ארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו שלוש מטרות בסוריה

שבוע לאחר השימוש בנשק כימי של צבא אסד, מדינות המערב תקפו אתרי נשק כימי בסוריה. טראמפ הורה על תקיפה "כתגובה לכישלון רוסיה". סוריה: 3 פצועים, יירטנו רוב הטילים

ארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו הלילה (שבת) מטרות בסוריה. לפי הצהרת ג'יימס מאטיס, שר ההגנה האמריקני, מדובר בתקיפה חד-פעמית. ג'וזף דנפורד, ראש המטות המשולבים האמריקני, הוסיף כי לארה"ב לא ידוע האם סוריה הזיזה מאגרי נשק כימי ממקומם טרם התקיפה וכי המטרות נבחרו בקפידה כדי לפגוע ביכולתו של הנשיא אסד לחדש את השימוש בנשק כימי. "מוקדם מדי להעריך אם אסד יצליח לשקם את עצמו ולהשתמש מחדש בנשק כימי", סיכם. בארה"ב דווח כי גם ספינת מלחמה אמריקנית בים האדום שיגרה טילים לעבר סוריה.

ע"פ דיווחים בסוריה הופצצו מרכז מחקר סמוך לדמשק, שדה התעופה הצבאי אלמזה ודיביזיה 41 של צבא אסד. ממשרד ההגנה הבריטי נמסר כי בריטניה תקפה בטילים מתקן צבאי המאכסן מרכיבים כימיים. בכיר בקואליציה שתמכה בנשיא הסורי, בשאר אסד, אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי אם לא תהיה תקיפה נוספת, בסוריה יראו את התקיפה כפעולה מוגבלת בלבד. מקורות סוריים אחרים מסרו כי "פעם נוספת אמריקה ובני בריתה מוכיחים כי הם מפרים את החוק הבינלאומי".

דובר הצבא הסורי מסר הצהרה מצולמת ואמר: "התוקפנות המערבית לא תשנה דבר, אלא רק תגביר את נחישותנו להילחם בטרור". לפי הודעת הצבא, 110 טילים שוגרו ע"י ארה"ב, בריטניה וצרפת אולם רובו יורטו. בטלוויזיה הסורית הוצהר כי "התקיפה תיכשל" וכי היא ארכה 50 דקות. עוד נמסר כי שלושה בני אדם נפצעו מטילים שיורטו באזור חומס וכי "הדיווחים על פריסת טנקים ברחובות דמשק מעלים גיחוך. החיים בדמשק נמשכים באורח טבעי". עוד דווח כי דמשק "מבקשת מהקהילה הבין-לאומית לגנות בכל פה את התוקפנות שלא תוביל אלא להגברת המתחים בעולם  ומהווה איום לשלום העולמי והביטחון". משרד ההסברה הסורי ביקש מהציבור שלא להקשיב לאמצעי התקשורת "העוינים" וכי כל המידע האמין והבדוק יוגש לציבור באמצעות אמצעי התקשורת במדינה.  מנהיג האופוזיציה הסורית, נאסר אל חרירי, אמר: "העולם חייב לעצור את ההתקפות נגד אזרחים חפים מפשע ע"י המשטר, ללא קשר אם נעשה שימוש בנשק כימי או קונבנציונלי".

שגריר רוסיה בארה"ב, אנטולי אנטונוב, אמר כי "התקיפה האמריקנית מעליבה את נשיא רוסיה. ארצות ברית היא היצרנית הגדולה ביותר של נשק כימי בעולם ואין לה שום זכות מוסרית להאשים מדינות נוספות". אנטונוב הוסיף כי רוסיה "הזהירה שפעולות כאלה לא יסתיימו ללא השלכות".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

ישראל מאשרת לראשונה: המל״ט האיראני שהופל בפברואר היה חמוש

האם יש לאסור תיעוד לוחמים בסיטואציות מבצעיות?

משפחה שכזאת: איך להתמודד עם אכלנים בררנים

מוקדם יותר, הנשיא דונלד טראמפ הודיע בהצהרה שמסר לאומה האמריקנית כי החליט על תקיפה בסוריה. ההודעה הגיעה בתגובה לשימוש בנשק כימי שעשה משטרו של הנשיא הסורי בשאר אסד בדומא בתחילת השבוע. טראמפ עדכן כי התקיפה הינו משולבת, ומלבד ארצות הברית גם צרפת ובריטניה משתתפות בה. הנשיא האמריקני אמר כי התקיפה באה לאותת לעולם כי לא ניתן יהיה לעבור בשתיקה על שימוש בנשק כימי. 

בפנייתו לאומה הפנה טראמפ אצבע מאשימה כלפי רוסיה, על כך שלא מילאה את חלקה בהסכם שנחתם ב-2013 אשר היה אמור להביא להוצאת כל השנק הכימי שבידי סוריה. טראמפ אמר כי "הדברים האלה לא התרחשו ולכן זו התוצאה". להחלטתו של טראמפ קדם אי הסכמות בבית הלבן באשר למימדי התקיפה: הנשיא טראמפ רצה תקיפה משעותית מזו שהציע לו שר ההגנה ג'יימס מאטיס, ולאחר דין ודברים קיבל את מבוקשו.

 תיעוד מתקיפת ארצות הברית בסוריה

תיעוד מתקיפת ארצות הברית בסוריה (חדשות עשר)

 

טראמפ כינס ביום חמישי את הקבינט הביטחוני בנוגע לתקיפה אפשרית בסוריה, ואמר כי "לא התקבלה עדיין כל החלטה בנושא". מאוחר יותר, שוחח טראמפ עם ראשת ממשלת בריטניה מיי, וסיכם איתה שישתפו פעולה בתגובה על השימוש בנשק כימי בסוריה. עוד באותו יום הודיע טראמפ במהלך פגישה עם שר ההגנה ג'ים מאטיס והרמטכ"ל ג'וזף דנפורד, כי יקיים מספר פגישות בנושא תקיפה בסוריה וכי יחליט על דרך פעולה בקרוב. "אנו מתבוננים מקרוב וברצינות רבה על המצב בסוריה, ונראה מה יקרה, חבל שהעולם שם אותנו במצב הזה", אמר טראמפ.

ברשת CNBC דווח ביום חמישי כי ארה"ב שוקלת לתקוף שמונה מטרות בסוריה, ביניהן שני שדות תעופה צבאיים, מכון מחקר ומתקן לאחסון נשק כימי. עוד דווח שהצבא הסורי העביר חלק ניכר מכליו האוויריים לשדות תעופה בשליטה רוסית, מאחר והם מעריכים כי ארה"ב לא תעז לתקוף בסיסים רוסיים.

הקבינט הבריטי אישר באותו יום לראשת הממשלה מיי, להצטרף לארה"ב ולצרפת בתכנון תקיפה צבאית בסוריה. דיון הקבינט נמשכה כשעתיים ובסיומו ניתן למיי אור ירוק, אך לא פורט סדר הגודל של התקיפה או מועדה. לאחר הדיון שוחחו טראמפ ומיי וסיכמו כי מדינותיהם יעבדו באופן צמוד בנוגע לתגובה הבינלאומית למתקפה הכימית בסוריה. ממשרדה של מיי נמסר לאחר השיחה בין שני המנהיגים כי "יש להרתיע את משטר אסד משימוש נוסף בנשק כימי". גם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הבהיר כי מדינתו עשויה לקחת חלק בתקיפה בסוריה. "נעשה שימוש בנשק כימי, לפחות בכלור,  על ידי המשטר של בשאר אל אסד", אמר מקרון ואישר כי דיבר על תקיפה אפשרית של מדינתו וכי שוחח על כך עם טראמפ.

טראמפ ופוטין
 

טראמפ ופוטין (רויטרס )

 

הפעולה באה בתום ימים של ציפייה, ובעקבות התקיפה הכימית הקטלנית נגד אזרחים בדומא שבאזור רוטה, ממזרח לדמשק, שבה נהרגו לפחות 60 בני אדם ונפגעו בסך הכול כ-500 כתוצאה משימוש בגזים רעילים.