הסכם מבקשי המקלט: מדוע שמו של השליח לאוגנדה מוסתר?

גורמים במערכת הממשלתית מעריכים כי הסיבה לחשאיות בנוגע לזהות השליח הישראלי למדינה שעמה יש מגעים בנוגע לגירוש, היא חוסר רצונו להתמודד עם ביקורת או הפגנות מול ביתו

ב-19 בפברואר התקיימה במינכן שבגרמניה פגישה חשאית בנושא גירוש מבקשי המקלט. מהצד האחד של השולחן ישבו בכירים בממשלת רואנדה ומהצד השני ישבו ראש רשות ההגירה והאוכלוסין שלמה מור יוסף ואדם נוסף שיכונה א', שמשמש כשליחם המיוחד של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי לנושא העברת מבקשי מקלט למדינות באפריקה.

הפגישה ב-19 בפברואר הייתה הסימן המשמעותי ביותר לכך שההסכם עם רואנדה קורס. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי נציגי רואנדה הציגו באותה פגישה שורה של שאלות וביקשו רשימה ארוכה של הבהרות. כך למשל הם הביעו התנגדות לנוכחות של "פקחים" ישראלים ברואנדה שיוודאו שמבקשי המקלט שמגורשים נקלטים במדינה לפי ההסכם. הרואנדים טענו כי מדובר בפגיעה בריבונותם.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כדורסלן הפועל חולון שהיכה את גיא פניני עוכב לחקירה במשטרה

גשם באמצע האביב: קרני שומרון שיאנית המשקעים היום

הושג סיכום: נתניהו ישיא משואה בטקס ויצטט ממגילת העצמאות

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי כשחזרו מור-יוסף וא' מהפגישה החשאית במינכן הם דיווחו לנתניהו ודרעי כי האופציה של גירוש לרואנדה הולכת ומתרחקת. משם הדרך הייתה קצרה לפתיחה במו"מ עם האו"ם על הסכם חלופי. אותו הסכם שקרס גם כן בעקבות הלחץ הפוליטי שהופעל על נתניהו מימין.

בימים האחרונים שוהה השליח א' באוגנדה כדי לנסות ולסכם נוסח מתוקן של הסכם גירוש מבקשי המקלט. השליח א' פועל בנושא בפרופיל נמוך ביותר כבר למעלה משנתיים גם מול רואנדה וגם מול אוגנדה וגם מול מדינות אחרות, אך זהותו נשמרת בסוד ואינה מפורסמת לציבור.

א' פרש לפני כעשור משירות הביטחון הכללי אחרי שכיהן שם בתפקיד ראש מחלקה באחד האגפים. לא ברור כיצד נבחר לתפקיד ומה הכישורים שיש לו מעבודתו בשב"כ עבור תפקיד בתחום ההגירה או הקשרים המדיניים עם מדינות באפריקה.

העובדה שא' כיהן בשב"כ איפשרה ללשכת ראש הממשלה לשמור על זהותו בסוד תוך התבססות על חוק השב"כ שקובע ששמותיהם של עובדי שב"כ לשעבר יישארו חסויים אלא אם כן הם עצמם הסכימו להסיר את החסיון. הצנזורה הצבאית גם היא פוסלת כל פרסום בתקשורת של שמו של השליח א'.

הטענה של גורמים בלשכת ראש הממשלה ובמשרד הפנים היא ששמו של השליח נותר חסוי מסיבות ביטחוניות על רקע נסיעותיו לאפריקה, אולם גורמים אחרים במערכת הממשלתית מעריכים כי הסיבה לכך היא חוסר רצונו של א' להתמודד עם ביקורת ציבורית או הפגנות מול ביתו וזאת על רקע המחלוקת הפנימית החריפה בישראל בסוגיית מבקשי המקלט.