תקיפה שיוחסה לישראל בסוריה, טוויטר

אם ישראל תקפה - המסר ברור: החופש לפעול בסוריה נשמר

במידה והדיווחים נכונים, וחיל האוויר הוא שפגע בבסיס T4 בו פועלים האיראנים, הרי שישראל ניצלה הזדמנות מבצעית ותודעתית בעת שהעולם עוסק בתקיפה הכימית של אסד • פרשנות

פרשנות: אם הדיווחים בסוריה נכונים, הרי שזה היה בוקר עמוס עבור טייסות חיל האוויר. בתקיפה הראשונה שבה ישראל מודה ועליה היא פרסמה הודעה, חיל האוויר תקף מתקן של חמאס בצפון רצועת עזה, במה שאמור להעביר מסר לחמאס שכאשר הוא הופך את מרחב הגדר למרחב לחימה, ישראל לא תסתפק בתגובות על הגדר ותתקוף בתוך הרצועה.


אולם התקיפה המסקרנת יותר קשורה למה שאירע לפנות בוקר בסוריה, בשדה התעופה T4. מדובר בשדה תעופה שהאיראנים פועלים בו - משמרות המהפכה וכוח קודס. מדובר באותו שדה תעופה שב-10 בפברואר האיראנים שילחו ממנו מל"ט לעבר ישראל, והופל באזור עמק בית השאן באמצעות מסוק קרב מסוג אפאצ'י.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חיל האוויר תקף בעזה בתגובה להנחת המטענים על הגדר

יום הזיכרון לשואה ולגבורה: אלו ששת הניצולים שידליקו משואה

דיווח בסוריה: טילים פגעו בבסיס בחומס; המשטר מאשים את ישראל

טילי שיוט לכאורה מעל שמי סוריה
 

טילי שיוט לכאורה מעל שמי סוריה - הלילה (טוויטר)

 


בתודעה הישראלית, יום הקרב הזה מול האיראנים והסורים זכור בעיקר בשל התגובה הישראלית. חיל האוויר תקף אז את שדה התעופה T4 ובאופן יוצא דופן הודיע על התקיפה הזו וגם פרסם את סרט התקיפה, כדי להראות שהוא משמיד את קרון השליטה של המל"ט. עם זאת, שיאו של יום הקרב הזה הייתה הפלתו של מטוס הקרב F-16I, מטוס "סופה", והטייס והנווט שמילטו את עצמם מעל היישוב הרדוף בצפון הארץ והועברו לטיפול רפואי ברמב"ם.

אם אכן הייתה זו תקיפה ישראלית לפנות בוקר, הרי שמדובר בתקיפה הידועה הראשונה שפורסמה מאז אותו יום קרב ב-10 בפברואר. המסר הוא ברור - ישראל שומרת על חופש הפעולה שלה ועל היכולת לפעול במרחבי סוריה. בראיונות לכבוד חג הפסח בעיתונים השונים, אמר הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, כי ישראל חזרה לפעול בסוריה אחרי התקיפה האחרונה שהתפרסמה. יחד עם זאת, התקיפה הלילה שמיוחסת לישראל היא הראשונה שקיבלה את התהודה העולמית ויצרה "רעש" מאז הלילה ההוא, לפני חודשיים.


ייתכן שהיה כאן ניצול הזדמנות מבצעי ותודעתי, כשהעולם כולו עוסק בתקיפה הכימית של אסד על המורדים. אולי היה כאן מסר שישראל שומרת על הזכות לפעול. למרות שלא מדובר בתקיפה מוסרית למען ילדי סוריה, אלא בתקיפה למען אינטרסים ישראליים.

שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק
 

שרידי מטוס הסופה הישראלי (חדשות עשר - צילום מסך)

 

אופן התקיפה מזכיר תקיפות קודמות המיוחסות לישראל - תקיפה מאזור הים ושיגור טילים מדויקים שפגעו בבסיס. נכון לרגע זה, לא ידוע בדיוק מה הותקף בבסיס. לפי חלק מהפרסומים, מדובר במתקן מל"טים של האיראנים, וההודעה הסורית על כך שהם יירטו לכאורה חלק מהטילים באמצעות שיגור טילי נ"מ, כפי שניתן לראות בתיעוד מסוריה, אולי מאותת שוב שאסד סוגר את הפרשה מבחינתו ולא יגיב. לכן, אולי, התקבלה ההחלטה לתקוף בעומק סוריה, כאשר אסד עסוק עם המורדים.


אין זה אומר שלא נראה בקרוב מתקפת טילי טומהוק מצד ארה"ב של טראמפ, אולם אם הם אכן יתקפו, הם יודיעו ויודו בכך - כראוי למעצמה עולמית.