נשיא ארה"ב טראמפ, רויטרס

נתניהו בדיונים סגורים: "מעריך שטראמפ יתקוף בסוריה"

רה"מ העריך כי ארה"ב תממש איומיה ותגיב על השימוש של אסד בנשק כימי • טראמפ ביטל נסיעה לדרום אמריקה כדי לפקח על הפעולה • פרשנות: הסורים לא מתרגשים מתקיפה אמריקנית

האם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יתעלם מאזהרות נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ויתקוף בסוריה בתגובה לשימוש שעשה משטר אסד בנשק כימי? בישראל מעריכים שהתשובה לכך חיובית. פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות עשר כי בדיונים ביטחוניים שהתקיימו שלשום (שני) העריך ראש הממשלה בנימין נתניהו כי טראמפ צפוי, בסבירות גבוהה ביותר, להורות על תקיפה אמריקנית בסוריה.

פועל יוצא של הערכה זו היה הודעה מטעם משרד החוץ שמטילה את האחריות למתקפת הנשק הכימי בדומא על נשיא סוריה ומשטרו. ההודעה גם קבעה שאסד מנסה לייצר נשק כימי חדש.

הפקיד הישראלי הבכיר אמר כי מטרת פרסום ההודעה הייתה לתת תמיכה מדינית לפעולה צבאית אמריקנית אפשרית, כמו גם למהלך מדיני אמריקני במועצת הביטחון של האו"ם. הרוסים לא אהבו את ההצהרה של משרד החוץ, ושגרירות רוסיה פרסמה היום הודעה בה מתחה ביקורת חריפה על ישראל וטענה כי ההודעה נגד אסד היתה נמהרת כיוון שאין עדויות כלל שהיה שימוש בנשק כימי.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ליברמן: אמנע כניסת פלס' שהוזמנו לטקס יום זיכרון אלטרנטיבי

הסכם מבקשי המקלט: מדוע שמו של השליח לאוגנדה מוסתר?

מנדלבליט נגד בקשת אולמרט לחנינה: ישנו פגם מוסרי

לאחר התקיפה הכימית בדומא, סוריה
 

לאחר התקיפה הכימית בדומא, סוריה (רויטרס)

 

במקביל, גם בוושינגטון מתגברים הסימנים לתקיפה אמריקנית בסוריה. טראמפ ושר ההגנה ג'יימס מאטיס ביטלו נסיעה שתוכננה לדרום אמריקה "כדי לפקח על התגובה האמריקנית בסוריה ולעקוב אחר ההתפתחויות בעולם", כך על פי הבית הלבן.

איתות נוסף לרצינות כוונותיה של ארה"ב לממש את האופציה הצבאית היא המשחתת אותה קידמה היום לים התיכון. במוסקבה הזהירו את וושינגטון שכל שימוש בכוח עלול יהיה לייצר השלכות חמורות.

כמו כן, טראמפ שוחח בטלפון ותיאם עמדות עם ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי ונשיא צרפת עמנואל מקרון. מקרון אמר: "צרפת תחליט יחד עם ארה"ב ובריטניה איך להגיב לחשד לשימוש בנשק כימי בסוריה בתוך ימים ספורים". מאוחר יותר הערב תתכנס מועצת הביטחון של האו"ם להצביע על הקריאה האמריקנית לחקור את ההתקפה הכימית בסוריה.

נשיא ארה"ב טראמפ
 

ביטל נסיעתו לדרום אמריקה. טראמפ (רויטרס)

 


פרשנות: בסוריה מעריכים – טראמפ יתקוף לצאת ידי חובה בלי לסכן את המשטר

בסוריה אמנם החלו להיערך לתקיפה אמריקנית אפשרית והחלו לפנות בסיסים, אולם קשה לומר כי הם מתרגשים במיוחד מאיומי נשיא ארה"ב. בפעם האחרונה שטראמפ תקף במדינה, הוא ירה כ-50 טילי טומהוק, שלא פגעו במשטר אסד, ואפילו חיזקו אותו מבחינה תקשורתית.

ההערכה בסוריה שבמידה וארה"ב תתקוף, יהיה זה כדי לצאת ידי חובה. בכל מקרה, הם מאמינים כי פעולה צבאית אמריקנית - אותה יש שמכנים בסוריה "ההצגה שעומדת להתרחש ביממה הקרובה" – לא תפיל את המשטר ולא תשנה את האזור.