דונלד טראמפ, רויטרס

טראמפ יתקוף בסוריה ויאותת: שימוש בנשק כימי יביא לתגובה חריפה

ארה"ב טרם תקפה בסוריה כי היא מכינה רשימת מטרות - וישראל מסייעת לה בבניית הרשימה. האיראנים יגיבו על תקיפת הבסיס שיוחסה לישראל, כנראה דרך צד שלישי • פרשנות

ישראל נכנסת לשבועיים מתוחים מאוד, לאחר התקיפה בסוריה שיוחסה ע"פ פרסומים זרים לישראל והתקיפה הצפויה של ארה"ב בסוריה בתגובה למתקפה הכימית.

הסיבה לעיכוב של האמריקנים הוא ניסיון שלהם לבנות רשימת מטרות, שייתכן מאוד שישראל מסייעת בהעברת מודיעין בנושא הזה. לארה"ב חשוב שהתקיפה תהיה בעלת משמעות, בניגוד לתקיפה הקודמת לפני שנה.

טראמפ ופוטין
 

טרמפ ופוטין(רויטרס )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הותר לפרסום: אביו של אייל גולן, דני ביטון, חשוד בעבירות מין

לזכר 6 מיליון הקורבנות: אלו אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה

מיוחד: הסודות מאחורי אנדרטאות השואה ברחבי הארץ

טראמפ לא ירצה לפגוע בנדל"ן או במסלולים שיוכלו לבנות מחדש. המתקפה תהיה סמלית, אך תאותת לסורים שנחצה גבול ושבכל פעם שתהיה שימוש בנשק כימי תהיה תגובה – והיא לא תהיה מתונה. התקיפה תיעשה כנראה על ידי טילי שיוט, שלא בטוח שלרוסים יש היכולת הטכנולוגית ליירטם.

האיראנים מעוניינים להגיב על המתקפה שיוחסה לישראל בה הופצץ בסיס T4 בחומס, אך הכלכלה שלהם בקריסה ולאור העובדה שטראמפ מעוניין לסגת בשבועות הקרובים מהסכם הגרעין הם חוששים. האיראנים יגיבו על התקיפה אך לא בצורה ישירה, ולא בדרך שמזוהה איתם לגמרי. ייתכן שישתמשו במיליציה שיעית מתוך סוריה שתשגר מטח רקטות לעבר ישראל או שתנסה לפגוע בחיילי צה"ל.

הנשיא טראמפ, התייחס היום להסלמה ולדברי שגריר רוסיה בלבנון, לפיהם מדינתו תיירט טילים שישוגרו לעבר סוריה. "היי מוכנה רוסיה כי הטילים שלנו באים. נחמדים, חדשים וחכמים. אל תהיי שותפה של רוצח חייתי שמשתמש בגז כדי לטבוח באנשיו ונהנה מזה", כתב בחשבון הטוויטר שלו. דובר משרד החוץ הרוסי הגיב לציוץ ומסר: "טילים חכמים משוגרים לעבר טרוריסטים, לא מדינות ריבוניות". עוד הוסיף כי מתקפה אמריקנית עשויה להיות כסות להשמדת ראיות למתקפה כימית בדומא.

 אתר התקיפה בסוריה
 

אתר התקיפה בסוריה( סוכנות הידיעות FAN)

 

בהמשך, פנה טראמפ לרוסים בנימה פייסנית: "היחסים שלנו עם רוסיה גרועים מתמיד, גם אם כוללים את זמני המלחמה הקרה. אין סיבה לכך. רוסיה זקוקה לנו עבור הכלכלה שלה, דבר שיהיה קל מאוד לעשות וכל האומות צריכות לעבוד ביחד. זה הזמן לעצור את מרוץ החימוש?".

על רקע אמירותיו של טראמפ על ירי טילים על סוריה, המרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי צבא אסד מפנה שדות תעופה ראשיים ובסיסים צבאיים.

דובר משרד החוץ הרוסי התייחס לאמירתו של טראמפ כי יש "לעצור את מירוץ החימוש" ואמר: "רעיון מצויין, בואו נתחיל עם הנשק הכימי של ארה"ב".

בתוך כך, שר החוץ הסורי הגיב להאשמות האמריקניים וקרא להן "המצאות ושקרים" כתירוץ. עוד אמר שר החוץ כי הוא לא מופתע מההסלמה "חסרת החשיבה" של ארה"ב.

מוקדם יותר דיווח העיתון הצרפתי "לה פיגארו" כי הצבא הסורי העלה כוננות והחל בפינוי בסיסים מרכזיים של חיל האוויר, מחשש לתקיפה אמריקנית בתגובה לשימוש בנשק כימי על ידי כוחות אסד. לפי הדיווח, מטוסים וכלי נשק מתקדמים נוספים הועברו לבסיס הרוסי חמיימים שליד לטקיה, מתוך הנחה שכוחות ארצות הברית לא יתקפו אותו או את הבסיס הרוסי בטרטוס, כך על פי מקור באו"ם בעיתון הצרפתי. עוד דווח כי אסד הורה להעלות כוננות בבסיסי הצבא ובשדות התעופה במדינה למשך שלושת הימים הקרובים, כך לפי הארגון הסורי לזכויות אדם.