מבוכת דבלין: משרד הפנים יבחן כיצד ראש העיר הצליח להיכנס לארץ

השר דרעי מינה הבוקר את מנכ"ל משרדו לבחון מדוע ראש עיריית דבלין נכנס לארץ למרות הצו שהוצא למנוע את כניסתו. השר ארדן העביר הוכחות לכך שמשרדו פעל כשורה

מבוכת דבלין: שר הפנים, אריה דרעי, מינה הבוקר (רביעי) את מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, לבדוק את הדרך שבה ראש עיריית דבלין הצליח להיכנס לארץ, למרות הצו שהוצא למנוע את כניסתו לארץ בעקבות פעילותו נגד ישראל.

השר דרעי אמר הבוקר: "הבדיקה מחויבת כדי למנוע תקלות כאלה בעתיד ולהפיק לקחים ממה שקרה. בכל מקרה, עם יציאתו של ראש עיריית דבלין מהארץ ולאור פעילותו נגד ישראל, הוריתי למסור לו מכתב שבו ייאסר עליו להיכנס בעתיד לשטחי ישראל".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אביו של זמר מפורסם נעצר בחשד שהטריד מינית צעירה

כשנה לאחר אירוע הדריסה: נחתם הסכם עם תושבי אום אל-חיראן

מחאה ציבורית בגרמניה: אל תרדימו את צ'יקו הכלב

במקביל, במשרד לעניינים אסטרטגיים מסרו הבוקר כי העבירו לרשות האוכלוסין, הממונה על מעברי הגבול, את שמו המלא והתקין של ראש עיריית דבלין. ממשרדו של השר גלעד ארדן אף נשלחה תמונה שמוכיחה, לדבריהם, כיצד הועבר שמו לאנשי ביקורת הגבולות.

 תמונת ראש עיריית דבלין כפי שהועברה על ידי אנשי ארדן

תמונת ראש עיריית דבלין כפי שהועברה על ידי אנשי ארדן(חדשות עשר )

 

אתמול, כזכור, הודיעו השרים דרעי וארדן כי על רקע פעולות החרם שראש עיריית דבלין, מיכאל מק דונצ'ה, מבצע נגד ישראל, כניסתו למדינה תסורב. הוא מצדו הצליח להיכנס למדינה ולעבור לרמאללה, למרות הסירוב הישראלי. רק שלשום, אימצה מועצת העיר של דבלין בראשותו החלטה חריפה המאמצת את עקרונות החרם, נגד חברת HP, טוענים המשרדים. מק דונצ'ה צייץ בשעות הערב המאוחרות כי הוא הצליח להיכנס לישראל ולהגיע לרמאללה. "אני יכול לאשר שאני ברמאללה ונערך לכנס", כתב ראש העיר בטוויטר.

במשרד לנושאים אסטרטגיים, שאמון על גיבוש ההמלצות למשרד הפנים, נמסר קודם לכן כי כניסתו של מק דונצ'ה נמנעה על רקע פעילות עקבית וברורה שלו לקידום חרמות כנגד ישראל, זאת תוך שיתוף פעולה עם אחד מארגוני החרמות הרדיקליים ביותר בעולם "IPSC" - קמפיין הסולידריות האירי-פלסטיני.

לפי המשרד, ארגון IPSC מקדם חרמות על ישראל כמעט בכל תחום אפשרי - החל מחרם על תעשיית היהלומים הישראלית ועד להחרמת תוצרת חקלאית. עוד נטען כי הארגון מספק לתומכיו מדריך לזיהוי מוצרים מישראל, וקורא להם לא רק להימנע מצריכתם, אלא גם לפעול להסרתם מן המדפים באירלנד. הארגון קורא להחרים מוצרים של חברות ישראליות ובין-לאומיות הפועלות בישראל, ופועל מול גורמי ממשל אירים בקריאה להפסיק את סחר הנשק עם ישראל ולהטיל אמברגו על ישראל בתחום זה. עוד פעיל הארגון גם בעידוד חרם תרבותי כנגד ישראל, כך לפי המשרד לנושאים אסטרטגיים.

טרם הגעתו של מק דונצ'ה לאזור, קיבלו חברי מועצת העיר דבלין החלטה הקוראת לממשלת אירלנד לסלק את שגריר ישראל באירלנד מהמדינה כמחאה על הריגת המפגינים הפלסטינים במהלך אירועי "צעדת השיבה". עם זאת, חלק מחברי המועצה הביעו התנגדות להחלטה וטענו כי יש לעסוק בעניינים מוניציפליים כמו משבר הדיור בעיר. "נבחרנו להציל את דבלין, ואנחנו מתמקדים בעולם", אמרה חברת המועצה מרי פריהיל בזמן שחברת מועצה אחרת הוסיפה כי מדובר בניסיון "לתפוס כותרות".