רוסיה: בריטניה מעורבת במתקפה הכימית; מועהב"ט דנה שוב בסוריה

משרד ההגנה הרוסי אמר ש"בריטניה מעורבות ישירות בפרובוקציה בדומא" בטלוויזיה הרוסית. שגריר בריטניה לאו"ם: "שקר גס". מועצת הביטחון של האו"ם דנה פעם נוספת על סוריה

דובר משרד ההגנה הרוסי אמר אתמול (שישי) בטלוויזיה הרוסית שבריטניה מעורבת בשימוש בנשק כימי בעיר דומה בסוריה. "יש לנו ראיות לכך שבריטניה מעורבת ישירות בפרובוקציה הזו", אמר איגור קונשנקוב.

שגריר בריטניה לאו"ם הגיב להאשמות של רוסיה וקרא להן שקר גס: "לבריטניה לא הייתה שום מעורבות.

שגריר רוסיה באו"ם אמר בדיון במועצת הביטחון כי ארה"ב "רק רוצה לפגוע בריבונות הסורית וברוסיה". "ארה"ב ובעלות בריתה בריטניה וצרפת מעוניינות להפיל את משטר אסד ולהכיל את רוסיה", אמר וסילי נבנזיה. "אנו רואים בהכנות הצבאיות פעולה לא חוקית נגד מדינה ריבונית והפרה של החוק הבינלאומי, אנו קוראים למנהיגי המדינות הללו לשקול את מעשיהם מחדש". נבנזיה חזר על הטענה כי המומחים של רוסיה לא מצאו שאריות של נשק כימי.

אחריו דיברה שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, ואמרה שרוסיה לבדה היא שמנעה את גינוי אסד והטילה וטו על החלטות מועצת הביטחון בנושא. "טראמפ טרם החליט אם לפעול, אך אם נחליט לפעול זה יהיה על מנת להגן על הנורמות הבינלאומיות. אנו מעריכים שאסד תקף בין 50 ל-200 פעמים בגז". עוד אמרה היילי כי יהיה זה מסוכן עבור כל המדינות עם השימוש של אסד בנשק כימי יהפוך לנורמלי.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תיעוד: הנחת מטען בגבול הרצועה; צה״ל: כ-10,000 פלס' בהפגנות

חיזבאללה: מלחמה כוללת בסוריה - רק אם נתניהו וטראמפ ישתגעו

הפלס': 112 פצועים בהפגנות; שידור חי מהאירועים בגבול עזה

שגרירי ארה"ב ורוסיה לאו"ם בדיון מועצת הביטחון
 

שגרירי ארה"ב ורוסיה לאו"ם בדיון מועצת הביטחון( רויטרס)

 

"אם רוסיה הייתה עומדת בהתחייבותיה, אז לא היה נשק כימי בסוריה ולא היינו צריכים להתכנס לדיון הזה", אמרה השגרירה היילי. "רוסיה אמורה להבטיח שאסד לא ישתמש בנשק הכימי, אך היא פועלת הפוך מהמצופה. אסור לקבל באופן פסיבי את השימוש של הסורים בנשק שנאסר לשימוש כבר לפני כמעט מאה שנים", הוסיפה.

השגריר הצרפתי אמר שהממשל הסורי "הגיע לנקודת האל-חזור, צרפת תיקח חלק באיום הביטחוני המשותף לכולם".

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, שוחחה בטלפון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון בנוגע לתקיפה הכימית בדומא בתחילת השבוע. השניים סיכמו כי "ימשיכו לשתף פעולה בכל הקשור לתגובה הבינלאומית". מעט קודם לכן שוחח  מקרון בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, והדגיש את החשש של צרפת מפני הידרדרות המצב בסוריה וקרא לדיאלוג עם מוסקבה.

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הת'ר נאוארט, אמרה מאוחר יותר כי הממשל הרוסי מנסה לשנות את העובדות בסוריה, כמו שעשו בבחירות. עוד אמרה כי "יש לנו שיחות עם כולם כולל עם ישראל בנושא סוריה. אין לי מידע על שיחה שנערכה בין טראמפ לפוטין".

מעט קודם לכן שוחח נשיא צרפת עמנואל מקרון בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הדגיש את החשש של צרפת מפני הידרדרות המצב בסוריה וקרא לדיאלוג עם מוסקבה.

טראמפ כינס ביום חמישי את הקבינט הביטחוני בנוגע לתקיפה אפשרית בסוריה, ואמר כי "לא התקבלה עדיין כל החלטה בנושא". מאוחר יותר, שוחח טראמפ עם ראשת ממשלת בריטניה מיי, וסיכם איתה שישתפו פעולה בתגובה על השימוש בנשק כימי בסוריה.

עוד באותו יום הודיע טראמפ במהלך פגישה עם שר ההגנה ג'ים מאטיס והרמטכ"ל ג'וזף דנפורד, כי יקיים מספר פגישות בנושא תקיפה בסוריה וכי יחליט על דרך פעולה בקרוב. "אנו מתבוננים מקרוב וברצינות רבה על המצב בסוריה, ונראה מה יקרה, חבל שהעולם שם אותנו במצב הזה", אמר טראמפ.

ברשת CNBC דווח ביום חמישי כי ארה"ב שוקלת לתקוף שמונה מטרות בסוריה, ביניהן שני שדות תעופה צבאיים, מכון מחקר ומתקן לאחסון נשק כימי. עוד דווח שהצבא הסורי העביר חלק ניכר מכליו האוויריים לשדות תעופה בשליטה רוסית, מאחר והם מעריכים כי ארה"ב לא תעז לתקוף בסיסים רוסיים.

הקבינט הבריטי אישר באותו יום לראשת הממשלה מיי, להצטרף לארה"ב ולצרפת בתכנון תקיפה צבאית בסוריה. דיון הקבינט נמשכה כשעתיים ובסיומו ניתן למיי אור ירוק, אך לא פורט סדר הגודל של התקיפה או מועדה.

לאחר הדיון שוחחו טראמפ ומיי וסיכמו כי מדינותיהם יעבדו באופן צמוד בנוגע לתגובה הבינלאומית למתקפה הכימית בסוריה. ממשרדה של מיי נמסר לאחר השיחה בין שני המנהיגים כי "יש להרתיע את משטר אסד משימוש נוסף בנשק כימי".

גם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הבהיר כי מדינתו עשויה לקחת חלק בתקיפה בסוריה. "נעשה שימוש בנשק כימי, לפחות בכלור,  על ידי המשטר של בשאר אל אסד", אמר מקרון ואישר כי דיבר על תקיפה אפשרית של מדינתו וכי שוחח על כך עם טראמפ.