נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם נשיא רוסיה אסד במוסקבה, הקרמלין

לאחר המתקפה בסוריה: בישראל מצפים לראות תגובה אמריקנית

התקיפה הכימית בדומא היא תקיעת אצבע בעינו של טראמפ, מאחר וזו הפרה ברורה של ההסכם עם אובמה. במידה וארה"ב לא תגיב, היא תאבד את שארית המעמד שנותר לה באזור • פרשנות

בישראל אין אינדיקציה לכך שהרוסים היו שותפים להחלטה על התקיפה הכימית בפרברי דמשק, אבל גם אם לא היו שותפים במפורש - הם כן היו שותפים ברוח הדברים.

שלושה ימים אחרי הוועידה באנקרה על חלוקת סוריה העתידית ואחרי ההצהרה של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שהוא יוצא מסוריה, נשיא סוריה, בשאר אל אסד, והרוסים מראים שהם עושים מה שהם רוצים. זו תקיעה גסה של אצבע בעין של האמריקנים ולטראמפ זה אתגר משמעותי. יש פה הפרה ברורה של ההסכם עם קודמו, ברק אובמה, שאסר על אסד ועל הרוסים להשתמש בנשק כימי. אנחנו יודעים שאסד הסתיר חלק מהמאגר הענק של הנשק הכימי שהיה לו, ויש לו עוד שאריות.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נוף לבית: מלון יוקרה ראשון בחלל ייפתח בשנת 2021

בניית גדר הגבול בלבנון: אופנוענים מוחים עם דגלי חיזבאללה

לרגל חגיגות ה-70: אלו הם מדליקות ומדליקי המשואות בטקס

בישראל היו רוצים לראות את טראמפ מגיב על האירוע הזה, ומשרטט מחדש קו אדום. אחרת, ארה"ב תאבד את שארית המעמד שעוד נותר לה באזור. בעוד ארבעה ימים נציין את יום השואה. זו הזדמנות טובה לישראל לשקול מחדש איפה היא עומדת כשמעבר לגבול שלה שוב ממיתים ילדים בגז.

 טיפול בפצוע בעיר דומא שבסוריה
 

טיפול בפצוע בעיר דומא שבסוריה(רויטרס )

 

מוקדם יותר, טראמפ הגיב לתקיפה, וטען בציוץ בטוויטר כי "הנשיא פוטין, רוסיה ואיראן אחראיות לגיבוי לאסד החיה". במתקפה חריגה על עמיתו הרוסי, הבהיר טראמפ: "יש מחיר גבוה לשלם". לדבריו, יש "לפתוח את האזור לאלתר לסיוע רפואי ולבירור המצב. עוד אסון הומניטרי ללא כל סיבה. חולני!". הוא המשיך וטען כי "אם הנשיא אובמה היה חוצה את הקו האדום שהכריז עליו, האסון הסורי היה מסתיים לפני זמן רב! אסד החיה כבר היה היסטוריה!". 

במקביל, יועץ הבית הלבן לביטחון לאומי, טום בוסרט, אמר בריאיון לרשת ABC כי "ארה"ב לא פוסלת אף אופציה כתגובה לשימוש בנשק כימי בסוריה".

בסרטון שמתעד את ניצולי התקיפה הלילה, נחשף המחיר הכבד ששילמו האזרחים הסורים, רבים מהם ילדים. באמצעות תרופות במשאף ושטיפה בצינורות מים, המטפלים מעניקים סיוע לאלו ששרדו את המתקפה, שבוצעה לפי הדיווחים בגז סארין או כלור.

כאמור, האופוזיציה בסוריה דיווחה כי 150 אנשים נהרגו ו-500 נפצעו אמש בתקיפה בעיר דומא שבסוריה. קבוצת המורדים ג'יש אל-אסלאם האשימה את משטר אסד בכך שהשתמש בחומרים כימיים והביא בין היתר גם למותם של אזרחים רבים. ארגון לזכויות אדם סורי דיווח כי נמצאו סימנים של חומרים כימיים לפחות על 35 בני אדם שנהרגו, ובהם חמישה ילדים. 70 תושבים סבלו מקשיי נשימה.