משרד הבריאות בעזה: פלסטיני בן 28 נהרג במהלך ההפגנות על הגדר

מת מפצעיו אחד המפגינים ברצועת עזה שנורה על ידי כוחות צה"ל. על פי דיווח פלסטיני, מניין הפצועים עלה ל-968 • גורם ביטחוני: "פעילי חמאס עומדים בחזית ההפגנות ברצועה"

  • פורסם ב:
  • 13/04/2018 19:29
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/04/2018 00:15
  • |
  • כתבים:
  • אלעד זיני

צעיר פלסטיני בן 28 נהרג אמש (שישי) בעימותים עם צה"ל על גדר גבול הרצועה, כך נמסר ממשרד הבריאות בעזה. על פי הפלסטינים, מניין הפצועים בהפגנות משעות הצהריים עלה ל-968. מרבית הפצועים הם בעיקר כתוצאה משאיפת גז.

מוקדם יותר אתמול נמסר מצה"ל כי הפרות הסדר האלימות התקיימו בחמישה מוקדים לאורך רצועת עזה והשתתפו בהן כ-10,000 פלסטינים. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נסראללה: בהפצצת בסיס T4 - ישראל הכניסה עצמה ללחימה מול איראן

אוגנדה: שוקלים לקלוט 500 פליטים אריתראים וסודאנים מישראל

חיזבאללה: מלחמה כוללת בסוריה - רק אם נתניהו וטראמפ ישתגעו

 פלסטינים בהפגנות יום האדמה בצפון רצועת עזה
 

פלסטינים בהפגנות יום האדמה בצפון רצועת עזה( רויטרס)

 

בתוך כך, גורם צבאי בפיקוד הדרום אמר אתמול בתדרוך לכתבים כי פעילי חמאס עומדים בחזית ההפגנות ברצועה. "גם היום, כמו בשלושת השבועות האחרונים, הפרות הסדר על הגדר בחמישה מוקדים, כשבכל מוקד כזה שולטת חטיבה של חמאס".

עוד הוסיף הגורם כי בצה"ל מזהים שאחרי התפילה במסגדים ישנה דרשה "שמלווה בהסתה בוטה, ואחריה הסתערות של ההמון על הגדר". לדבריו, בצה"ל "יודעים שההפגנות בארגון מלא של חמאס, בנוכחות של פעילים בחזית וכל התקיפות מובלות על ידי אותם פעילים. הפצוע האחרון מירי הוא פעיל חמאס".

לדברי הגורם, צה"ל לא השתמש בכל האמצעים העומדים לרשותו ויש לו "עוד כמה מדרגות תגובה". הוא הוסיף כי "כמו בכל יום שישי, יש לאורך הגבול סדר כוחות חסר תקדים בהיקף שלו ובנוסף כל הפיקוד נמצא בחזית ממפקד הפיקוד, דרך מפקד האוגדה ועד מפקדי החטיבות". עוד סיפר כי בפעם האחרונה צה"ל פעל עם כלים כבדים גם מעבר לגדר, וזאת בגלל ריבוי המטענים באזור הזה. "אם נצטרך נכניס גם טנקים", אמר.

 
לבסוף ציין כי "צה"ל תיחקר את אירועי ירי הצלפים, ולדברי הגורם, מדובר באנשים שמגיעים מהיחידות המובחרות ביותר: "יש כאן יותר ממאה צלפים ממטכ"ל, שלדג ולמעשה מכל היחידות המובחרות. כל ירי נעשה לאחר תחקיר ואיסוף מידע של מפקד הפלוגה ורק לאחר שמתקבל אישור ממפקד הגדוד. הצלפים מתעדים ביומן כל ירי, ומבדיקה שעשינו עד כה אף צלף לא ירה לראש או לחזה. הירי מתבצע לקרסול".

תיעוד: הנחת מטען בגבול הרצועה >>

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "משבוע לשבוע ישנם פחות מתפרעים בגבול שלנו עם עזה. הנחישות שלנו מובנת היטב בצד השני. אני מודה לחיילי ומפקדי צה"ל על העבודה המקצועית והמוסרית בשמירה על הגבול. בזכותכם אזרחי ישראל יכולים להמשיך בשגרה, ומיעוט קטן וצבוע אף יכול להפגין נגדכם".

עוד נמסר כי אירעו מספר ניסיונות לפגיעה במכשול הביטחוני ולחצייתו, ובהם הנחת מטען באזור קרני שהתפוצץ. ייתכן וישנם נפצעים בעקבות הפיצוץ מהצד הפלסטיני. אירועים אלה נוספים לניסיונות פיגוע מהשעות האחרונות, ובהם זריקות מטענים, בקבוקי תבערה וחבלה במכשול בטחוני. כמו כן, הפלסטינים שילחו עפיפון ועליו בקבוק תבערה, שנפל בשטח הרצועה. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

בתיעוד בסמוך לגדר ניתן לראות מחבל המיידה חפץ שנחשד כמטען חבלה, במרחק מטרים ספורים מהגדר. בצמוד אליו נראים עיתונאים וכן אדם נכה. "צה"ל שב ומזהיר מהמצאות באזורי ההפגנות בהן נעשה שימוש לכיסוי פעולות טרור כנגד תשתיות הביטחון של ישראל", נמסר. הכוחות ממשיכים להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות ובירי "בהתאם להוראות הפתיחה באש", כך על פי צה"ל.