ריבלין: "לא להתכחש לאמת"; נשיא פולין: "נדאג לזיכרון השואה"

בכירי המערכת הביטחונית ואלפי בני נוער צעדו לצד הנשיא ב"מצעד החיים". נשיא פולין: ישראל היא ההוכחה שהיהודים ניצחו. שלמה ארצי: "אמי נשאה כל חייה את צער השתיקה"

יום הזיכרון לשואה ולגבורה: "מצעד החיים" נערך היום (חמישי) בפולין בהובלת נשיא המדינה ראובן ריבלין, ובהשתתפות הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט, המפכ"ל רב ניצב רוני אלשיך, ראש המוסד יוסי כהן וראש השב"כ נדב ארגמן.

המשתתפים צעדו בין מחנה אושוויץ לבירקנאו, שם נערכה עיקר השמדת היהודים. בשעה 16:45 החל טקס הזיכרון המרכזי במחנה, שבו נאמו בין היתר הנשיא ריבלין, נשיא פולין אנדז'יי דודה, הרב הראשי לשעבר ישראל לאו ויו"ר מצעד החיים ד"ר שמואל רוזנמן. הזמר שלמה ארצי שר בטקס המרכזי. עוד נמצא במצעד החיים השר לשעבר אברהם הירשזון, מייסד "מצעד החיים" שהורשע בעבירות גניבה, הפרת אמונים ומרמה וריצה ארבע שנות מאסר.

 הנשיא ריבלין מוביל את מצעד החיים
 

הנשיא ריבלין מוביל את מצעד החיים(קובי גדעון\לע"מ)

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

שרד את התופת ברומניה: סיפורו של ניצול השואה שהפעיל את הצפירה

בצל איומי טראמפ: ספינות רוסיות עזבו את נמל טרטוס בסוריה

פרסום ראשון: תוקף הקשישים מחיפה אינו כשיר לעמוד לדין

עם סיום הצעידה נאם ריבלין בפני רבבות המשתתפים. "אנו עומדים כאן ויודעים, מן המקום הזה לא נוכל לקוות לצדק", אמר ריבלין בנאומו. "במקום הזה, שספוג באפר אחינו ואחיותינו, לא יצמח עוד צדק. איננו מצפים לצדק באירופה המנסה, מהר מדי, לשכוח, להשכיח, להכחיש, להשמיד ראיות", הצהיר הנשיא.

הנשיא הפולני, אנדז'יי דודה, השתתף באירוע לצדו של ריבלין שפנה אליו בדבריו. "מכובדי נשיא פולין, האומה הפולנית יצאה בעור שיניה ממלחמת העולם השנייה", קבע הנשיא הישראלי תוך שהוא מוסיף כי העם הפולני הקים מקרבו אלפי חסידי וחסידות אומות עולם.

לצד זאת, ריבלין אמר לנשיא הפולני כי "אי אפשר להתכחש לאמת. מכונת המוות הנאצית לא הייתה מצליחה לממש את חזון הבלהות שלה, אם לא היו מסייעים לה; אם היא לא הייתה פוגשת קרקע מדושנת בשנאת יהודים להכות בה שורש" ריבלין אמר כי למרות שהפולנים לא היו אלו שציוו על הקמת מחנות ההשמדה, הם היו בין העמים שבגדו בעם היהודי בשואה: "בני עמנו לא נרצחו רק במחנות. בני עמנו נבגדו על ידי העמים בתוכם חיו, בצרפת, בהולנד, ובבלגיה, הם נרצחו על ידי אוקראינים, ליטאים וכן - גם על ידי פולנים".

הנשיא הישראלי פנה למקבילו וטען כי "אזרחי פולין נהרגו ונרצחו במלחמה אכזרית", אך ש"אנחנו, היהודים, נשחטנו בשואה". הוא הוסיף: "לכל אומה יש את הזכות לחבר מחדש את חלקי הסיפור שלה. מותר לכל אומה, ראוי לכל אומה, לבנות את עצמה מחדש מתוך הריסותיה. אינני מתערב בהיסטוריה של פולין. פולין תדע לעשות עם עצמה את חשבון הנפש שלה". לקראת סוף דבריו הדגיש ריבלין: "את הרוע האנושי, מעורר הפלצות, של הנאצים ועוזריהם מכל העמים, זכור נזכור".

מיד אחרי הנשיא ריבלין עלה לנאום נשיא פולין, אנדז'יי דודה. "שישה מיליון פולנים נרצחו על אדמת פולין במחנות ההשמדה. שלושה מיליון פולנים יהודים, שלושה מיליון פולנים קתולים. אנו נפגשים באושוויץ בירקנאו - מחנה השמדה נאצי. מיליון יהודים גורשו מביתם והובאו לכאן, ולפעמים תוך שעה מהירידה מהרכבת הם נרצחו", אמר דודה. "הסבל של האומה היהודית בשואה הוא מעבר לדמיון ולהבנה האנושית. כאן אנחנו עומדים ביחד – יהודים, אומה של שורדים, ופולנים, אומה שגם היא נרדפה בברוטליות על ידי הרייך השלישי של היטלר, כדי לכבד את קורבנות השואה".

"העמידה המשותפת שלנו ביחד היא ניצחון החיים על המוות. במשך שנים העיר אושוויץ לא הייתה ידועה באנטישמיות גזענות או השמדה. האשמות כאלה החלו לאחר פלישת הנאצים ב-1939, שהביאו את מחנות המוות. לפני כן, עוד מהמאה ה-16 אושוויץ הייתה עיר בה חיו יחד יהודים ופולנים".

נשיא פולין, אנדז'יי דודה
 

נשיא פולין, אנדז'יי דודה (צילום מסך)

 

"למרות שהוטל גזר דין מוות למי שסייע ליהודים, פולנים עזרו ליהודים בדרכים רבות, המחתרת היהודית סייעה ליהודים. כמו כן, הראשונים שהגיעו לאושוויץ היו פולנים מתנגדים למשטר הנאצי", אמר הנשיא. "היום אנו הפולנים לקחנו על עצמנו את המשימה החשובה הזו, לשמר את זכרון השואה ולהעלות את זכר הקורבנות. הנוכחות שלי כאן עם הנשיא ריבלין, שאני אסיר תודה אליו על נוכחותו, היא סימן לכבוד שפולין רוחשת כלפי הקורבנות של רצח העם הגרמני. אנו מבינים כמה חשובה מדינה עצמאית שתשמור על בטחון אזרחיה. לפני 100 שנה לחמו אזרחים פולנים עם האזרחים היהודים זה לצד זה למען עצמאות פולין. כיום אנו מתבוננים בכבוד והערכה אל מדינת ישראל, שחוגגת החודש 70 שנים להיווסדה. נוכחותה וחוזקה הם ההוכחה לתבוסת הגרמנים. האומה היהודית חזקה, ואיש לא ינסה לפגוע בה בעתיד", סיכם הנשיא דודה.

הזמר שלמה ארצי, שנבחר להדליק משואה בטקס המרכזי ביום העצמאות הקרוב, הופיע בטקס בשני שירים. לפני ששר, אמר: "אני רוצה לשיר לזכר כל הניצולים, ובאופן אישי לאמי מרגלית ארצי, שנלקחה יום אחד ללא אזהרה רק בגלל שהיתה יהודיה". לדבריו, "היא הובלה לאושוויץ, שרדה שלוש אקציות של מנגלה והליכה אחת לקרמטריום - ממנו נמלטה. כשחזרה הביתה גילתה שאת בעלה רצחו. היא נשאה את כל חייה את צער השתיקה". הוא הוסיף: "אם היא ואחותי נאווה שנפטרו השנה שומעות אותי, יש סיכוי שהן בוכות עכשיו".

בווידאו: הופעתו המלאה של שלמה ארצי

ריבלין נועד עוד לפני המצעד עם הנשיא הפולני דודה ולאחר מכן, נשאו השניים הצהרות משותפות. "במלאת שבעים וחמש שנה למרד גטו ורשה, ושבעים למדינת ישראל, הגעתי לכאן לצעוד יחד איתך אדוני הנשיא, עם ניצולי שואה, ועם ראשי המערכת הביטחונית הישראלית ב'מצעד החיים'", אמר הנשיא הישראלי בפתח דבריו. "הארץ הזאת הייתה בית יוצר לנשמת האומה היהודית, ולדאבוננו, גם בית הקברות היהודי הגדול ביותר שלה. אי אפשר למחוק היסטוריה עשירה כל כך, מלאה כל כך, כואבת כל כך".

הנשיא הוסיף כי ישראל מעריכה מאוד את כל מי שמסר נפשו על מנת להציל יהודים, אך לצד זאת, היו גם תופעות אחרות, לטענתו: "אנשים שרצחו וירשו. פה הייתה קרקע שאפשרה לנאצים לעשות ככל העולה על רוחם לא רק בפולין אלא בכל אירופה".

 הנשיא ריבלין ב"מצעד החיים"
 

הנשיא ריבלין ב"מצעד החיים" (רויטרס)

 
נשיא המדינה, המפכ"ל ראש המוסד והרמטכ"ל במצעד החיים
 

נשיא המדינה, המפכ"ל ראש המוסד והרמטכ"ל במצעד החיים (קובי גדעון/לע"מ)

 

ריבלין סיכם את דבריו לנשיא הפולני ואמר: "אדמת פולין אפשרה את ביצוע האידיאולוגיה המחרידה של היטלר של השמדת עם וראה את גלי האנטישמיות שעורר החוק שחוקקתם פה עכשיו. אין ספק שהיו פולנים רבים שנאבקו במשטר הנאצי אבל לא נוכל להתכחש לעובדה שפולין ופולנים נתנו יד להשמדה".

ראש השב"כ, נדב ארגמן עם תום הצעידה: "לפני 70 שנה בגטו לודז' מתו מרעב סבא וסבתא של אמי. 70 שנה לאחר מכן אני עומד כאן עם משלחת של ראשי מערכת הביטחון הישראלית ועובדי הארגונים, במקום הנורא הזה ,שבו נרצחו מעל מיליון יהודים. באנו לכאן על מנת לזכור, להשתתף במצעד, במפעל הזיכרון היוצא דופן הזה. באנו לכאן על מנת להצדיע לגבורה של הניצולים, שניצלו מהתופת, עלו לארץ ישראל, לחמו במלחמת העצמאות, הקימו מדינה לתפארת, מדינה חזקה עם צבא חזק, עם כלכלה מפוארת, עם טכנולוגיה יוצאת דופן. לעמוד כאן לקחת חלק במפעל המיוחד הזה זה דבר מיוחד במינו, מרגש מאוד. כבוד גדול לי, לארגון, אנחנו כשב"כ נמשיך לעשות את מה שאנחנו יודעים לעשות בצורה הטובה ביותר על מנת להמשיך לבצר את ביטחונה של מדינת ישראל".

במצעד בפולין משתתפים למעלה מ-12,000 בני נוער מרחבי העולם, שהגיעו ב-110 משלחות מ-41 מדינות שונות, בהן ארגנטינה, קנדה, צ'ילה, ארה"ב, פולין, בריטניה ומרוקו. השנה לראשונה משתתפת גם משלחת מיפן. כמו כן, זהו המצעד הגדול ביותר מאז שנת היווסדו בשנת 1988.

 ראש השב"כ נדב ארגמן לצד שמות קרוביו

ראש השב"כ נדב ארגמן לצד שמות קרוביו (תקשורת שב"כ)

 

חלק מהמשתתפים במצעד נמנים עם משלחת השב"כ. בין הצועדים הבולטים נמצא ר', נכדו של יהושוע שהיה פרטיזן בארגון הצבאי היהודי ואחד ממובילי מרד גטו ורשה. ר' הוא דור שלישי של אנשי ביטחון המשמש כיום בתפקיד מודיעיני סיכולי בשב"כ. עוד משתתפת היא ע', ראש ענף מודיעיני שאמה היא ניצולת שואה מצ'רנוביץ שברומניה אשר נשלחה לגטו. צועד נוסף הוא ג', שסבתו שושנה היא ניצולת מחנה אושוויץ, שהצליחה לשרוד את צעדות המוות.

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, שנחת הבוקר בפולין כדי להשתתף במצעד, כתב בפקודה יום הזיכרון לשואה ולגבורה כי "בהבטיחנו את דמותה המוסרית, הערכית והדמוקרטית של מדינת ישראל, בשמירתנו על זכויות הפרט והאחר בחברה, בעמידתנו על עקרונות השוויון והצדק, בכל אלו, אנו מציבים את הדמות האנושית ההפוכה בתכלית, לדמותם של  לובשי המדים הנאצים שביצעו ואפשרו, את הפשע הנורא בתולדות האנושות. נצעד ונעמוד היום, מלאי גאווה ובטחון, נשמש אות ומופת, לדמותה המוסרית של הלאומיות היהודית, שהתחדשה לה במדינת ישראל".

 הנשיא ריבלין ונשיא פולין ב"מצעד החיים"
 

הנשיא ריבלין ונשיא פולין במצעד החיים (רויטרס)

 

יו"ר מצעד החיים ד"ר שמואל רוזנמן אמר כי "מצעד החיים נוסד לפני 30 שנה על ידי קבוצת אנשי חינוך מרחבי העולם שהבינו כבר אז כי הזמן עובד לרעתנו. ניצולי השואה מתמעטים והולכים, עדויות נרמסות ללא בושה וקולות גזעניים הולכים ומתעצמים. ולכן, זו משימת הדור שלנו. ממאות בודדות שצעדו בראשית הדרך הגענו למאות אלפי בני נוער מכל העולם המוכנים להעביר בקהילתם מסר אנושי חשוב: "לעולם לא עוד".