בניגוד להכחשת בנט: תוכנית התנ"ך "החילונית" לתיכונים אושרה

תשעה חודשים לאחר חשיפת חדשות עשר את התוכנית החדשה, משרד החינוך הודיע על השקתה. התוכנית, שכוללת הגות פילוסופית ושירה אירוטית משיר השירים, תיושם החל מהשנה הבאה

משרד החינוך אישר היום (שלישי) את התוכנית החדשה ללימודי תנ"ך בבתי הספר הממלכתיים (חילוניים). התוכנית נחשפה לפני תשעה חודשים בחדשות עשר בתום עבודה של ועדת המקצוע בראשות ד"ר נילי וזאנה מהאוניברסיטה העברית. בעקבות הפרסום, הכחיש שר החינוך נפתלי בנט את הפרסום בחדשות עשר, אותו כינה "קשקוש", ואכן עיכב את יישומה בחודשים רבים. 

הבוקר מסתבר כי פרט לשינויים קלים, התוכנית אושרה באותה המתכונת, שבמסגרתה יבוטלו חוברות העבודה ולתלמידים ולמורים תתאפשר בחירה אישית. המורים יעברו הכשרות מקצועיות לשם הטמעת התכנית.

רוב תוכני החובה לבחינת הבגרות ישתנו לגמרי ויכללו חומרים שהתלמידים לא למדו מעולם - במקום סיפורי התורה, התלמידים ייבחנו על פילוסופיה קיומית. לצד אלה יישאר המשפט העברי וגם קינת דוד והקרב מול גוליית. סיפורי בראשית, אברהם יצחק ויעקב ויציאת מצרים יהיו באופן מצומצם בפרקי הבחירה בלבד, סיפורי יוסף יזכו להבלטה, וגם סיפור הגיור של רות המואביה. לצידם, התלמידים ינתחו בפעם הראשונה שירה ארוטית.

בגני הילדים יוכנסו סרטונים ומחזות כאמצעי לימוד עם דגש על סיפורים עם היבט אופטימי. בבתי הספר היסודיים יבוטלו כאמור חוברות העבודה והלמידה תעשה באמצעות אתר מלווה עם הצעות למערכי שיעור הרלוונטיים לחיי התלמידים. לפי התכנית החדשה ילמד התנ"ך לפי רצף האירועים הכרונולוגי, מספר בראשית ועד לשופטים, במטרה ליצור למידה מעמיקה עם משמעות עבור התלמידים.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תיעוד: פקיד בצ'יינג' תוקף קשיש ומשאיר אותו מוטל ברחוב

דיווח: בתו של המרגל הרוסי שהורעלה שוחררה מבית החולים

יורש העצר הסעודי יוצא לקרב נגד ניצול האסלאם בפוליטיקה

בחטיבות הביניים יושם הדגש על למידה עצמית. בכיתות ז' ו-ח' תינתן לתלמידים בחירה והם ישובצו ביחידות ללימוד עצמי. גם בחטיבות ימשיכו התלמידים ללמוד את המקרא לפי רצף כרונולוגי, וילמדו את שמואל א' ו-ב', מלכים א' ו-ב', מגילת רות, יונה ועמוס.

ספר תנ"ך
 

ספר תנ"ך(רויטרס )

 

בבתי הספר התיכוניים יוכלו התלמידים לבחור שלושה נושאים ללמידה מתוך שבעה נושאים. יהיו חמישה נושאי חובה – שיבת ציון, פרקי נבואה, ספרות חוק וחברה, מזמורי תהילים וספרות חכמה – מתוכם יבחרו התלמידים שני נושאים. כמו כן, יהיו שני נושאי הערכה חלופית, התלמיד יבחר נושא אחד - על אהבה וחס או בין שאול לדוד.

בניגוד לתכנית הלימודים הקודמת, בה הבגרות התמקדה בספרי מלכים ונביאים, מעתה ילמדו לבגרות בעיקר את הספרים בראשית ושמות, תוך התמקדות על המעבר מחורבן וגלות לסיפור היווצרותו של עם.

המורה יכול לשלב בשיעורים תחומים נוספים כמו פילוסופיה, הגות, אומנות, ספרות, ספרות מהמזרח הקדום והיסטוריה של המזרח הקדום במטרה להעשיר את הלמידה.

שר החינוך, נפתלי בנט, הכריז כי מדובר ביציאה לדרך חדשה: "מדובר בתכנית חדשה שתחזיר את הספר לעם הספר. מתוך הכרה עמוקה בחשיבותו של ספר התנ"ך, החלטתי על גיבוש תכנית לימודים חדשה במקצוע שתשים דגש על למידה חווייתית וחדשנית שתקרב את המורשת היהודית ללב של תלמידי ישראל".

"התוכנית החדשה מייצרת תהליך למידה משמעותי החל מגן הילדים ועד לכיתה י"ב ומאפשרת לכל תלמיד ותלמידה להיפגש עם התנ"ך באופן חוויתי, דרך סרטים ומחזות, למידה עצמאית בכלים חדשניים, סיפורים ומשלים. זהו מהלך מתבקש לאור חזונם של מנהיגי ישראל בכל הדורות אשר ראו בתנ"ך חלק מהותי בתולדותיו ובזהותו של העם היהודי״, סיכם שר החינוך.