נדחתה הקריאה לחקירה; "תקיפה בסוריה בתוך 72 שעות"

רוסיה הטילה וטו במועצת הביטחון של האו"ם, על קריאת ארה"ב לחקור את התקיפה הכימית. רשות פיקוח התעופה האירופית הזהירה. השגריר הרוסי רמז: "הימנעו ממימוש התוכנית"

רשות פיקוח התעופה האירופית, "יורוקונטרול", הזהירה הלילה (שלישי) את חברות התעופה הפועלות במזרח התיכון מ"מתקפות אוויריות שייתכן ויבוצעו לכיוון סוריה ב-72 השעות הקרובות", כך לפי הודעת הארגון. סוכנות הידיעות "AP" דיווחה כי מנהיגי ארה"ב, צרפת ובריטניה דנו באפשרות תקיפה בעתיד הקרוב. ‏שרי הקבינט עודכנו אתמול בלילה כי ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני היום תכלול גם עדכונים לגבי המתיחות בסוריה על רקע התקיפה בבסיס T4 וההערכה כי ארה"ב תתקוף בסוריה בימים הקרובים בתגובה לשימוש בנשק כימי מצד משטר אסד.

במקביל, הקריאה האמריקנית להקים ועדת חקירה מיוחדת שתבדוק את התקיפה הכימית של משטר אסד בסוריה נדחתה אמש במועצת הביטחון של האו"ם, בעקבות וטו שהטילה רוסיה על הקריאה. זמן קצר לאחר מכן, הצעה רוסית לשליחת פקחים שיבדקו האם בוצע שימוש בנשק כימי בסוריה נפלה אף היא בהצבעה באו"ם.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

חשיבה ביקורתית במערכת החינוך: בישראל מדשדשים מאחור

האם אפל תיאלץ לשלם בארץ פיצוי בסך מאות מיליוני שקלים?

מקובל על חמאס ועל פתח: המדען שעשוי להחליף את אבו מאזן

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, אמרה בתגובה לדחיית הצעת ארה"ב ולווטו הרוסי: "בפרוטוקול יירשם שמספר מדינות עמדו היום לצד האמת, שהיה לנקוט עמדה. לפרוטוקול גם יירשם שמדינה אחת לא עמדה בחובותיה למועצה - רוסיה". לדבריה, "סוריה מתעלמת כבר חודשים מקריאותנו להפסיק שימוש בנשק כימי. ארה"ב לא יכלה להתעלם מהמתקפה". שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון גינה גם כן את הווטו הרוסי ואמר כי הוא מאוכזב מאוד מכך.

 מועצת הביטחון של האו"ם
 

מועצת הביטחון של האו"ם (רויטרס)

 

מאוחר יותר, שגריר רוסיה לאו"ם פנה במסר לשגרירה האמריקנית, ניקי היילי. "הימנעו ממימוש התוכניות שאתם מפתחים בעת הזו לסוריה", אמר השגריר תוך שהוא רומז לתקיפה אפשרית של ארה"ב בסוריה.

רוסיה העלתה במועצה הצעה שהיא תעמוד בראש חקירה פלילית שתבדוק את השימוש בנשק כימי בסוריה, אך זאת נדחתה גם כן. שגרירת בריטניה באו"ם, קרן פירס, אמרה בהתייחסות להצעה הרוסית: "אם במוסקבה רוצים בחינה פלילית של שימוש בנשק כימי, הם מוזמנים לפנות לבית הדין הפלילי בהאג". היא הוסיפה כי "האמינות של רוסיה כחברה במועצה עומדת בספק. רוסיה מעדיפה לחצות את קווי הנשק להשמדה המונית מאשר להפסיק לתמוך בבת בריתה, סוריה". 

דחיית ההצעה האמריקנית באו"ם מחזירה את הכדור לידי ארצות הברית והמערב שייאלצו להחליט האם להגיב צבאית לתקיפה הכימית בסוריה. נכון לעתה, מתגברים הסימנים שארה"ב תחליט לתקוף. פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות עשר כי בדיונים ביטחוניים שהתקיימו אתמול העריך ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הנשיא האמריקני דונלד טראמפ צפוי, בסבירות גבוהה ביותר, להורות על תקיפה.

במקביל, טראמפ ושר ההגנה ג'יימס מאטיס ביטלו נסיעה שתוכננה לדרום אמריקה "כדי לפקח על התגובה האמריקנית בסוריה ולעקוב אחר ההתפתחויות בעולם", כך על פי הבית הלבן.

 נשיא סוריה אסד נפגש עם משפחות השבויים שהוחזקו בדומא
 

נשיא סוריה אסד נפגש עם משפחות השבויים שהוחזקו בדומא (טוויטר)

 

בינתיים, נשיא סוריה בשאר אסד, משדר עסקים כרגיל. אמש ארמון הנשיאות בדמשק פירסם תמונות של הנשיא בביקור פומבי ראשון מאז התקיפה הכימית. אסד ביקר משפחות שבויים שהוחזקו על ידי ארגוני המורדים בעיר בדומא, היכן שהתרחשה התקיפה הכימית. הם שוחררו במסגרת הסכם בין הצדדים בתוך זמן קצר לאחר התקיפה.