שר החוץ הרוסי על התקיפה שיוחסה לישראל: "התפתחות מסוכנת מאוד"

אחרי שצבאו קבע כי ישראל עומדת מאחורי התקיפה, לברוב קרא לחקירה בנושא והדגיש: "יש לנו התחייבות כלפי דמשק" • גורמים רשמיים בארה"ב: ישראל הודיעה לנו על התקיפה מראש

רוסיה קוראת לחקור את התקיפה בסוריה: שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, התייחס היום (שני) לתקיפה שאירעה הלילה בשדה התעופה T4 בסמוך לחומס שבסוריה. במסיבת עיתונאים שכינס במוסקבה אמר לברוב כי האירוע מהווה "התפתחות מסוכנת מאוד. מקווה שלפחות האמריקנים והשותפות בקואליציה מבינים זאת". 

בהמשך דבריו, קרא לברוב לחקור את האירועים. "למוסקבה יש התחייבות כלפי דמשק", אמר שר החוץ, "יש לפתוח בחקירה כדי לגלות מי עומד מאחורי התקיפה בבסיס". דבריו של לברוב בנוגע לבדיקת האחראיות למעשה מגיעים לאחר שצבאו הודיע באופן חד משמעי כי ישראל היא שעומדת מאחורי התקיפה.

בתוך כך, רשת אל גז'ירה ציטטה דיווח מסוכנות הידיעות "פארס" לפיו שני חיילים איראניים נהרגו בתקיפה הלילה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פועל בן 49 נמחץ למוות בין משאית למכולה; שניים נפצעו בינוני

בכירים ישראלים: נשיא הונדורס שוקל מחדש את הגעתו לטקס המשואות

שוד לאור יום: אופנוענים פרצו לחנות תכשיטים לעיני עוברי אורח

 שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב
 

לחקור את התקיפה. לברוב (רויטרס)

 

בהודעה שפרסם הצבא הרוסי נכתב כי מי שביצעה את התקיפה היא ישראל: שני מטוסי F15  של חיל האוויר ירו שמונה טילים, מתוך השטח האווירי של לבנון, כך לפי הצבא. עוד דווח, כי מערכות ההגנה האווירית של סוריה יירטו חמישה מתוך שמונת הטילים שירו מטוסי חיל האוויר. גורמים ביטחוניים בסוריה מסרו דברים דומים לסוכנות "סאנא".

גורמים רשמיים בארצות הברית מסרו כי ישראל הודיעה להם על התקיפה בסוריה מבעוד מועד. בדובר צה"ל הגיבו לפרסומים בדבר תקיפה בסוריה, ומסרו: "לא מתייחסים לדיווחים הזרים".

בתוך כך, מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף במילואים איתן בן אליהו, התייחס הבוקר לאירוע וגרס כי המסקנה המתבקשת מהאירועים היא ש"ישראל היא שתקפה". בתוכניתם של ניסים משעל, דרור רפאל וספי עובדיה ברדיו 103fm טען בן אליהו כי אם האמריקנים היו תוקפים, היו להם את כל הסיבות להודיע על כך ולהתפאר בכך.

בווידאו: התקיפה בסוריה >>

"מדובר בתגובה מהירה מאוד של מדינה לאירועים שקרו בסוריה", טען מפקד חיל האוויר לשעבר. הוא הוסיף: "המטרה של ישראל היא למנוע התבססות איראנית בסוריה. הבסיס שהותקף הפעם הוא אותו בסיס שממנו יצא המל"ט לפני כחודשיים. כשנוצר ריק וכל העולם מבין שנוצר מעשה נורא ואיום ומסרב להגיב אז ייתכן שישראל בחרה להתערב. ייתכן שישראל החליטה לתקוף בגלל ההתקפה הכימית של אסד על אזרחיו".

הארגון הסורי לזכויות אדם מסר כי 14 בני אדם, חלקם איראנים, נהרגו במתקפה. על פי חלק מהדיווחים, המטרה שהותקפה היא מתקן מל"טים, שבהפעלתו ככל הנראה מעורבים האיראנים.

האזינו לריאיון המלא של איתן בן אליהו ב-103fm >>

 איתן בן אליהו
 

"המסקנה - ישראל היא שתקפה". איתן בן אליהו (חדשות עשר)

 

T4 הוא נמל התעופה שממנו מפעילה איראן חלק מהכוחות האוויריים שלה בסוריה, וממנו יצא המל"ט שהופל בעמק בית שאן בידי חיל האוויר, באירוע שהסתיים בפגיעה במטוס סופה F-16 של חיל האוויר שהשתתף בתקיפה בסוריה. התקיפה הנוכחית היא הראשונה המיוחסת לישראל מאז אותו מקרה, שכלל תקיפה ישראלית של אותו שדה תעופה.

המתקפה מגיעה על רקע הדיווחים על תקיפה כימית שביצע משטר אסד בסוף השבוע. גורם אמריקני מסר מעט לפני התקיפה לכאורה כי להערכת ארה"ב, סוריה אכן השתמשה בנשק כימי במתקפה בפרברי דמשק.