שר ההגנה האמריקני: "טראמפ טרם החליט אם לתקוף בסוריה"

ג'ים מאטיס דיבר מול ועדה של בית הנבחרים ואמר כי רוסיה אשמה גם היא בשימוש בנשק כימי ושהחלטה בנושא תקיפה תתקבל בקרוב. "במקרה שנתקוף - יש חשש שהמצב יצא מכלל שליטה"

שר ההגנה האמריקני, ג'ים מאטיס, דיבר היום (חמישי) מול ועדת הכוחות המזויינים של בית הנבחרים בוושינגטון ואמר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ טרם החליט אם לתקוף בסוריה. הנשיא צפוי לכנס הערב דיון ביטחוני מיוחד שעשוי להביא להכרעה בנושא. 

מאטיס אמר בדיון כי ארה"ב מחויבת לסיים את מלחמת האזרחים בסוריה באמצעות תהליך ז'נבה. עוד אמר שר ההגנה כי רוסיה אשמה גם היא בשימוש של משטר אסד בנשק כימי.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

רוסיה: החרפתם את אי-היציבות בסוריה; ישראל: איראן היא שמערערת

עתירת עיריית י-ם נדחתה - אירוע זיכרון ישראלי-פלסטיני יתקיים

ארבעה חודשים ללא תזוזה או דיבור במחבוא: הניצול שהפך לטייס

"ארה"ב עוד לא החליטה אם לתקוף, נקיים היום פגישה בנושא והחלטה בנוגע לסוריה תתקבל בקרוב", אמר מאטיס. "החשש הגדול ביותר במקרה של תקיפה בסוריה הוא יציאה של המצב שם משליטה", ציין.

טראמפ התייחס מוקדם יותר היום שוב לאפשרות כי מדינתו תתקוף בסוריה, בתגובה לדיווחים על המתקפה הכימית שביצע המשטר בדמשק. "מעולם לא אמרתי מתי תתקיים תקיפה על סוריה. זה יכול לקרות בקרוב מאוד או לא בקרוב בכלל!", צייץ הנשיא האמריקני בטוויטר.

הנשיא, דונלד טראמפ
 

הנשיא, דונלד טראמפ(רויטרס )

 

גם הנשיא הסורי, בשאר אסד, התייחס לאפשרות כי ארה"ב תתקוף בסוריה. "כל פעולה אפשרית או צפויה לא תתרום דבר פרט לערעור היציבות באזור", אמר אסד במהלך פגישה שקיים עם עלי אכבר ויליאתי, יועצו הבכיר של עלי חמינאי, מנהיגה הרוחני של איראן. ויליאתי אמר במהלך הפגישה כי "עמידתה האיתנה של סוריה באחת ממלחמות הטרור הקשות ביותר ונחישות עמה לניצחון למרות כל התמיכה, המימון והחימוש שהגיע למלחמה הזו מבחוץ, היא דוגמה לכל עם שייתכן ויעמוד בפני מלחמה מסוג שכזה".

במקביל, בקרמלין מסרו כי הם הקימו קו אדום מול ארצות הברית על מנת למנוע התנגשות אפשרית בין כלי הטייס השונים, מעל שמי סוריה. "הקו פעיל ושני הצדדים משתמשים בו", מסר דובר הקרמלין, דימיטרי פסקוב, שהוסיף: "רוסיה עוקבת מקרוב אחרי הצהרות וושינגטון".

בתוך כך, הנשיא הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר היום כי שוחח עם הנשיא האמריקני טראמפ וכי ידבר בהמשך עם הנשיא הרוסי פוטין על השימוש בנשק כימי בסוריה. הוא הוסיף כי טורקיה תמשיך להפגין נוכחות פעילה בסוריה, עד שהמדינה תהפוך לבטוחה לכל אלו שנמצאים בה.

מוקדם יותר היום כוחותיו של נשיא סוריה אסד השתלטו באופן מוחלט על העיר דומא, מעוז המורדים האחרון ברוטה א-שרקייה (רוטה המזרחית), כך דיווח משרד ההגנה הרוסי. לפי ההודעה, לצד כוחות הצבא הסורי, המשטרה הצבאית הרוסית גם נפרסה בעיר. בהודעת המשרד נמסר כי כוחותיו "מבטיחים את שימור החוק והסדר במקום". יורי יבטושנסקו, ראש המרכז הרוסי לשלום בסוריה, התייחס להשתלטות הסורית על כל האזור. "דגל המדינה המונף מעל בניין בעיר בישר את השליטה על המקום ובכך גם על כל רוטה המזרחית", אמר יבטושנסקו.