"ייתכן עימות עם רוסיה": ראשי המוסד בריאיון מיוחד

צבי זמיר, שבתי שביט, דני יתום ואפרים הלוי התראיינו ל"שישי" ושוחחו על מבצעי העבר של המוסד ועל האיומים העתידיים עמו הוא עשוי להתמודד. "מה שמצליח לא מתפרסם"

ראשי המוסד צבי זמיר, שבתי שביט, דני יתום, ואפרים הלוי שימשו כל אחד בזמנו באחד התפקידים הכי עוצמתיים של עולם הביון. פעולות המוסד, שרובן לא ידועות, יכולות להוות חומר לספרי וסרטי מתח, וכמעט תמיד המציאות עולה על הדמיון.

"טוב שהציבור לא יודע מה הם עושים, ושאף אחד לא יטעה – מה שמצליח לא מתפרסם, אלא רק מה שנכשל", הסביר דני יתום. "זה שיש שקט ושדברים לא מתפרסמים פירושו של דבר שהמוסד עובד ועושה עבודה מעולה למען ביטחון מדינת ישראל".

 צבי זמיר בימיו כראש המוסד
 

צבי זמיר בימיו כראש המוסד(חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ישראל מאשרת לראשונה: המל״ט האיראני שהופל בפברואר היה חמוש

נסראללה: בהפצצת בסיס T4 - ישראל הכניסה עצמה ללחימה מול איראן

אוגנדה: שוקלים לקלוט 500 פליטים אריתראים וסודאנים מישראל

אפרים הלוי סבור שישראל עשויה למצוא עצמה בעימות מול רוסיה, שמתבססת בימים אלה בסוריה. "נצטרך להתמודד איתם גם בניסיון שלא להגיע לעימות איתם, אבל גם חלילה, אם יהיה צורך, לדעת ולצאת מעימות עם היד על העליונה", אמר.

"יכולה להיות סיטואציה שבה כוחות ישראלים ורוסיים יהיו בעימות שיסתיים בלחימה" הסביר הלוי. "רוסיה הגיעה לסוריה על מנת להישאר בה לאורך זמן, היא בונה את הבסיסים והיכולות שלה שם לעשרות שנים ואני חושב שהיא לא תרצה בתבוסה של השותף האסטרטגי שלה באזור – איראן".

"האיראנים רוצים להיות הגמון באזור, וכדי להגיע לכך חשוב להם להגיע לגבול עם ישראל", הסביר הלוי. "אם זה יקרה, המאזן האסטרטגי בין ישראל לאיראן יעבור טלטלה גדולה, וזו הסיבה שאנו עושים ככל שביכולתנו למנוע מהם להגיע קרוב לגבול שלנו. הם עושים זאת בחסות רוסיה". למרות זאת, הסביר הלוי שישראל לא נמצאת בסכנה קיומית.

צבי זמיר היה ראש המוסד בימים שלפני מלחמת יום הכיפורים, ועמד בקשר עם אדם שהמוסד גייס – אשרף מרואן, מקורב לנשיא צרים אז, אנואר סאדאת. למרות שמרואן התריע על כך שהמלחמה תפרוץ בבוקר יום כיפור של 1973, ראש אמ"ן, אלי זעירא, לא הסכים לטענה, צה"ל לא נערך כיאות למלחמה ומכת הפתע שספג ממצרים וסוריה בתחילת המלחמה הייתה קשה.

חאלד משעל, המוסד ניסה לחסלו ונכשל
 

חאלד משעל, המוסד ניסה לחסלו ונכשל( חדשות עשר)

 

"משה דיין וראש אמ"ן אמרו לגולדה מאיר שלאר תהיה מלחמה", נזכר זמיר. "מרואן היה המקור הכי נאמן שהיה לנו. לאמ"ן היה כל המידע שהוא העביר, אך הם לא העבירו אותם ולא למדו מזה לקח".

שר הביטחון דיין ראה בזמיר נאמן לגולדה, וייתכן שזו הסיבה שהוא נלחם במידע שהביא זמיר. "הם חשבו שמרואן הוא סוכן כפול. דיברתי עם גולדה, והיא הסבירה ששר הביטחון, ראש אמ"ן והרמטכ"ל לא מקבלים את המידע", סיפר. "למשה דיין לא היה איכפת שיפגע מעמד המוסד, כי לשיטתו הפרעתי לו במאבק שלו בחילופים בינו לבין גולדה".

"דיוני שר הביטחון התקיימו בלי שראש המוסד הוזמן אליהם", נזכר שבתי שביט, שהיה אז בכיר במוסד. "דיין לא סבל את זמיר".

בשנת 1997 ניסה המוסד להתנקש בחייו של איש חמאס חאלד משעל, ששהה אז בירדן. המחסלים נחשפו, ישראל הובכה ונאלצה לספק למשעל תרופת נגד לרעל שהזריקו לו לוחמי המוסד. ראש המוסד אז היה דני יתום.

"אני טענתי שראש אמ"ן, משה יעלון, ראש השב"כ, עמי איילון ושר הביטחון, יצחק מרדכי ידעו על כך שעומדת לצאת פעולה כזאת לפועל מכיוון שעדכנתי אותם, והם טענו שלא ידעו ושלא עדכנתי אותם", סיפר יתום.

"יצאתי עם הרגשה מחורבנת, לא כך תכננתי לסיים את תפקידי במוסד, אחרי שנתיים בלבד", הסביר יתום. "לפעמים צריך גם מזל בחיים, ולא היה לי מזל".

תגובות

עמי איילון: "חאלד משעל היה יעד לגיטימי, אך לגבי הפגיעה עצמה לגבי הניסיון חיסול בעמאן אני חוזר ואומר: אני לא עודכנתי. יש הבדל בין אם אתה חצי שנה לפני זה דן בשאלה האם הוא מטרה שהפגיעה בה היא בעצם סיכול טרור לבין האופן בו אתה עושה זאת, מתי אתה עושה את זה ואיפה. הרעיון של לפגוע בו בירדן נתפס כהזוי לחלוטין. רבין הגדיר את ירדן כמדינה ידידותית. אם אתה הולך לפגוע במטרה מסוימת אתה לא עושה זאת במדינה ידידותית, במידה וכן אתה עושה את זה בעיתוי מסוים. הדיון הזה לא היה, לא השתתפתי בדיון כזה ואני לא יודע איפה התקבלה החלטה כזו. אני לא עודכנתי, לא ידעתי, ולא שמעתי על העובדה שמנסים לתקוף או להרוג את חאלד משעל, לא על מתי, לא על איך, ולא על איפה. אני לא ידעתי איפה התקבלה החלטה זו וכלל לא הייתי שותף לה".

משה יעלון: ״כישלון המוסד בראשות דני יתום בניסיון ההתנקשות בחאלד משעל בעמאן, נבדק על-ידי וועדה בראשות יוסף צ׳חנובר, שקבלה את טענתם של שהב״ט יצחק מרדכי, הרמטכ״ל רא״ל אמנון ליפקין-שחק, ר׳ השב״כ עמי אילון ור׳ אמ״ן משה (בוגי) יעלון, שדני יתום כלל לא עדכן אותם לגבי המבצע. יתום נאחז בעובדה שחאלד משעל אושר כיעד לטיפול, ברשימה של יעדים, בדיון וועדת ראשי שרותים, כשנה לפני המבצע. כפי שעלה במסקנות הוועדה, יתום לא הביא לאישור ור״ש את המבצע, את עיתויו, את מקום הביצוע והשיטה, כמתחייב מנהלי העבודה בוועדת ראשי השרותים. הוועדה גם ביקרה את העובדה שהמבצע אושר על ידי ראה״מ נתניהו, מבלי ליידע או לקיים דיון עם גורמים אלה. דני יתום מנסה באופן מביך ושיקרי להטיל דופי באחרים בעוד שהוא נושא באחריות לכשלון מבצעי חמור שאילץ אותו גם להתפטר מתפקידו״.

יצחק מרדכי: "הוקמה ועדת חקירה שבדקה את ניסיון ההתנקשות והמסקנות היו ברורות. אני לא ידעתי שהולכים לתקיפה אלא רק המודיעין. ראש אמ"ן בוגי יעלון וראש השב"כ לא ידעו על הכוונה לביצוע פעולת התנקשות. לכן הייתה פה תקלה חמורה שהיה צורך לתקן אותה, אבל הדבר הכי כואב הוא שביצוע ניסיון ההתנקשות של המוסד היה כושל".