התקיפה האמריקנית בסוריה, צילום סורי

גורם מדיני על התקיפה בסוריה: ארה"ב, צרפת ובריטניה פעלו בהתאם

התייחסות ישראלית ראשונה למתקפת המערב. "סוריה ממשיכה לבצע פעולות רצחניות ולהוות בסיס לפעולות אלו ואחרות, כולל של איראן, שמעמידות את שטחה, כוחותיה והנהגתה בסכנה"

התייחסות ישראלית למתקפת מדינות המערב על סוריה: גורם מדיני ישראלי מסר הבוקר (שבת) כי "בשנה שעברה, הנשיא טראמפ הבהיר שהשימוש בנשק כימי מהווה חציית קו אדום. הלילה, בהובלה אמריקנית, ארה"ב, צרפת ובריטניה פעלו בהתאם. סוריה ממשיכה לבצע פעולות רצחניות ולהוות בסיס לפעולות אלו ואחרות, כולל של איראן, שמעמידות את שטחה, כוחותיה והנהגתה בסכנה".

ההערכה היא שישראל עודכנה מראש לפני מתקפת המערב. בכיר בממשל אישר לחדשות עשר כי ארה״ב התייעצה לפני התקיפה עם בנות בריתה באירופה ובמזרח התיכון: "הבית הלבן, מחלקת המדינה ומשרד ההגנה התייעצו באופן קבוע והדוק עם בנות בריתנו באירופה ובמזרח התיכון בנוגע לחילופי מודיעין ולתכנון אסטרטגי סביב התקיפה".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, כתב בטוויטר: "המתקפה האמריקנית היא איתות חשוב לציר הרשע - איראן, סוריה וחיזבאללה. שימוש בנשק כימי הוא חציית קו אדום שהאנושות אינה יכולה לסבול עוד".

לפי הצהרת ג'יימס מאטיס, שר ההגנה האמריקני, מדובר בתקיפה חד-פעמית. ג'וזף דנפורד, ראש המטות המשולבים האמריקני, הוסיף כי לארה"ב לא ידוע האם סוריה הזיזה מאגרי נשק כימי ממקומם טרם התקיפה וכי המטרות נבחרו בקפידה כדי לפגוע ביכולתו של הנשיא אסד לחדש את השימוש בנשק כימי. "מוקדם מדי להעריך אם אסד יצליח לשקם את עצמו ולהשתמש מחדש בנשק כימי", סיכם. בארה"ב דווח כי גם ספינת מלחמה אמריקנית בים האדום שיגרה טילים לעבר סוריה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ישראל מאשרת לראשונה: המל״ט האיראני שהופל בפברואר היה חמוש

כך התאהבו נכדתו של ניצול שואה ונכדתו של קצין נאצי

משרד הבריאות בעזה: פלסטיני בן 28 נהרג במהלך ההפגנות על הגדר

 דיווחים על תקיפה בחלב
 

אש נ"מ מעל דמשק נגד התקיפה בסוריה( רויטרס)

ע"פ דיווחים בסוריה הופצצו מרכז מחקר סמוך לדמשק, שדה התעופה הצבאי אלמזה ודיביזיה 41 של צבא אסד. ממשרד ההגנה הבריטי נמסר כי בריטניה תקפה בטילים מתקן צבאי המאכסן מרכיבים כימיים. בכיר בקואליציה שתמכה בנשיא הסורי, בשאר אסד, אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי אם לא תהיה תקיפה נוספת, בסוריה יראו את התקיפה כפעולה מוגבלת בלבד. מקורות סוריים אחרים מסרו כי "פעם נוספת אמריקה ובני בריתה מוכיחים כי הם מפרים את החוק הבינלאומי". בטלוויזיה הסורית הוצהר כי "התקיפה תיכשל" וכי היא ארכה 50 דקות. עוד נמסר כי שלושה בני אדם נפצעו מטילים שיורטו באזור חומס וכי "הדיווחים על פריסת טנקים ברחובות דמשק מעלים גיחוך. החיים בדמשק נמשכים באורח טבעי". משרד ההסברה הסורי ביקש מהציבור שלא להקשיב לאמצעי התקשורת "העוינים" וכי כל המידע האמין והבדוק יוגש לציבור באמצעות אמצעי התקשורת במדינה.  מנהיג האופוזיציה הסורית, נאסר אל חרירי, אמר: "העולם חייב לעצור את ההתקפות נגד אזרחים חפים מפשע ע"י המשטר, ללא קשר אם נעשה שימוש בנשק כימי או קונבנציונלי". מנהיג האופוזיציה הסורית, נאסר אל חרירי, אמר: "העולם חייב לעצור את ההתקפות נגד אזרחים חפים מפשע ע"י המשטר, ללא קשר אם נעשה שימוש בנשק כימי או קונבנציונלי".

שגריר רוסיה בארה"ב, אנטולי אנטונוב, אמר כי "התקיפה האמריקנית מעליבה את נשיא רוסיה. ארצות ברית היא היצרנית הגדולה ביותר של נשק כימי בעולם ואין לה שום זכות מוסרית להאשים מדינות נוספות". אנטונוב הוסיף כי רוסיה "הזהירה שפעולות כאלה לא יסתיימו ללא השלכות".

מוקדם יותר, הנשיא דונלד טראמפ הודיע בהצהרה שמסר לאומה האמריקנית כי החליט על תקיפה בסוריה. ההודעה הגיעה בתגובה לשימוש בנשק כימי שעשה משטרו של הנשיא הסורי בשאר אסד בדומא בתחילת השבוע. טראמפ עדכן כי התקיפה הינו משולבת, ומלבד ארצות הברית גם צרפת ובריטניה משתתפות בה. הנשיא האמריקני אמר כי התקיפה באה לאותת לעולם כי לא ניתן יהיה לעבור בשתיקה על שימוש בנשק כימי. 

בפנייתו לאומה הפנה טראמפ אצבע מאשימה כלפי רוסיה, על כך שלא מילאה את חלקה בהסכם שנחתם ב-2013 אשר היה אמור להביא להוצאת כל השנק הכימי שבידי סוריה. טראמפ אמר כי "הדברים האלה לא התרחשו ולכן זו התוצאה". להחלטתו של טראמפ קדם אי הסכמות בבית הלבן באשר למימדי התקיפה: הנשיא טראמפ רצה תקיפה משעותית מזו שהציע לו שר ההגנה ג'יימס מאטיס, ולאחר דין ודברים קיבל את מבוקשו.