היינו כחולמים: כשישראל הייתה בין 4 נבחרות הטניס הטובות בעולם

ב-2009 דודי סלע ואנדיוני הביסו את גדולי הטניסאים בעולם, וגרמו לרוסים ולשבדים לרעוד. כיום, העתיד של הטניס הישראלי לוט בערפל – וספק אם ההישג ישוחזר • פרויקט 70/70

2009. הראל לוי ונועם אוקון עדיין שחקנים פעילים, "אנדיוני" כובשים את עולם הזוגות ואחד, דודי סלע, מתחיל את שנות הפריצה שלו בטניס העולמי עם ניצחונות מזהירים על בכירי הסבב. בדיוק בנקודה הזו מתחיל אחד מהמסעות המזהירים ביותר של הטניס הישראלי, מסע שלא היה כמותו לפני כן, וספק אם יחזור בעתיד הנראה לעין.

שבדיה – מנצחים ללא קהל

המפגש הראשון בבית העליון של גביע דייויס נקבע כמשחק חוץ, והשבדים החליטו לקיים את המשחק במאלמו ללא קהל, בשל חשש מהפגנות פרו-פלסטיניות של המקומיים באולם. המפגש התחיל בהפסד של הראל לוי למחבט הבכיר של השבדים, תומאס יוהנסן (שזכה בעבר באליפות אוסטרליה הפתוחה), בחמש מערכות עם מערכה חמישית צמודה במיוחד.

דודי סלע עשה את המוטל עליו עם ניצחון על אנדראס וינסיגוורה הלא מדורג בחמש מערכות, ואז הגיע משחק הזוגות. במקום יוני ארליך הפצוע עולה למגרש במאלמו אמיר חדד, טניסאי מוכשר אך כבד משקל – והיווה בדיחת היום בקרב השבדים. למרות משחק צמוד ואיכותי מאוד של רם וחדד, השבדים מנצחים בארבע מערכות.

ואז מגיעה ההפתעה הגדולה – דודי הצעיר, רק בן 24, מנצח את יוהנסן בחמש מערכות, כולל אחת משפילה במיוחד של 1:6 – מה שמוביל לבשורה המדהימה: ישראל עולה לרבע גמר גביע דייויס בפעם הראשונה בתולדותיה.

רוסיה – טירוף בהיכל נוקיה

המפגש הזכור ביותר מאותה ריצה הוא המפגש מול רוסיה בהיכל נוקיה. אצטדיון "קנדה" ברמת השרון, שמארח באופן מסורתי את משחקי הבית של גביע דייויס, לא הספיק לישראלים – אז בתוך מספר ימים הונח בהיכל נוקיה משטח טניס קשה, והאולם שראה גביעי יורוליג ומשחקי ליגה סוערים, הוכשר לארח גם מפגש טניס לוהט.

סיפרו לרוסים על הקהל הישראלי, שמעודד בקולניות ומטה את החלטות השופטים – אז הרוסים החליטו לתרום למפגש הצבת מערכת "עין הנץ" (Hawk-Eye), שתשפוט באופן שקוף – זאת בפעם הראשונה והיחידה בישראל.

הסנסציה קרתה כבר במפגש הראשון – הראל לוי מנצח את איגור אנדרייב, אז מקום 24 בעולם, בארבע מערכות מדהימות. אנדרייב היה שחקן חימר, והמשטח הקשה (יחד עם הקהל העוין) לא עזרו לאנדרייב, שהפסיד.

אבל למשחק של דודי סלע מול מיכאל יוז'ני, אף אחד לא היה מוכן. המחבט הרוסי הבכיר היה תושב קבע בטופ 20 העולמי, שחקן מצוין שלמרות שחלה מפלה מסוימת באותה שנה בקריירה שלו, לא היווה תחרות לסלע הצעיר והמדורג פחות ממנו בהרבה. דודי הפסיד במערכה הראשונה, אבל הביס את יוז'ני בשתי מערכות מדהימות 1:6, 0:6 – ואחרי מערכה רביעית צמודה, עוד סנסציה בהיכל נוקיה.

למשחק הזוגות בישראל אנדי רם היה כשיר ומוכן, ומולו שיחקו איגור קוזניצין האלמוני ואחד – מראט סאפין, מהטניסאים הרוסיים הגדולים ביותר אי פעם. למגינת ליבם של הרוסים, אנדיוני הצליחו לנצח בחמש מערכות מותחות, וישראל הבטיחה את עלייתה לחצי הגמר כבר ביום הראשון של התחרות.

ובאשר למערכת ההוק איי? במפגש הזה היא הופעלה שלוש פעמים, כולן לטובת ישראל. והפרחים – לרוסיה.

ספרד – גדולים עלינו

כמו הנמסיס ארוך השנים, כמו האפונה במזרניה של הנסיכה והאפון, כשהנבחרת הישראלית פוגשת את משטח החימר – הסיפור כבר גמור. אלופי החימר הספרדים אירחו את המפגש במורסיה, חואן קרלוס פררו ודוד פרר לא התקשו כדי להביס את דודי סלע והראל לוי, והסיפור נגמר.

והיום?

9 שנים לאחר מכן, והנבחרת הישראלית כבר ממש לא מה שהיא הייתה פעם. מתנדנדת בין הבית האירופי-אפריקני 1 לירידה ממנו, ורק השבוע סלע, שניצח את גדולי הטניסאים בעולם – מתקשה לנצח מול צ'כי עלום שם מהמאייה השלישית בעולם. באופן לא מקרי, סלע וארליך, שני השרידים האחרונים לאותה נבחרת, הודיעו על פרישה מהנבחרת לאחר מפגש הדייויס הבא.

העתיד של הטניס הישראלי עגום מאי פעם - תוצאה של הכנה לקויה, משאבים שניתנו לאנשים הלא נכונים, החלטות ניהוליות שגויות וקומדיה של טעויות עצובות כל כך. כשהעתיד נראה כל כך עגום, קשה לראות מתי יחזור הישג מדהים שכזה.