הבמאיות גיל לבנון וקאת רוהרר, חדשות עשר

כך התאהבו נכדתו של ניצול שואה ונכדתו של קצין נאצי

זוג הבמאיות גיל לבנון וקאת רוהרר, יצרו סרט בו בחנו את היחסים בין דור הנכדים לדור הסבים, כל אחד מנקודת המבט שלה. "אני עדיין נושאת את נטל האשמה של סבי והדור שלו"

זוג הבמאיות, הישראלית גיל לבנון, נכדה של ניצול שואה, וקאת רוהרר, גרמנית ונכדתו של קצין נאצי, יצרו יחד את הסרט "בחזרה אל ארץ האבות", ביחסים שבין דור הסבים לבין דור הנכדים. 

כשמצאתי את המדים הייתי בשוק", אמרה קאת. "זה דבר אחד לגלות שסבא שלך נאצי, אבל זה דבר אחר לגמרי להחזיק את המדים שלו". "תמיד ראיתי כאלה במוזיאונים, ופתאום יש משהו מונח מולך, וזה נשמע מטופש אבל היה לי קשה להישאר עם זה לבד בחדר", אמרה גיל.

 הבמאיות גיל לבנון וקאת רוהרר
 

הבמאיות גיל לבנון וקאת רוהרר(חדשות עשר )

 

מכל המטענים והשנאה של העבר צמחו בין השתיים זוגיות ואהבה שהובילו למגורים משותפים בוינה. "דיברנו על השאלה 'איך ישראלים חוזרים למדינות עם עבר נאצי', ורצינו לשמוע איך סבא שלי מרגיש עם זה שהנכדה שלו עברה כשהוא היה צריך לברוח משם", סיפרה גיל.

כשגיל סיפרה לסבה על שהיא רוצה לעבור להתגורר בגרמניה הוא ענה "בשום אופן לא". "לא ציפיתי שתגובתו של סבי תהיה כזאת, יהיה קשה לעשות זאת עכשיו כשאני יודעת שהוא מתנגד לכך אני מרגישה אני ממש פוגעת בו ואפילו בוגדת בו", סיפרה.

רצה הגורל, והשם של הסבא של כל אחת מהן הוא הנס. הנס טנצר, סבה של גיל, נולד וגדל בגרמניה. הוא עוד הצליח להימלט כילד בעליית הנוער. הוריו שנשארו מאחור, נרצחו על ידי הנאצים.

הנס רוהרר, סבה של קאת, אוסטרי. מגיל צעיר נמשך לאידיאולוגיה הנאצית וכשפרצה המלחמה התגייס לצבא הגרמני שם שירת כקצין. חודש לפני שנולדה בתו, אמה של קאת, הוא נהרג בשדה הקרב.

"אני עדיין נושאת את נטל האשמה של סבי והדור שלו. הפתרון לדעתי הוא לדבר על זה ולהיות גלוי לגבי זה", הסבירה קאת.

לקראת הקרנת הסרט הן הגיעו לביקור בארץ. אנליס, אמה של קאת הצטרפה אליהן וכך הבת והנכדה של אותו הנס, הקצין הנאצי, באו לכותל.

 גיל לבנון וסבה ניצול השואה
 

גיל לבנון וסבה ניצול השואה( חדשות עשר)

 

"זו לא הייתה בחירה להיות בתו של נאצי, האם אני מצטערת שזה קרה? ברור. האם אני מרגיש אשמה באופן אישי? לא", אמרה אנליס בגילוי לב. "לא חשבנו על העובדה שאבא היה נאצי, היו לנו המון דברים לדאוג להם בשגרה כדי לשרוד, וזה היה נורמלי אז בשביל משפחות לאבד בעלים ואבות במלחמה".

אותה תסמונת חוזרת אצל כולם. הדור השני חי בהכחשה ומתקשה להתמודד והנכדים בני הדור השלישי, סקרנים, רוצים לדעת ולא פעם גם מקבלים תשובות מסבא וסבתא.  על זה בדיוק הסרט של גיל וקאת – על הצעירים שחוזרים לארצות שמהן נמלטו הסבים והסבתות שלהם לפני כמה עשורים בלבד.

אורי בן רכב, אחת הדמויות הראשיות בסרט, נולד בוינה, משם נשלח עם בני משפחתו לגטו טרזינשטט. עכשיו הוא חוזר למחוזות שבהן נקברה ילדותו, לבקר את הנכד שלו שגר שם כיום. ברכבת הוא נזכר בנסיעה שלו כילד, כשהגסטפו עצר אותו. "הסתכלתי מהחלון החוצה, אז הוא שאל אותי האם אני יהוד, ועניתי שכן. ואז הוא אמר לי 'אתה עצור'", סיפר אורי.

בערב ההקרנה של הסרט ההתרגשות הייתה בשיאה, המשפחות והמשתתפים בסרט היגעו, אך לאורי קשה להיכנס. הוא נשאר מחוץ לאולם. "יש לי חבר שהיה יחד איתי במחנות, זה בחור שכל החיים שלו לא צחק", סיפר אורי. "הוא לא עבר את זה, אני עברתי את זה לגמרי מפני שהיה לי מזל – הייתי כל הזמן עם אמא והיא לא נתנה לי להרגיש איפה אני נמצא, והיא נתנה לי הרגשה של בית".

לבסוף, עם כל ההיסטוריה האישית שלו והכאב על אלו שהיו וניספו, הנס, ניצול השואה, החזיק את ידה של קאת, בתו של הנס, הקצין הנאצי. אולי זו ההבנה שזו לא אשמתה של הנכדה במה שסבה וחבריו עשו, ואולי זו האהבה שריככה את ליבו.