חיילים אמריקאים בסוריה, רויטרס

חיזבאללה: מלחמה כוללת בסוריה - רק אם נתניהו וטראמפ ישתגעו

סגנו של נסראללה שלל את האפשרות שהמשבר בסוריה יוביל להתנגשות בין רוסיה לארה"ב, והגדיר את יכולת הספיגה של אסד. רוסיה: לא יכולים להיות תלויים במצב רוחו של אדם אחד

המתיחות בסוריה: סגנו של מזכ"ל חיזבאללה, שייח' נעים קאסם, אמר היום (שישי) בריאיון לעיתון אל-ג'ומהוריה הלבנוני כי המצב בסוריה "לא יוביל למלחמה כוללת, אלא אם נתניהו וטראמפ ישתגעו לחלוטין".

הוא שלל את האפשרות שהמשבר במדינה יתפתח להתנגשות בין ארצות הברית לרוסיה, והגדיר את יכולת הספיגה של המשטר הסורי: "אם התקיפה בסוריה תהיה מוגבלת, התגובה צפויה להישאר בגבולות סוריה". קאסם אמר את הדברים על רקע הצהרות טראמפ לתגובה אמריקנית בעקבות התקיפה הכימית בדומא.

בתוך כך, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, התייחס למתיחות בסוריה ואמר כי "אולטימטומים ואיומים לא יעזרו בניהול המשא ומתן בסוריה. טעות החישוב הקלה ביותר עלולה להוביל לגלי מהגרים נוספים". לדברי שר החוץ הרוסי, לא התרחשה תקיפה כימית בדומא. לברוב הוסיף כי סוכנות ביון זרה סייעה לביים את התקיפה הכימית שלא אירעה וכי מומחים רוסיים בחנו את האזור שלכאורה הותקף ולא מצאו עדויות לנשק כימי. סגן ראש ממשלת רוסיה, ארקדי דבורקוביץ', הוסיף ואמר כי "היחסים הבין-לאומיים לא צריכים להיות תלויים במצב הרוח של אדם אחד כשהוא קם בבוקר", כך לפי סוכנות הידיעות הרוסית RIA. בדבריו הוא רומז למה שכתב נשיא ארצות הברית בנושא, בחשבון הטוויטר שלו, "רוסיה תהיי מוכנה, אנחנו באים". דבורקוביץ' הוסיף כי רוסיה אינה מוכנה לסיכון כזה.

בד בבד, נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שוחח עם מקבילו הרוסי, ולדימיר פוטין, והביע דאגה בנוגע למתרחש בסוריה.

נתניהו וטראמפ
 

נתניהו וטראמפ (רויטרס)

 

במקביל, ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי זכתה לגיבוי משרים בכירים בממשלתה לאפשרות של תקיפה בסוריה, ביחד עם ארה"ב וצרפת, על מנת להרתיע את ממשל אסד משימוש נוסף בנשק כימי. מיי אמרה כי "כל האינדיקציות" מעידות על אחריות של המשטר הסורי לתקיפה הכימית. הקבינט הבריטי הסכים על צורך בפעולה בסוריה.

מנגד, מנהיג האופוזיציה בבריטניה ג'רמי קורבין, אמר כי מדינתו צריכה ללחוץ לחקירה של האו"ם במקום לפעול בהובלתה של ארה"ב. מי השיבה לו כי זכות הווטו של רוסיה במועצת הביטחון מונעת מהאו"ם לשמש תפקיד בחקירה. "נדמה שהממשל ממתין להוראות מטראמפ", אמר קורבין, והוסיף ביקורת על כוונתה של מיי לפעול בעקבות החלטת קבינט בלבד: "כל פעולה בסוריה צריכה לעלות להצבעה בפרלמנט".

טראמפ כינס הלילה את הקבינט הביטחוני בארה"ב בנוגע לתקיפה אפשרית בסוריה, ואמר כי "לא התקבלה עדיין כל החלטה בנושא". מאוחר יותר, שוחח טראמפ עם מיי, וסיכם איתה שישתפו פעולה בתקיפה. לפני כן הודיע טראמפ, במהלך פגישה עם שר ההגנה ג'ים מאטיס והרמטכ"ל ג'וזף דנפורד, כי יקיים מספר פגישות בנושא תקיפה בסוריה וכי יחליט על דרך פעולה בקרוב. "אנו מתבוננים מקרוב וברצינות רבה על המצב בסוריה, ונראה מה יקרה, חבל שהעולם שם אותנו במצב הזה", אמר טראמפ.

 נשיא צרפת, עמנואל מקרון, וראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי
 

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, וראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי (רויטרס)

 

ברשת CNBC דווח כי ארה"ב שוקלת לתקוף שמונה מטרות בסוריה, ביניהן שני שדות תעופה צבאיים, מכון מחקר ומתקן לאחסון נשק כימי. עוד דווח שהצבא הסורי העביר חלק ניכר מכליו האוויריים לשדות תעופה בשליטה רוסית, מאחר והם מעריכים כי ארה"ב לא תעז לתקוף בסיסים רוסיים.

גם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הבהיר כי מדינתו עשויה לקחת חלק בתקיפה בסוריה. "נעשה שימוש בנשק כימי, לפחות בכלור,  על ידי המשטר של בשאר אל אסד", אמר מקרון ואישר כי דיבר על תקיפה אפשרית של מדינתו וכי שוחח על כך עם טראמפ.

שגריר רוסיה לאו"ם וסילי נבנזיה, הפציר בארה"ב ובעלות בריתה להימנע מפעולה צבאית בסוריה: "העדיפות העליונה היא למנוע את סכנת המלחמה". כשנשאל על מלחמה אפשרית בין ארה"ב לרוסיה אמר כי "אי אפשר לשלול אף אפשרות לעצרנו לאור ההצהרות מוושינגטון". "הם יודעים על נוכחות רוסיה בסוריה, והסכנה שבהסלמה אפשרית".