פוטין שוחח עם נתניהו: "הימנע מצעדים שיערערו את יציבות סוריה"

נשיא רוסיה ביקש מרה"מ שלא לנקוט בצעדים "שיפגעו בביטחונה" של השכנה מצפון. נתניהו: "ישראל לא תאפשר התבססות איראנית צבאית". בכירה סורית: "איננו חוששים ממלחמה"

המתיחות בסוריה: נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שוחח אמש (רביעי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביקש ממנו להימנע מצעדים "שיפגעו בביטחונה או יערערו את יציבותה" של סוריה ולכבד את ריבונותה. זאת, בעקבות הדיווחים כי ישראל היא שעומדת מאחורי התקיפה במדינה ביום שני. על פי הקמרלין, השיחה התקיימה ביוזמת נתניהו. נתניהו אמר לפוטין במהלך השיחה: "ישראל לא תאפשר התבססות איראנית צבאית בסוריה".

בת'ינה שעבאן, יועצתו המדינית של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, אמרה אתמול בריאיון לרשת "אל-מיאדין" כי "איננו חוששים ממלחמה ואנו ערוכים אליה אם תפרוץ. הברית בין רוסיה, סוריה, סין, איראן וחיזבאללה חזקה ואיתנה". לדבריה, "בני הברית של דמשק ממשיכים בהתייעצויות והם לא יאפשרו לעניינים להתפתח כמו שוושינגטון רוצה".

שעבאן הוסיפה כי "ישראל היא זו שמפיקה תועלת ממלחמת האזרחים בסוריה. ניצחונה של סוריה במלחמה נגד הטרור ישנה את מפת האזור - ישראל תהיה המפסידה הגדולה". היא עוד אמרה: "דמשק ובנות בריתה במצב של כוננות עליונה כי ישראל דוחפת. היא המסיתה העיקרית לתקוף את סוריה". היא עוד ציינה כי לאחר תקיפת שדה התעופה הצבאי T4 החלו סוריה ורוסיה בהכנות לתיאום צבאי.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פסקת ההתגברות - קורבן במאבק הפוליטי בין נתניהו לבנט

בצל איומי טראמפ: ספינות רוסיות עזבו את נמל טרטוס בסוריה

הותר לפרסום: אביו של אייל גולן, דני ביטון, חשוד בעבירות מין

תקיפת נשק כימי בדומא
 

דומא שבסוריה (רויטרס)

 

בד בבד, נאם אמש ראש הממשלה בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה. "אירועי הימים האחרונים מלמדים שהעמידה מול הרשע והתוקפנות היא שליחות המוטלת על כל דור, אין דור שפטור ממשימה זו ואבוי לדור שמתחמק ממנה", אמר נתניהו, "ראינו את צלב הקרס שהניפו הפורעים ליד גדרות עזה. ראינו את הילדים הסורים שנטבחו בנשק כימי. לבנו נקרע ממראות הזוועה. לקח אחד גדול מלווה אותנו מאז השואה".

"רוע רצחני שלא מתייצבים נגדו מתפשט במהירות ובהדרגה מאיים על האנושות כולה", הוסיף ראש הממשלה, "במינכן חתמו מנהיגי העולם על הסכם פייסני עם התוקפן הם ביקשו למנוע מלחמה אך הוויתורים שלהם רק קירבו אותה. ישראל לעולם לא תנהג בדרך שגויה זו. אנו בולמים את התוקפנות באיבה. אנו מגבים מילים אלה במעשים".

כזכור, סגן שר החוץ רוסי, מיכאל בוגדנוב, זימן שלשום את שגריר ישראל ברוסיה, גרי קורן, לשיחה במשרד החוץ במוסקבה ומסר כי ידון עמו גם על תקיפת שדה התעופה הצבאי בסוריה. "נדון גם על המצב בעזה", אמר סגן שר החוץ.

במקביל, שגרירות רוסיה בישראל מסרה כי במוסקבה מודאגים מהקביעה הנמהרת של ישראל על כך שסוריה אחראית למתקפת הנשק הכימי. עוד נטען כי בשלב זה אין הוכחות שבוצעה מתקפה כימית בדומא.