לאחר המתקפה הכימית: אסד בונה סוריה חדשה - עם רוב שיעי

המורדים נכנעו, וכעת הנחתו של הנשיא הסורי היא שהוא המנצח ושאין לו בפני מי להתנצל. כעת הוא פועל לשנות את המאזן הדמוגרפי במדינה ולבצע טיהור אתני של סונים • פרשנות

לאחר ש-150 אנשים נהרגו ו-500 נפצעו אמש בתקיפה עם נשק כימי בעיר דומא שבסוריה, המורדים ועשרות אלפי הפליטים נכנעו. לא מדובר בהסכם כתוב או מקרה שבו שני הצדדים הגיעו להסכמה. זהו צד אחד שהושפל והוכרע, וכעת מתבצעת בו נקמה. 

כל הפרברים המזרחיים של דמשק תמיד היו מעוז מורדים, וגם בשנת 2013, כשהייתה מתקפת נשק כימי עם למעלה מ-1,000 הרוגים זה התרחש באותו האזור. כמו אז, הסרטונים שמגיעים משם מראים על אותם תסמינים. כך נשיא סוריה, בשאר אל אסד, נותן את היישורת האחרונה של הלחימה במורדים, כיוון שאם מסתכלים על מפת סוריה, רואים כי הוא הצליח לאגפם מכל הכיוונים.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נוף לבית: מלון יוקרה ראשון בחלל ייפתח בשנת 2021

בניית גדר הגבול בלבנון: אופנוענים מוחים עם דגלי חיזבאללה

לרגל חגיגות ה-70: אלו הם מדליקות ומדליקי המשואות בטקס

 ילדים מטופלים לאחר התקיפה הכימית בסוריה
 

ילדים מטופלים לאחר התקיפה הכימית בסוריה( ללא קרדיט)

 

גם בשיחות בפסגה שהתקיימה באנקרה ובשיחות בינו לבין המורדים תמיד נשאלה השאלה – מה יהיה עתיד סוריה, ואיך אפשר לקחת את כלל הפלגים שלחמו שם ולכלולם תכנית פיוס לאומי? – לא עוד. אסד מגיע לשיחות בהנחה שהוא המנצח ואין כלל מה לדבר על הפרטת שלטון וחלוקה. זהו גם הלך הרוח בינו לבין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין – אין בפני מי להתנצל ואין מפני מי לפחד. השניים יעשו כל העולה על רוחם.

כעת, אסד בונה סוריה חדשה, עם מאזן דמוגרפי חדש במדינה. אם סוריה לפני המלחמה הייתה בעלת 10% עלווים וקרוב ל-80% סונים, היום, ישנם 11 מיליון פליטים, ומתוך ה-80%, נשארו בערך 40%-30%. כך, סוריה בונה את עצמה כמדינת חסות של רוסיה ובעוד אולי שנה או שנתיים אסד יוכל ללכת לבחירות "סמי-דמוקרטיות". בעקבות הטיהור האתני שמבצע אסד וכניסת שיעים לסוריה, מדינה שהייתה עם רוב מוחלט של סונים, תהפוך להיות מדינה שיעית.