר לומר עליו שעשוי לשנות את אופי המלחמה.

מתקפת מדינות המערב בסוריה מהווה החמרה משמעותית ביחסים בין המדינות, אך לא צריך להתרשם מהרטוריקה הרוסית שבה נעשה שימוש בשעות האחרונות. הרוסים ניסו להרתיע את המערב גם בנוגע לבחירת היעדים שהותקפו. הסורים, דרך החגיגות ברחובות דמשק, מנסים להמעיט בכוחה של התקיפה אך צריך לזכור שמדובר בתקיפה של שלוש מעצמות עם למעלה מ-100 טילי שיוט.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כך התאהבו נכדתו של ניצול שואה ונכדתו של קצין נאצי

ישראל מאשרת לראשונה: המל״ט האיראני שהופל בפברואר היה חמוש

משרד הבריאות בעזה: פלסטיני בן 28 נהרג במהלך ההפגנות על הגדר

ההתקפה הזו פוגעת ביכולת של הסורים להשתמש בנשק כימי אך לא משנה את המאזן הסורי הפנימי. מטרתה היא לא להוביל להסלמה ואפשר להבין זאת מהתדרוכים של שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס, ונשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. עם זאת, גם בתדרוכים האמריקניים הייתה סתירה - טראמפ נתן תחושה שמדובר בהתחלה של מאבק כלשהו ואילו מאטיס ניסה להדגיש שזה חד-פעמי.

 מספר מוקדי התקיפה בסוריה
 

סוריה, זמן קצר לאחר התקיפה (חדשות עשר)

 

כידוע, רוסיה הגיבה בחריפות  על מתקפת מדינות המערב בסוריה. "ראשית, 'האביב הערבי' בחן את העם הסורי, לאחר מכן דאע"ש וכעת הטילים האמריקניים ה"חכמים". בירתה של מדינה ריבונית, שנאבקת שנים לשרוד נגד תוקפנות של טרוריסטים, הותקפה", כתבה בפייסבוק מריה זכרובה, דוברת משרד החוץ הרוסי. "אתה צריך להיות סוטה כדי לתקוף את בירת סוריה בדיוק ברגע שהיה לה סיכוי לעתיד שלו".

קודם לכן, הגיב שגריר רוסיה בוושינגטון, אנטולי אנטונוב, לתקיפה: "הערכותינו הגרועות ביותר התממשו. כל האזהרות שלנו לא נשמעו. תסריט ידוע מראש יושם. הזהרנו שפעולה כזו לא תעבור ללא השלכות. האחריות תהיה על ארה"ב, צרפת ובריטניה. להעליב את נשיא רוסיה זה דבר לא מקובל. ארה"ב שמחזיקה במאגר הגדול ביותר של נשק כימי בעולם לא מחזיקה בזכות מוסרית להטיף מוסר לאחרים". ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי, מסרה בהצהרה: "זה לא ניסיון להתערב במלחמת האזרחים בסוריה או להחליף את המשטר, אלא שליחת מסר ברור נגד שימוש בנשק כימי ופגיעה באזרחים חפים מפשע". משרד החוץ האיראני "גינה בכל תוקף" את המתקפה והזהיר מפני השלכות אזוריות. "אמריקה ובנות בריתה הן הנושאות באחריות להשלכות ההרפתקה הזו ועליהן לשאת באחריות לכך", נמסר.