פסקת ההתגברות - קורבן במאבק הפוליטי בין נתניהו לבנט

השניים התעמתו על הניסיון להגביל את יכולתו של בג"ץ לפסול חוקים. המאבק על השאלה הכה חשובה היה בעיקר מאבק על אמוציות, בלי חשיבה על ההגיון מאחוריו • פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט התעמתו היום (רביעי) בישיבת ראשי הקואליציה על רקע הנסיונות להגביל את התערבות בג"ץ בחוקי המדינה. השאלה הרצינית והרת הגורל נפלה קורבן למאבק בין בנט לנתניהו, שנשאר בעיקר בתחום האמוציות.

השאלה האם בית המשפט העליון יכול לבטל את חוקי הכנסת היא שאלה רצינית. בנט ביקש לחוקק פסקת התגברות רק בנושא מבקשי המקלט, אך נתניהו כחלק מן המאבק הפוליטי בין השניים קרא לפסקת התגברות לכל חוק שהוא. אפשר לקוות שהעימות יישאר רק בתחום האמוציות והדיון העמוק לא יהפוך להצעות חוק בלי שיחשבו על ההגיון מאחוריו.

נתניהו ובנט
 

נתניהו ובנט (רויטרס )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בצל איומי טראמפ: ספינות רוסיות עזבו את נמל טרטוס בסוריה

מחושך לאור: האנדרטה לזכר השואה בלונדון תושלם תוך שלוש שנים

לזכר 6 מיליון הקורבנות: אלו אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה

שופטי בג"ץ יוכלו לדון בנושא פסקת ההתגברות במידה ותגיע לפתחו, למרות שהיא נוגעת לסמכותו. היועמ"ש לאור ניסיון העבר מתנגד לכל יוזמות פסקת ההתגברות. לגבי חוק יסוד החקיקה ההערכה היא שהוא יתנגד כי מדובר ברוב קטן של 61 ח"כים, במידה והיה רוב מוצק יותר להצעה ייתכן והיה תומך.

שר האוצר משה כחלון, המתנגד לפגיעה בסמכויות בית המשפט העליון או בכוחו, נעדר בהפגנתיות מהישיבה. בנט ביקש לכנס את ועדת השרים לענייני חקיקה כבר היום, כדי לאשר את "פסקת ההתגברות" לחוק גירוש מבקשי המקלט, שמעוכב בבג"ץ. "הגיע הזמן לעבור ממילים למעשים", אמר בנט, " היו המון שנים, הגיעה העת להכריע".

נתניהו סירב לכנס את ועדת השרים ושר התיירות יריב לוין הציע לקדם את "המודל הבריטי" המכליל, לפיו רק הכנסת תוכל לבטל חוקים. "אנחנו רוצים לקדם הצעה יותר חזקה ורחבה", אמר לוין, "ללכת היום רק על פסקת התגברות נקודתית זה יגרום נזק כי לא יעמוד בבג"ץ, כמו שהיה בחוק הגיוס". 

בנט שאל אם קיימת הצעת חוק לפי המודל הבריטי, נענה על ידי נתניהו ולוין שאין, והציע לקדם מיד חקיקה רק כדי לקדם את גירוש מבקשי המקלט. "בואו נכנס היום ועדת שרים לחקיקה ונעביר פסקת התגברות", אמר, "אם לא היום - לכו תדעו מתי כן. אם תהיה הצעה בריטית - מראש אני מודיע שאתמוך".

יועצו של נתניהו, יונתן אוריך, מסר כי חילופי הדברים שתוארו מעל הינם שקריים. "יש מודל בריטי מוכן והוא יובא לדיון מסודר ביום ראשון", מסר, "חוץ מבנט אף אחד מראשי הקואליציה לא ביקש לכנס היום ועדת שרים לחקיקה, מפני שההצעה של בנט חלשה יותר מכפי שראשי הקואליציה רוצים לקדם כעת". ביום ראשון יתכנסו שוב ראשי הקואליציה, לקראת קידום החקיקה בשבועות הקרובים. 

פסקת התגברות רחבה, שלא תצריך רוב משמעותי מבין חברי הכנסת, מהווה שינוי סדרי עולם ביחסים שבין הכנסת ובג"ץ. שר האוצר, משה כחלון, צפוי לתמוך בפסקת התגברות נקודתית בלבד לעניין חוק המסתננים אך להתנגד בתוקף לפסקת התגברות כללית. כחלון אף אמר בעבר כי הוא מתנגד לפסקת התגברות רחבה.