בצל איומי טראמפ: ספינות רוסיות עזבו את נמל טרטוס בסוריה

ספינות הצבא תועדו עוזבות את הנמל האסטרטגי. שר ההגנה האמריקני: הצבא מוכן לתקוף "כשטראמפ יחליט". שרים בקבינט: "התקיפה תהיה נקודתית - ולא תשפיע על ישראל ביטחונית"

ספינות הצבא הרוסי עזבו היום (רביעי) את נמל טרטוס במערב סוריה, ככל הנראה לקראת התקיפה הצפויה של ארה"ב. מזכיר ההגנה האמריקני, ג'ים מאטיס, אמר שהצבא מוכנן לתקוף "כשטראמפ יחליט". עוד אמר שר ההגנה כי ארה"ב עדיין בודקת את המודיעין בנוגע למתקפה הכימית מלפני מספר ימים בדומא.

במקביל, שני שרים בקבינט המדיני-ביטחוני מסרו הערב לחדשות עשר כי "ההערכה הרווחת בישיבת הקבינט הייתה שסבירות גבוהה כי תקיפה אמריקנית בסוריה תהיה נקודתית - ולא תתפתח לאירוע שישפיע על ישראל מבחינה ביטחונית".

ספינות רוסיות נוטשות את הנמל בטרטוס

ספינות רוסיות נוטשות את הנמל בטרטוס( אימאג'סאט)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

טראמפ יתקוף בסוריה ויאותת: שימוש בנשק כימי יביא לתגובה חריפה

הותר לפרסום: אביו של אייל גולן, דני ביטון, חשוד בעבירות מין

לזכר 6 מיליון הקורבנות: אלו אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה

הנשיא טראמפ התייחס מוקדם יותר היום להסלמה במדינה ולדברי שגריר רוסיה בלבנון, לפיהם מדינתו תיירט טילים שישוגרו לעבר סוריה. "היי מוכנה רוסיה כי הטילים שלנו באים. נחמדים, חדשים וחכמים. אל תהיי שותפה של רוצח חייתי שמשתמש בגז כדי לטבוח באנשיו ונהנה מזה", כתב בחשבון הטוויטר שלו. דובר משרד החוץ הרוסי הגיב לציוץ ומסר: "טילים חכמים משוגרים לעבר טרוריסטים, לא מדינות ריבוניות". עוד הוסיף כי מתקפה אמריקנית עשויה להיות כסות להשמדת ראיות למתקפה כימית בדומא.

בהמשך, פנה טראמפ לרוסים בנימה פייסנית: "היחסים שלנו עם רוסיה גרועים מתמיד, גם אם כוללים את זמני המלחמה הקרה. אין סיבה לכך. רוסיה זקוקה לנו עבור הכלכלה שלה, דבר שיהיה קל מאוד לעשות וכל האומות צריכות לעבוד ביחד. זה הזמן לעצור את מרוץ החימוש?".

 ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט
 

ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט( רויטרס)

 

הנשיא פוטין אמר בתגובה כי "המצב בעולם מדאיג": "רוסיה תבנה מערכות יחסים עם שותפינו הזרים, אנו מקווים שההיגיון הבריא ינצח". עוד אמר כי רוסיה תכבד את כל המחויבויות תחת החוק הבינלאומי.

על רקע אמירותיו של טראמפ על ירי טילים על סוריה, המרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי צבא אסד מפנה שדות תעופה ראשיים ובסיסים צבאיים.

דובר משרד החוץ הרוסי התייחס לאמירתו של טראמפ כי יש "לעצור את מירוץ החימוש" ואמר: "רעיון מצויין, בואו נתחיל עם הנשק הכימי של ארה"ב".

בתוך כך, שר החוץ הסורי הגיב להאשמות האמריקניים וקרא להן "המצאות ושקרים" כתירוץ. עוד אמר שר החוץ כי הוא לא מופתע מההסלמה "חסרת החשיבה" של ארה"ב.

מוקדם יותר דיווח העיתון הצרפתי "לה פיגארו" כי הצבא הסורי העלה כוננות והחל בפינוי בסיסים מרכזיים של חיל האוויר, מחשש לתקיפה אמריקנית בתגובה לשימוש בנשק כימי על ידי כוחות אסד. לפי הדיווח, מטוסים וכלי נשק מתקדמים נוספים הועברו לבסיס הרוסי חמיימים שליד לטקיה, מתוך הנחה שכוחות ארצות הברית לא יתקפו אותו או את הבסיס הרוסי בטרטוס, כך על פי מקור באו"ם בעיתון הצרפתי. עוד דווח כי אסד הורה להעלות כוננות בבסיסי הצבא ובשדות התעופה במדינה למשך שלושת הימים הקרובים, כך לפי הארגון הסורי לזכויות אדם.