כנס "הקבלת פני רבו" של מפלגת ש"ס, חדשות עשר

תעמולה אסורה? כך מימנו עיריות מפגן של ש"ס במאות אלפי שקלים

עיריית י-ם ורשויות נוספות מימנו כנס בו נאמו רבנים המזוהים עם המפלגה החרדית, שניצלו את הבמה למסרים פוליטיים. מדובר באירוע שלפי כל ההנחיות חייב להישאר דתי בלבד

כינוס דתי או תעמולת בחירות אסורה? עיריית ירושלים ורשויות נוספות מימנו במאות אלפי שקלים כנס בבריכת הסולטן, בו נאמו הרבנים המזוהים עם מפלגת ש"ס, שניצלו את הבמה למסרים פוליטיים. מדובר במסורת בשם "הקבלת פני רבו", אירוע שלפי כל ההנחיות חייב להישאר רק דתי, ולא פוליטי. 

פחות מחודש לפני הכינוס, פונה לעירייה מנכ"ל "אל המעיין" – רשת החינוך שמזוהה עם ש"ס ודרעי – ומבקש מברקת השתתפות ב-400 אלף שקלים: שליש מעלות ההפקה המלאה בסך מיליון ו-200 אלף. "ירושלים", הוא כותב, "תלבש חג בפסח, ואין ספק שאירוע זה ייקר ויכבד את העיר"; השורה הזו, הועתקה כמעט מילה במילה אל חוות הדעת הרשמית והאוהדת של סמנכ"לית התרבות בעירייה. היועץ המשפטי שם אישר את המימון, אבל בתנאים מחמירים – למשל, שמינהל התרבות יוודא לפרטי פרטים כי התכנים בנושאי דת בלבד ואין בהם רכיבים פוליטיים. על פי ההוראות שלו אין לשאת דברים המשלבים, גם בעקיפין, רמיזות פוליטיות כלשהן.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

לאחר המתקפה הכימית: אסד בונה סוריה חדשה - עם רוב שיעי

נוף לבית: מלון יוקרה ראשון בחלל ייפתח בשנת 2021

בניית גדר הגבול בלבנון: אופנוענים מוחים עם דגלי חיזבאללה

 כנס "הקבלת פני רבו" של מפלגת ש"ס
 

כנס "הקבלת פני רבו" של מפלגת ש"ס( חדשות עשר)

 

בפועל, נאומי המנהיגים בכנס ביום שני שעבר התמלאו ברמיזות מפלגתיות. שמה של תנועת ש"ס לא הוזכר אבל בהחלט ריחף בבירור, ולהמונים שהוזמנו בחינם לא היה ספק למי רוצים שיצביעו בבחירות עתידיות. הרב יצחק יוסף, שהוזמן לאירוע הוא לא רק הרב הראשי, אלא גם בנו של הרב עובדיה, מנהיגה הרוחני של ש"ס. בהנחיות של היועץ המשפטי נכתב כי גם מקבילו, הרב הראשי האשכנזי, אמור לדבר בכנס – אבל בפועל הוא לא היה במקום. כל זה לא מנע מהקופה הציבורית לשלם על האירוע 400 אלף שקל, לא כולל ההסעות של עיריות מרחבי הארץ. גם בש"ס וגם בעיריית ירושלים סירבו להתראיין לכתבה.

השאלה הזו כבר עמדה עד היום שלוש פעמים למבחן בבתי המשפט: ב-2015 נקבע כי הליך העברת הכספים לאירוע "הקבלת פני רבו" בירושלים פגום – ולכן יש לבטלו. שנה אחר כך נפסק בצורה עוד יותר מפורשת: "רובם ככולם של הדוברים קשורים למפלגת ש"ס או מזוהים עמה. מכלול הנסיבות מוביל למסקנה כי האירוע אינו עירוני מבחינה מהותית אלא מזוהה עם ש"ס או עמותת 'אל המעיין' – וככזה, אין לתקצב אותו". גם השנה עתר בדחיפות עורך הדין יוסי חביליו נגד מימון הכינוס, אבל העירייה הבטיחה בתגובה כי אין בכוונתה לקיים את האירוע בפסח 2018; לכן השופט דחה את הדיון העקרוני עד לאחר החג, ורק אז התחרטו בעירייה – עם הודעה שכן יממנו את האירוע.

גם רשויות מקומיות נוספות השתתפו בסבסודה של "הקבלת פני רבו" – דרך הסעות במחירים נמוכים במיוחד שהגיעו עד לפתח המתחם. עיריית חדרה, למשל, מימנה אוטובוסים תמורת 10 שקלים לנוסע – כולל סיורים לקברי צדיקים – כשעל המודעה חתום גם בועז ביטון, המשנה לראש העירייה מטעם ש"ס.

שר הפנים, אריה דרעי
 

שר הפנים, אריה דרעי ( רויטרס)

 

"אם זה נראה כמו ומרגיש כמו, ברור לכולם שמדובר באירוע בעל גוון פוליטי מובהק. עיריית ירושלים בוחרת להשקיע בו סכומי עתק, דווקא בשנה שהיא מספרת לכולנו שאין לה שקל לשלם לעובדים ולתושבים שלה", כך לדברי עו"ד תומר נאור מהתנועה לאיכות השלטון.

מעיריית ירושלים נמסר כי הכתבה "רצופה באי-דיוקים וטעויות. העירייה פעלה בהקפדה על כך שהיא תנהל את תוכנו, בדיוק כפי שביקש בית המשפט. בניגוד לנטען, לא היה כל מאפיין פוליטי בנאומים או על הבמה. לאירוע הוזמנו מעל 100 רבנים מכל גווני הקשת, כולל ראש מועצת גדולי התורה האשכנזית, אך נבצר ממנו להגיע. העירייה תמשיך לתת מענה לכל מגוון האוכלוסייה על פי החוק. תגובה ברוח דומה התקבלה גם ממשרד הדתות.

בתנועת ש"ס אומרים כי "ההתייחסות לציבור הספרדי התורני כאל 'קולות' של מפלגת ש"ס, היא גזענות והתנשאות במסווה משפטי כביכול. בניגוד גמור לניחוח המפלה העולה משאלותיכם, גם בתי המשפט הכירו בלגיטימיות של פעילות לציבור הספרדי-תורני, שעד היום קופח בתקציבי תרבות וגם בהתייחסות מזלזלת של קומיסרים מטעם עצמם. חבל שבמלאת70 שנה למדינה, עדיין יש מי שבעיניהם הציבור הזה הוא 'אחר'.