"השיחה בין טראמפ לנתניהו על רקע הרצון לצאת מסוריה - נכשלה"

גורם ישראלי שמעורה בפרטים אמר כי רה"מ לא הצליח לשנות את דעתו של הנשיא האמריקני בנוגע להוצאת הכוחות מסוריה. לשכת רה"מ: "זו פרשנות של מי שלא הבין את טיב השיחה"

שיחת הטלפון שהתקיימה בין ראש הממשלה נתניהו לבין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביום שלישי שעבר נכשלה, כך אמר היום (ראשון) לחדשות עשר גורם ישראלי שמעורה בפרטי השיחה. לדבריו, נתניהו לא הצליח להשפיע על טראמפ לשנות את עמדתו בנוגע להוצאת הכוחות האמריקנים מסוריה.

הגורם הישראלי אמר כי נתניהו הוא זה שיזם את השיחה, ויועציו ביקשו מהבית הלבן לקיים אותה בדחיפות, על רקע ישיבה שקיים טראמפ עם בכירי ממשלו באותו יום על סוגיית נסיגת הכוחות האמריקנים בסוריה. הגורם הישראלי הוסיף כי השיחה התקיימה לבסוף אבל מאוחר מדי וטראמפ הבהיר כי הוא כבר קיבל את החלטה והוצאת הכוחות היא רק עניין של זמן. בשבוע שעבר דיווחה סוכנות הידיעות AP אף היא על כך שהשיחה בין השניים הייתה מתוחה.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

לאחר המתקפה הכימית: אסד בונה סוריה חדשה - עם רוב שיעי

אני מפה: כך שינתה ווייז את הרגלי הנסיעה של כולנו

תיעוד: תלמידים נמלטים מאוטובוס שעלה באש בכניסה ללהבים

 הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בוושינגטון
 

הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בוושינגטון (רויטרס)

 

ההודעות הרשמיות ששני הצדדים פרסמו לגבי השיחה לא חשפו את המחלוקות בין ישראל לארה"ב בנוגע למדיניות העתידית בסוריה. בהודעה שפרסם הבית הלבן נמסר כי טראמפ הביע מחויבות לשמור על ביטחון ישראל וכי הנשיא וראש הממשלה סיכמו להמשיך בתיאום בין המדינות לבלימת החתרנות האיראנית באיזור. מלשכת ראש הממשלה הופצה הודעה בנוסח דומה.

במשרד ראש הממשלה, במשרד החוץ ובמערכת הביטחון יש תסכול רב מהמדיניות האמריקנית כלפי סוריה. בכירים במערכת הביטחון אמרו כי המיקוד של הממשל האמריקני הוא במלחמה בדאע"ש בלבד ונראה שאין לו שום כוונה או רצון להפעלת כוח נגד איראן או שלוחותיה בסוריה. "האמריקנים יתמכו במה שנעשה נגד ההתבססות האיראנית בסוריה, אבל בפועל אנחנו לבד", אומרים בכירים במערכת הביטחון.

גורם בלשכת ראש הממשלה סירב להתייחס לתכני השיחה בין טראמפ לנתניהו ומסר בתגובה: "מדובר בפרשנות של מי שלא הבין את טיב השיח בין נתניהו לטראמפ ואת טיב היחסים ביניהם".

מוקדם יותר היום דיווחה האופוזיציה בסוריה כי 150 אנשים נהרגו ו-500 נפצעו אמש בתקיפה בעיר דומא שבסוריה. קבוצת המורדים ג'יש אל-אסלאם האשימה את משטר אסד בכך שהשתמש בחומרים כימיים והביא בין היתר גם למותם של אזרחים רבים. ארגון לזכויות אדם סורי דיווח כי נמצאו סימנים של חומרים כימיים לפחות על 35 בני אדם שנהרגו, ובהם חמישה ילדים. 70 תושבים סבלו מקשיי נשימה.