יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, רויטרס

יורש העצר הסעודי יוצא לקרב נגד ניצול האסלאם בפוליטיקה

מוחמד בן סלמאן, נצר לשושלת שעירבה פוליטיקה ודת, מתייצב נגד האחים המוסלמים. עליית דאעש היא שחידדה את המאבק, והדגישה את הסכנה שבטיפוח דת פוליטית • פרשנות

הראיונות שהתפרסמו בעת מסעו של מוחמד בן סלמאן בארצות הברית הראו שיורש העצר הסעודי רוצה לשנות את פני האסלאם. הוא פותח חזית בקרב על זהות הדת השנייה בגודלה בעולם, ומתייצב נגד האחים המוסלמים.

בן סלמאן כבר כינה בעבר את המנהיג העליון באיראן, עלי חמינאי, "ההיטלר של המזרח התיכון". אבל המאבק הזה לא בהכרח קשור להבדלים בין סונים ושיעים. מי שחידד את הוויכוח הוא דאעש, שלקח את זכות הדיבור על הדת. הוא הביא את סלמאן להגיד: טעינו שטיפחנו אסלאם פוליטי.

 יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, בפגישה עם נשיא מצרים א-סיסי
 

יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, בפגישה עם נשיא מצרים א-סיסי (רויטרס)

 


 

"אם אתה רואה טרוריסט, תמצא שהוא שייך אליהם", אמר על האחים המוסלמים, "הסכנה הגדולה ביותר היא דווקא לא במזרח התיכון, המטרה העיקרית שלהם היא להקצין את המוסלמים באירופה, להפוך את היבשת תוך 30 שנה ליבשת של האחים המוסלמים. זה יהיה הרבה יותר מסוכן מהמלחמה הקרה, מדאעש, מאל-קעידה ומכל מה שראינו ב-100 שנות היסטוריה".

הגישה הזו מפתיעה גם בגלל שבן סלמאן הוא אדם אדוק באסלאם, שמגיע משושלת שעירבה בין פוליטיקה ודת במשך מאות שנים. עכשיו הוא מתנגד לקידום אג'נדה פוליטית דרך הדת, לאחר שהבין את הסכנות שנובעות מכך. 

שינוי מחשבתי מסתמן גם בדור הצעיר של העיתונאים הסעודים, שמסמנים את משולש הרשע: בראשו עומדים איראן והאחים המוסלמים. "הקבוצה הזו ניסתה לחטוף את המובן הנכון והאמיתי של האסלאם", אומר אחד מהם, "ניתוקן של התפיסות האלה, שדבקו באסלאם, הוא הדבר הדחוף ביותר שיש לעשות".