"היום כבר אי אפשר לעבוד על ישראלים": בחזרה למחאת המילקי

באוקטובר 2014, פוסט בפייסבוק עורר מחדש את הסערה סביב יוקר המחייה בישראל. "המסר היה קיצוני, אבל הכוונה טובה", אומר נאור נרקיס, "וזה משפיע עד היום" • פרויקט 70/70

נאור נרקיס לא ישכח את הלילה ההוא, בו העלה פוסט נרגז בעמוד פייסבוק, נרדם כעוד ישראלי אלמוני שמתגורר בברלין, והתעורר כסמל.

"קמתי בבוקר, וראיתי שלפוסט יש אלף לייקים", הוא מספר השבוע לחדשות עשר. "אחרי כמה דקות, 2,000 לייקים. ואז 5,000. בהמשך הפוסט נחשף לעיניהם של 800 אלף איש, ואז מיליון איש. זה היה מטורף. לא האמנתי כמה כוח יש לכמה מילים שלי".

בקיץ 2014, מדינת ישראל נלחמה על החיים עצמם. אבל שלוש שנים אחרי המחאה החברתית, ושנה לאחר שיאיר לפיד נבחר לשר אוצר וגיבורי המחאה נכנסו לכנסת, השיח על איכות החיים עדיין היה שם, ביעבע מתחת לפני השטח, וחיכה שמישהו יחזיר אותו לכותרות.

זה קרה בקבוצת הפייסבוק "עולים לברלין", שפתח נרקיס ממקום מושבו בבירת גרמניה. "נכנסתי לסופרמרקט, ואמרתי לעצמי 'איך זה יכול להיות שכל כך זול כאן לעומת ישראל? שאני לא חושב שלוש פעמים לפני שאני מכניס משהו לעגלה? אז בגלל שאני חובב מילקי מושבע – או לפחות הייתי – כשראיתי שהמחיר בישראל גבוה פי 4, החלטתי לפתוח את הקבוצה. לא היה לי אינסטגרם, וואטסאפ או פייסבוק משלי, אז פתחתי חשבון פיקטיבי. כל יום עשיתי השוואת מחירים בין ברלין לישראל – דירות, כלי רכב, המילקי שמאוד התפרסם. נתתי קריאה מאוד קיצונית, אמרתי לאנשים 'בואו לגור בגרמניה, לחסוך כאן כסף'. גם אז היה לי ברור שאני ציוני, אוהב את ישראל, אבל הייתי צריך מסר מספיק מעניין כדי שיקשיבו לי".

סופרמרקט בברלין
 

סופרמרקט בברלין. "אמרתי לעצמי - איך יכול להיות שכל כך זול כאן?" (רויטרס )

 

אף אחד לא ידע אז מי עומד מאחורי היוזמה – לדברי נרקיס, "זה גם מה שגרם לפרסום, כי התפתחה שאלה של מי עושה ולמה" – אבל כבר אז היו על כך ביקורות. "זה מה שחשוב? ישראלים שיושבים בברלין ומשמיצים את המדינה שלנו ללא הרף? זה המקום הכי נמוך שאליו אפשר להגיע", אמר מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, דורון כהן, למתן חודורוב.

הכוונה של נרקיס היתה אחרת, הוא מבהיר. "אין לי כלום נגד מדינת ישראל, ההפך הוא הנכון אני חי כאן ומת על המקום הזה. לא באמת רציתי שכל הישראלים יעברו לגרמניה. אבל הבנתי שאם יהיה שם עוד מסר משעמם של 'יקר כאן', לא יקשיבו, ושאם ניקח זווית קצת קיצונית, תהיה הזדמנות לתפוס דעת קהל ברשתות החברתיות. המסר הקיצוני היה כדי להבהיר נקודה. ב-2014 הבנתי משהו שהרבה פוליטיקאים הבינו כנראה שנתיים או שלוש אחרי: שבעידן האינטרנט והרשתות החברתיות, כשאתה יוצר אמירה מספיק קיצונית, יקשיבו לך. אפשר להתווכח אם טראמפ טוב או לא, אבל גם הוא הלך על מסרים קיצוניים וניצח".

 

"יקשיבו לך" זה אנדרסטייטמנט. מחאת המילקי נשארה בכותרות זמן רב, גם לאחר שהתבררה זהותו של נרקיס, רמת גני במקור, קצין באגף המודיעין, מה שגרם גם לתהייה לגבי מניעיו. "במשך שלושה שבועות, שזה הרבה זמן בתקשורת, כל כלי תקשורת אפשרי דיבר על הסיפור – מהניו יורק טיימס והוושינגטון פוסט ומטה", הוא משחזר את הימים בהם נחשב לקובע דעת קהל. "הבנתי גם את החולשה של עיתונאים כיום – לפעמים יותר חשוב לדווח מהר מאשר לאמת. כמעט כל פוסט שכתבתי הפך לכותרת. פניתי דרך 'דר שפיגל' לקנצלרית גרמניה וביקשתי ממנה ויזות לפליטי יוקר מחייה, וזה הפך לכותרת ראשית. ישבתי בחדר והתפקעתי מצחוק. לא ידעתי בכלל איך לאכול את זה'".

 אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, מצביעה בבחירות שנערכו במדינה
 

אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה. לא היו ויזות לפליטי יוקר המחייה (רויטרס)

 

אז ויזות לפליטי יוקר מחייה לא יצאו, אבל גם אחרי שההמולה התקשורתית דעכה, המסר לא נשכח. "היום, יותר מאשר לפני 4 שנים, במודעות של כל פוליטיקאי נמצא הצורך לבוא ולהיטיב עם האוכלוסיה הצעירה", הוא אומר. "הם מדברים על זה, הם נמדדים לפי חוקים שהעבירו, מקבלים מנדטים לפי תוצאות שהשיגו. השיח הזה בהחלט חילחל. תראה את חוק ההשוואות ברשתות הפארם שנכנס לאחרונה, שמציג מחירים בארץ לעומת חו"ל. אי אפשר יותר לעבוד על ישראלים. הקניות באינטרנט זינקו, הרשתות בישראל הבינו שהן בתחרות גלובלית ולא מקומית, ומה שעשיתי מאוד תרם לשיח הזה".

נרקיס מגדיר את עצמו כ'קפיטליסט יותר מראש הממשלה', ומגחך כשמנסים לתייג אותו כ'סמולני עוכר ישראל'. "אני יודע שאנשים נפגעו ממני ומקווה שהם לא כועסים עליי. גם אם המסר היה קיצוני, הכוונה היתה טובה. בשורה התחתונה זה שירת את המטרה, הנושאים נכנסו לשיח. לצאת לכיכרות כמו במחאה החברתית זו דרך אחת להגיע לתודעה, אבל הרשתות החברתיות הן גם סוג של כיכר, שבו אנשים מביעים עמדות.

נאור נרקיס, יוזם מחאת המילקי, ומעדן מילקי
 

נאור נרקיס, יוזם מחאת המילקי, ומעדן מילקי (חדשות עשר ואוסף פרטי )

 

"אני לא שונא ישראל שרוצה שכולם יעברו לגרמניה, ממש לא", הוא מסכם, "רק אזרח שחושב שמאוד יקר כאן. אני חושב שישראל צריכה להיות מובילה בעולם, ולא מדינה שמשתרכת מאחור בקשר ליכולת של צעירים לחיות בה. חזרתי מיד אחרי המחאה, היום אני חי בישראל ולא קשה לי לחיות פה. אני גר במרכז, עובד בתעשיית הפרסום והמדיה, ואפשר להגיד שטוב לי ושאני מרוצה כאן. אבל מבחינה כלכלית, ישראל היא עדיין מקום יקר מדי בהרבה תחומים וזה בגלל שהשוק כאן לא מספיק חופשי".

ומילקי אתה עדיין קונה?

"הפסקתי לצרוך מוצרי חלב".