100 טילי טומהוק מהים ומהאוויר: הפרטים על מתקפת המערב בסוריה

ארה"ב, צרפת ובריטניה ירו מעל ל-100 טילים לעבר אתרי נשק כימי של משטר אסד בחומס ובדמשק • לטענת הרוסים נורו רק 30, כששליש מהם יורטו • סוריה: "לא היו הרוגים במתקפה"

ארצות הברית, בריטניה וצרפת ירו הלילה (שבת) יותר מ-100 טילי טומהוק, מהים ומהאוויר, לעבר אתרי נשק כימי בסוריה. זאת בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון. מדובר במתקפה כפולה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית לפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

הטילים האמריקניים הפציצו שלושה אתרים לפיתוח ואחסון נשק כימי בסוריה: מכון מחקר המשמש לפיתוח נשק כימי בדמשק ושני מחסנים באזור חומס. הפנטגון עדיין לא אישר כמה מהטילים פגעו במטרותיהם. היעדים שתקפו הכוחות בריטים והצרפתים עדיין לא ידועים.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

התחזית לשבת: עלייה קלה בטמפרטורות; באמצע השבוע הבא - שרב

האם יש לאסור תיעוד לוחמים בסיטואציות מבצעיות?

ישראל מאשרת לראשונה: המל״ט האיראני שהופל בפברואר היה חמוש

 תיעוד מתקיפת ארצות הברית בסוריה
 

תיעוד מתקיפת ארצות הברית בסוריה (חדשות עשר)

 

משרד החוץ הרוסי הדגיש כי מרבית הטילים יורטו ע"י כוחות נ"מ אך סייג כי הרוסים לא היו מעורבים ביירוטים. בטלוויזיה הסורית דווח כי המתקפה ארכה 50 דקות.

צבא סוריה מסר כי 110 טילים נורו במתקפת המערב במדינה, רובם באזור דמשק וחומס, ורובם יורטו. הצבא מסר גם כי אתר המחקר המדעי ברזה שסמוך לדמשק נפגע. לפי הפנטגון מדובר באתר המשמש לפיתוח, יצור וניסויים בנשקים כימיים וביולגיים. לפי צבא סוריה, לא היו הרוגים במתקפה ושלושה בני אדם נפצעו. מפקד בכוחות הקואליציה התומכת באסד אמר לרויטרס כי במתקפה נפגע גם בסיס חיל אוויר סורי במערב דמשק, בסמוך לגבול עם לבנון. 

 מפת התקיפות בסוריה
 

מפת התקיפות בסוריה (חדשות עשר )

 

גורמים רשמיים בקואליציה התומכת באסד טוענים כי האתרים שהותקפו פונו מאנשים בימים האחרונים בעקבות אזהרות מרוסיה. פקיד בכיר בקואליציה מסר לרויטרס כי ממשלת סוריה ובעלות בריתה ספגו את התקיפה, וכי כרגע מתבצעת הערכת נזקים ע"י הכוחות.