היועמ"ש יסביר לראשי הקואליציה - פסקת ההתגברות אנטי דמוקרטית

מנדלבליט סיכם עם נתניהו שיופיע ביום ראשון מולו ומול ראשי הקואליציה, יפרט על כל הגרסאות של פסקת ההתגברות שהוצעו - ויבהיר מדוע הוא מתנגד לכולן

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יופיע ביום ראשון בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו וראשי המפלגות ויסביר את הגרסאות השונות של פסקת ההתגברות ומדוע הוא מתנגד להן.

מנדלבליט דיבר עם נתניהו וקיבל את אישורו להסביר ביום ראשון על כל הגרסאות, כמו המודל הבריטי, הגרסה בה שר האוצר משה כחלון מעוניין, וכו'. מנדלבליט מתנגד כאמור לכל הגרסאות ובעיקר למודל הבריטי, מאחר והוא סבור כי ביטול יכולתו של בג"ץ לפסול את חוקי הכנסת היא מנוגדת לדמוקרטיה.

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

עין גדי: גופת גבר נמצאה מתחת לשביל מטיילים

עתירת עיריית י-ם נדחתה - אירוע זיכרון ישראלי-פלסטיני יתקיים

פרסום ראשון: תוקף הקשישים מחיפה אינו כשיר לעמוד לדין

לגבי חוק יסוד החקיקה מנדלבליט מתנגד כי מדובר ברוב קטן של 61 ח"כים, במידה והיה רוב מוצק יותר להצעה ייתכן והיה תומך.

כזכור, נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט התעמתו אתמול בישיבת ראשי הקואליציה על רקע הניסיונות להגביל את התערבות בג"ץ בחוקי המדינה. שר האוצר משה כחלון, המתנגד לפגיעה בסמכויות בית המשפט העליון או בכוחו, נעדר בהפגנתיות מהישיבה.

בנט ביקש לכנס את ועדת השרים לענייני חקיקה בהקדם, כדי לאשר את "פסקת ההתגברות" לחוק גירוש מבקשי המקלט, שמעוכב בבג"ץ. "הגיע הזמן לעבור ממילים למעשים", אמר בנט, " היו המון שנים, הגיעה העת להכריע".

נתניהו סירב לכנס את ועדת השרים ושר התיירות יריב לוין הציע לקדם את "המודל הבריטי" המכליל, לפיו רק הכנסת תוכל לבטל חוקים. "אנחנו רוצים לקדם הצעה יותר חזקה ורחבה", אמר לוין, "ללכת היום רק על פסקת התגברות נקודתית זה יגרום נזק כי לא יעמוד בבג"ץ, כמו שהיה בחוק הגיוס". 

בנט שאל אם קיימת הצעת חוק לפי המודל הבריטי, נענה על ידי נתניהו ולוין שאין, והציע לקדם מיד חקיקה רק כדי לקדם את גירוש מבקשי המקלט. "בואו נכנס היום ועדת שרים לחקיקה ונעביר פסקת התגברות", אמר, "אם לא היום - לכו תדעו מתי כן. אם תהיה הצעה בריטית - מראש אני מודיע שאתמוך".

יועצו של נתניהו, יונתן אוריך, מסר כי חילופי הדברים שתוארו מעל הינם שקריים. "יש מודל בריטי מוכן והוא יובא לדיון מסודר ביום ראשון", מסר, "חוץ מבנט אף אחד מראשי הקואליציה לא ביקש לכנס היום ועדת שרים לחקיקה, מפני שההצעה של בנט חלשה יותר מכפי שראשי הקואליציה רוצים לקדם כעת". ביום ראשון יתכנסו שוב ראשי הקואליציה, לקראת קידום החקיקה בשבועות הקרובים. 

פסקת התגברות רחבה, שלא תצריך רוב משמעותי מבין חברי הכנסת, מהווה שינוי סדרי עולם ביחסים שבין הכנסת ובג"ץ. שר האוצר, משה כחלון, צפוי לתמוך בפסקת התגברות נקודתית בלבד לעניין חוק המסתננים אך להתנגד בתוקף לפסקת התגברות כללית. כחלון אף אמר בעבר כי הוא מתנגד לפסקת התגברות רחבה.