"אי אפשר לנתק חינוך מפוליטיקה": המורים שלא מפחדים להביע דעה

למרות עמדת משרד החינוך, ישנם מחנכים שעוסקים בסוגיות מורכבות בכיתה. אחת התלמידות: "זה מעולה שמראים לנו שמותר להפגין" • הפרק הראשון בסדרה "שיעור בסתימת פיות"

בשנים האחרונות מערכת החינוך מצמצמת את תפקידו של המורה ומעדיפה שהוא יעסוק בתוכן הלימודי בלבד ולא יביע את דעתו בפני הכיתה. מי שמעז לצאת נגד המדיניות הזו מוזמן לשימוע, ולעיתים אף נאלץ לעזוב את מקום עבודתו. למרות זאת, ישנם מורים שלא מפחדים והחליטו לעסוק בסוגיות פוליטיות נפיצות כמו הסכסוך הישראלי-פלסטיני, גירוש מבקשי המקלט ונושאי דת ומדינה בכיתה שבה הם מלמדים.

אחד מהם הוא תומר לבנת, מחנך ומורה לספרות בתיכון "תיכונט" בתל אביב, שהוציא את תלמידיו להפגין נגד גירוש מבקשי המקלט. רומי וינשטוק, אחת התלמידות שנכחה בהפגנה, אמרה: "חלק מהתפקיד של מערכת החינוך הוא לחנך אותנו להביע דעה ולהיות אזרחים פעילים". אלמה לידנר, תלמידה אחרת ב"תיכונט" אמרה: "זה מעולה שלוקחים אותנו להפגנות ומראים לנו שמותר לנו להפגין ולהביע את דעותינו".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

קפה ושינה: הטרנד החדש שמשגע את ניו יורק

בניית גדר הגבול בלבנון: אופנוענים מוחים עם דגלי חיזבאללה

תיעוד: תלמידים נמלטים מאוטובוס שעלה באש בכניסה ללהבים

 גמנסיה הרצליה בתל אביב
 

גמנסיה הרצליה בתל אביב (חדשות 10)

 

העובדה שעשרות ילדים מפגינים נגד הממשלה במהלך יום לימודים עשויה להית זרה מאוד במציאות הישראלית ולהכעיס את שר החינוך נפתלי בנט, אך עבור חלק מהתלמידים זה שגרת יומם. נויה גיא, תלמידת בית הספר הדמוקרטי ביפו, הפריכה את הטענה שהכריחו אותה ואת חבריה להגיע להפגנה: "החלטנו שאנחנו רוצים להגיע לכאן מדעת עצמנו – אף אחד לא הכריח אותנו".

חוזר מנכ"ל משרד החינוך מספטמבר 2014 מעודד את המורים לעסוק בפוליטיקה ובנושאים שנויים במחלוקת ומאפשר להם להביע את דעתם האישית בכיתה. בפועל הנייר הזה נשאר עמוק במגירה, רוב המורים כבר יודעים לצנזר את עצמם לבד ואלה שלא משלמים את המחיר. פרופ' עירן הלפרין, פסיכולוג חברתי, אמר: "יש הבדל בין מה שנאמר מעל לפני הקרקע ע"י המערכת לבין מה שהמורים מרגישים כיוון שההקשר הפסיכולוגי אומר להם להיזהר".

מורה נוסף שלא מאמין בצנזור עצמי הוא אמנון סדובסקי, מורה לחברה ומדינה בתיכון ליד"ה שבירושלים, שסיפר על המניע העומד מאחורי דרך ההוראה שלו: "אי אפשר לנתק חינוך מפוליטיקה. ברגע שאני עומד בכיתה ומרצה על נושא מסוים, זה נחשב פוליטיקה, וכך גם כשאני מאפשר לתלמידים להביע את דעתם", אמר. תלמידיו של סדובסקי מתנגדים לתפיסה החינוכית שלו. "המורה והתלמיד לא נמצאים במקום שווה, התלמיד לומד מהמורה שלו, ולכן הוא יכול לחשוב שדבריו אינם דעה אלא האמת היחידה", אמרה אחת התלמידות. תלמיד אחר הוסיף כי "המורה צריך להיזהר מכך שהוא משפיע על תלמידיו, ולכן אסור לו להביע את דעתו האישית".