רוסיה: החרפתם את אי-היציבות בסוריה; ישראל: איראן היא שמערערת

משרד החוץ הרוסי התייחס לתקיפת הבסיס בחומס. כמו כן, תקף את הנשיא טראמפ: "איומי ארה"ב - הפרה של אמנת האו"ם". בכיר איראני: "טהראן יכולה להשמיד את תל אביב וחיפה"

דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זחרובה, אמרה היום (חמישי) כי "התקיפה הישראלית החמירה את אי היציבות בסוריה". בהתייחס לתקיפה בסיס המשטר הסורי בחומס שיוחסה לישראל על פי פרסומים זרים.

בנוגע לתקיפה הכימית בדומא אמרה שלא מצאו שום הוכחה לכך שהתרחשה תקיפה שכזו. "האיומים של ארה"ב וצרפת לתקוף בסוריה הם הפרה חמורה של אמנת האו"ם", אמרה.

בירושלים הגיבו בחריפות לגינויים ממשרד החוץ הרוסי. פקיד ישראלי בכיר אמר: "מה שמערער את היציבות בסוריה זו התוקפנות האיראנית וניסיונה להתבסס צבאית בסוריה כדי לאיים על ישראל ומדינות אחרות".

אתמול כזכור התקיימה שיחה לא פשוטה בין פוטין לבין נתניהו. פוטין הבהיר לנתניהו: אל תפרו את הריבונות הסורית, אל תבצעו צעדים שיפגעו ביציבות סוריה או בביטחונה. נתניהו לא נשאר חייב ואומר: נפעל למנוע התבססות איראנית בסוריההמתיחות בין ירושלים למוסקבה מחריפה ומגיעה לנקודה הקשה ביותר שלה בעשר השנים האחרונות.

בד בבד, שליח המנהיג העליון של איראן בכוח קודס, עלי שיראזי, קרא היום לישראל להימנע מ"צעדים טיפשיים", לדבריו, אם היא מעוניינת להמשיך את קיומה "הבוגדני". "אל תתנו לאיראן תירוץ להשמיד את תל אביב וחיפה", הוסיף הבכיר.

  דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה
 

דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה(רשתות חברתיות)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פרסום ראשון: תוקף הקשישים מחיפה אינו כשיר לעמוד לדין

עדר כבשים הושב לפלסטיני - לאחר שנלקח ממנו בשל תלונת שווא

עין גדי: גופת גבר נמצאה מתחת לשביל מטיילים

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס מוקדם יותר היום שוב לאפשרות כי מדינתו תתקוף בסוריה, בתגובה לדיווחים על המתקפה הכימית שביצע המשטר בדמשק. "מעולם לא אמרתי מתי תתקיים תקיפה על סוריה. זה יכול לקרות בקרוב מאוד או לא בקרוב בכלל!", צייץ הנשיא האמריקני בטוויטר.

גם הנשיא הסורי, בשאר אסד, התייחס לאפשרות כי ארה"ב תתקוף בסוריה. "כל פעולה אפשרית או צפויה לא תתרום דבר פרט לערעור היציבות באזור", אמר אסד במהלך פגישה שקיים עם עלי אכבר ויליאתי, יועצו הבכיר של עלי חמינאי, מנהיגה הרוחני של איראן. ויליאתי אמר במהלך הפגישה כי "עמידתה האיתנה של סוריה באחת ממלחמות הטרור הקשות ביותר ונחישות עמה לניצחון למרות כל התמיכה, המימון והחימוש שהגיע למלחמה הזו מבחוץ, היא דוגמה לכל עם שייתכן ויעמוד בפני מלחמה מסוג שכזה".

דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זחרובה
 

דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זחרובה( רויטרס)

 

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שוחח אמש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביקש ממנו להימנע מצעדים "שיפגעו בביטחונה או יערערו את יציבותה" של סוריה ולכבד את ריבונותה. זאת, בעקבות הדיווחים כי ישראל היא שעומדת מאחורי התקיפה במדינה ביום שני. על פי הקמרלין, השיחה התקיימה ביוזמת נתניהו. נתניהו אמר לפוטין במהלך השיחה: "ישראל לא תאפשר התבססות איראנית צבאית בסוריה".

בת'ינה שעבאן, יועצתו המדינית של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, אמרה אתמול בריאיון לרשת "אל-מיאדין" כי "איננו חוששים ממלחמה ואנו ערוכים אליה אם תפרוץ. הברית בין רוסיה, סוריה, סין, איראן וחיזבאללה חזקה ואיתנה". לדבריה, "בני הברית של דמשק ממשיכים בהתייעצויות והם לא יאפשרו לעניינים להתפתח כמו שוושינגטון רוצה".

שעבאן הוסיפה כי "ישראל היא זו שמפיקה תועלת ממלחמת האזרחים בסוריה. ניצחונה של סוריה במלחמה נגד הטרור ישנה את מפת האזור - ישראל תהיה המפסידה הגדולה". היא עוד אמרה: "דמשק ובנות בריתה במצב של כוננות עליונה כי ישראל דוחפת. היא המסיתה העיקרית לתקוף את סוריה". היא עוד ציינה כי לאחר תקיפת שדה התעופה הצבאי T4 החלו סוריה ורוסיה בהכנות לתיאום צבאי.