"בטח שצילמתי": חייל תועד יורה לכאורה במפגינים בגדר הרצועה

בסרטון שהועלה לרשתות החברתיות נראה ונשמע צלף של צה"ל כשהוא יורה במפגינים וחוגג עם חבריו. צה"ל: "ככל הנראה מדובר באירוע שהתרחש לפני מספר חודשים"

"איזה סרטון אגדה": סרטון שהועלה לרשתות החברתיות הערב (שני) מתעד לכאורה ירי של צלף ישראלי במפגינים בגדר הרצועה במהלך הפגנות שנערכו באזור.

בסרטון, שככל הנראה צילם מי ששכב ליד הצלף, ולא הצלף עצמו, נראים המפגינים מבעד למשקפת כשברקע נשמעת שיחה שניהל החייל עם חבריו. "איך הוא מתכופף תמיד", נשמע אחד הקולות אומר בזמן שאחר מוסיף, לאחר הירי, "וואו, איזה סרטון, וואו, בן של זונה". בהמשך, נשמע קול נוסף אומר בנימה מתפעלת: "הוא עף באוויר עם הרגל כזה" והיורה, שצילם את הסרטון, מסכם: "קחו, יא בני זונות".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

עימות בין המשטרה ופעילי ימין סביב הפגנה באום אל-פחם

תיעוד: צעירים חרדים מורידים דגלי ישראל בבית שמש

בעקבות הסערה: נשיא הונדורס לא יגיע לטקס המשואות

לא ברור מה עלה בגורלו של הפלסטיני שנפגע ולא ברור מה המועד שבו צולם הקטע - שישי האחרון, או זה שלפניו. ההערכה היא שהסרטון הזה אותנטי, ונשאלת השאלה האם מדובר היה בירי שעומד בהוראות הפתיחה באש. מצה"ל נמסר בתגובה: "ככל הנראה מדובר באירוע שהתרחש לפני מספר חודשים. האירוע יתוחקר ויבדק באופן יסודי".

 ילדים משתתפים בהפגנת "צעדת השיבה"
 

ילדים משתתפים בהפגנת "צעדת השיבה" ( דו"צ)

 

יושב ראש הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב לתיעוד, וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי מדובר ב"סרטון שמחריד את הנפש. צהלות השמחה על לקיחת חיים ומה שעל פניו נראה כמו הוצאה להורג של מי שלא סיכן איש. החייל שירה וצילם צריך לעמוד לדין, אבל מי שנתן את הפקודה לירות במפגינים לא חמושים הוא מי שמסוכן באמת".

מטעם ארגון "בצלם" נמסר: "בצלם מביע צער על קיומן של פקודות בלתי חוקיות בעליל המורות לחיילים לירות באנשים שאינם מסכנים איש. ירי דומה לזה שנראה בסרטון התרחש מאות פעמים בשבועות האחרונים ברצועת עזה וגרם להרוגים ולפצועים - כל זאת בגיבוי מלא של הדרג המדיני הבכיר והקצינים הבכירים בצבא. הזעזוע לכאורה שהם מביעים כרגע, והבטחתם לחקור את האירוע, היא חסרת משמעות ואין ספק שגם הפעם 'התחקיר היסודי' יטייח את האמת".

בתוך כך, רוסיה וצרפת גינו את התנהלות צה"ל באירועים שהתרחשו בסוף השבוע. בהודעת משרד החוץ הרוסי שהתפרסמה היום נאמר כי השימוש הישראלי בכוח צבאי הוא "בלתי מתקבל על הדעת" וכי צה"ל משתמש בכוח צבאי "כנגד אוכלוסיה אזרחית, באופן חסר הבחנה".

גם צרפת הצטרפה לגינויים. משרד החוץ הצרפתי מסר: "צרפת שבה ומגנה את הירי ללא הבחנה של הצבא הישראלי במהלך דיכוי ההפגנות ברצועת עזה. יש לשפוך אור על אירועים אלה. צרפת מבקשת מהרשויות הנוגעות בדבר לנהוג באיפוק ומדגישה ששימוש בכוח חייב להיות פרופורציונלי, בהתאם לחוק הבין-לאומי ההומניטרי על מנת שלא יגבו קורבנות נוספים".

בד בבד, תת-אלוף מוטי ברוך, ראש חטיבת תורה והדרכה באגף המבצעים, מונה אתמול לראש מנגנון התחקור המטכ"לי לאירועים האחרונים בסמוך לגדר, כולל הירי במפגינים. מדובר במנגנון תחקירים פנימי של צה"ל, שממצאיו יועברו לפרקליטות הצבאית. בצה"ל מדגישים כי ניתן גיבוי מלא ללוחמים על פעילותם בימי שישי האחרונים, והוסיפו כי אם מנגנון הבירור יגלה חריגות, חומרי החקירה יועברו על ידי הפרקליט הצבאי הראשי למצ"ח.