גורם ביטחוני: "פעילי חמאס עומדים בחזית ההפגנות ברצועה"

"בכל מוקד של המחאה על הגדר שולטת חטיבה של ארגון הטרור", אמר גורם צבאי בפיקוד דרום, והוסיף כי צה"ל פועל עם כלים כבדים גם מעבר לגדר :"אם נצטרך נכניס גם טנקים"

גורם צבאי בפיקוד הדרום אמר היום (שישי) בתדרוך לכתבים כי פעילי חמאס עומדים בחזית ההפגנות ברצועה. "גם היום, כמו בשלושת השבועות האחרונים, הפרות הסדר על הגדר בחמישה מוקדים, כשבכל מוקד כזה שולטת חטיבה של חמאס".

עוד הוסיף הגורם כי בצה"ל מזהים שאחרי התפילה במסגדים ישנה דרשה "שמלווה בהסתה בוטה, ואחריה הסתערות של ההמון על הגדר". לדבריו, בצה"ל "יודעים שההפגנות בארגון מלא של חמאס, בנוכחות של פעילים בחזית וכל התקיפות מובלות על ידי אותם פעילים. הפצוע האחרון מירי הוא פעיל חמאס".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: הנחת מטען בגבול הרצועה; צה״ל: כ-10,000 פלס' בהפגנות

חיזבאללה: מלחמה כוללת בסוריה - רק אם נתניהו וטראמפ ישתגעו

תיעוד: כך הוצתה דלת מסגד סמוך לשכם

 הפגנות בגבול רצועת עזה
 

הפגנות בגבול רצועת עזה(חדשות עשר )

 

לדברי הגורם, צה"ל לא השתמש בכל האמצעים העומדים לרשותו ויש לו "עוד כמה מדרגות תגובה". הוא הוסיף כי "כמו בכל יום שישי, יש לאורך הגבול סדר כוחות חסר תקדים בהיקף שלו ובנוסף כל הפיקוד נמצא בחזית ממפקד הפיקוד, דרך מפקד האוגדה ועד מפקדי החטיבות". עוד סיפר כי בפעם האחרונה צה"ל פעל עם כלים כבדים גם מעבר לגדר, וזאת בגלל ריבוי המטענים באזור הזה. "אם נצטרך נכניס גם טנקים", אמר.

 
לבסוף ציין כי "צה"ל תיחקר את אירועי ירי הצלפים, ולדברי הגורם, מדובר באנשים שמגיעים מהיחידות המובחרות ביותר: "יש כאן יותר ממאה צלפים ממטכ"ל, שלדג ולמעשה מכל היחידות המובחרות. כל ירי נעשה לאחר תחקיר ואיסוף מידע של מפקד הפלוגה ורק לאחר שמתקבל אישור ממפקד הגדוד. הצלפים מתעדים ביומן כל ירי, ומבדיקה שעשינו עד כה אף צלף לא ירה לראש או לחזה. הירי מתבצע לקרסול".

בווידאו: חיילי צה"ל בגדר מביאים חטיף "ביסלי" למפגינים

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידן, אמר לחדשות עשר: "אנחנו רואים פה סוג של עפיפון שהועבר משטחי הרשות הפלסטינאית לשטחי ישראל ונמצא בשדות קיבוץ. עפיפון כזה אומנם נראה לא מסוכן אבל אפשר בקלות להעביר דרכו סוג של חומרי בערה או דברים כאלו או אחרים. אנחנו שמחים שזה נגמרים ברמה הזו".

עוד הוסיף עידן: "אנחנו רוצים להוציא מפה שני מסרים מעוד ברורים, לאחל לפלסטינים שנמצאו פה מצד ימין שלי במערב – תבחרו בשלום המלחמה לא תעזור לכם, אנחנו נמצאים פה אנחנו חזקים אנחנו נחושים. המלחמות האלה רק יגרמו לכם לבעיות, תטפלו באזרחים שלכם תנו להם לאכול תנו להם לשתות תנו להם עבודה. מסר שני לצבא ההגנה לישראל – אהבה גדולה מכל התושבים ותודה ענקית על מה שהם עושים זכינו לחגוג פה חגים שקטים שלווים ובטוחים בזכות החיילים הנהדרים שנמצאים פה, אנחנו מצדיעים לך צה"ל וגאים להיות ישראלים".
 

תיעוד: הנחת מטען בגבול הרצועה >>

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "משבוע לשבוע ישנם פחות מתפרעים בגבול שלנו עם עזה. הנחישות שלנו מובנת היטב בצד השני. אני מודה לחיילי ומפקדי צה"ל על העבודה המקצועית והמוסרית בשמירה על הגבול. בזכותכם אזרחי ישראל יכולים להמשיך בשגרה, ומיעוט קטן וצבוע אף יכול להפגין נגדכם".

מוקדם יותר נמסר מצה"ל כי הפרות הסדר האלימות ממשיכות בחמישה מוקדים לאורך רצועת עזה בהן משתתפים כ-10,000 פלסטינים. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 701 פצועים, עשרה מהם אנשי צוותים רפואיים.

עוד נמסר כי בשעה האחרונה אירעו מספר ניסיונות לפגיעה במכשול הביטחוני ולחצייתו, ובהם הנחת מטען באזור קרני שהתפוצץ. ייתכן וישנם נפצעים בעקבות הפיצוץ מהצד הפלסטיני. אירועים אלה נוספים לניסיונות פיגוע מהשעות האחרונות, ובהם זריקות מטענים, בקבוקי תבערה וחבלה במכשול בטחוני. כמו כן, הפלסטינים שילחו עפיפון ועליו בקבוק תבערה, שנפל בשטח הרצועה. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

בתיעוד בסמוך לגדר ניתן לראות מחבל המיידה חפץ שנחשד כמטען חבלה, במרחק מטרים ספורים מהגדר. בצמוד אליו נראים עיתונאים וכן אדם נכה. "צה"ל שב ומזהיר מהמצאות באזורי ההפגנות בהן נעשה שימוש לכיסוי פעולות טרור כנגד תשתיות הביטחון של ישראל", נמסר. הכוחות ממשיכים להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות ובירי "בהתאם להוראות הפתיחה באש", כך על פי צה"ל.

במהלך ההפגנות, המפגינים שרפו דגלי ישראל וצמיגים. נוסף לכך, הניפו דגל הרשות הפלסטינית לגובה 25 מטר. בעקבות האירועים, מספר דרכים בעוטף עזה נחסמו, רוב החסימות צמודות לגדר ואינן משפיעות על שגרת תושבי האזור.