משמרות המהפכה באיראן, חדשות עשר

"לא מלחמה על הבית": מה חושבים בטהראן על המעורבות בסוריה?

המלחמה בין אסד למורדים רחוקה מליבם של תושבי איראן. הסיוע ההיסטורי של חאפז אל-אסד כבר לא מספיק משמעותי ויש להם עניינים דחופים יותר, כמו הסכם הגרעין

המלחמה בסוריה בין שלטון אסד למורדים, גרמו למשמרות המהפכה לשלוח כוחות ולסייע לשלטון המקומי. זאת, כהוקרת תודה לאביו של הנשיא, חאפז אל-אסד, שהיה המנהיג היחיד שעמד לצידם במלחמתם נגד עיראק.

אולם, לדברי ד"ר אורי גולדברג, מומחה לאסלאם שיעי מהמרכז הבינתחומי והפורום לחשיבה אזורית, למרות שנראה לכאורה שהמצב בסוריה משמעותי מאוד לאיראנים, המציאות ברחובות טהראן שונה למדי. המלחמה הרחוקה לא נתפסת כחשובה מספיק עבור התושבים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פסקת ההתגברות - קורבן במאבק הפוליטי בין נתניהו לבנט

בצל איומי טראמפ: ספינות רוסיות עזבו את נמל טרטוס בסוריה

ברקת ורגב נגד אירוע ישראלי-פלסטיני - ואחד נגד השנייה

.

 משמרות המהפכה באיראן
 

משמרות המהפכה באיראן (חדשות עשר)

 

"אחת הסיסמאות אומרת 'הנשמה שלי באיראן, לא בעזה ולא בלבנון', וזה נכון גם לגבי סוריה", הסביר גולדברג, "הם לא חושבים שזו מלחמה על הבית. זה מעניין אותם, אבל לא נתפס כמאמץ לאומי ממדרגה ראשונה או כמשהו שצריך לצאת בשבילו לרחוב".

עם הזמן, נתפסת המלחמה כעניין מגזרי של משמרות המהפכה, שהשתמשו בה כפלטפורמה להעצמת כוחם. הלחימה בסוריה, מבהיר גולדברג, היא מצב נוח גם לאלה שנאבקים במשמרות המהפכה. הם מוכנים לסבול את הפעילות בסוריה, כיוון שנוכחות משמרות המהפכה שם, מפחיתה מכוחן באיראן עצמה.

מותם של שבעת החיילים האיראנים בהפצצת בסיס בסוריה, ככל הנראה על ידי ישראל, השבוע עורר רגשות והם נקברו בטקס מכובד. אולם, מסייג גולדברג, מעבר לתגובות הסימבוליות הללו לא נראה שזה מעורר רושם רב.

לאיראנים יש בעיות גדולות יותר להתעסק בהן, וביניהן העובדה שהנשיא טראמפ עשוי לפרוש מהסכם הגרעין, וייתכן כי יוטלו סנקציות על הממשל האיראני. בנוסף, מעשה לא נכון בהקשר של סוריה, עלול להרחיק מאיראן בעלות ברית חשובות, ובראשן רוסיה.