אחרי התקיפה הכימית: הממשל הסורי יפתח במשא ומתן עם המורדים

מקור סורי רשמי מסר לטלוויזיה במדינה כי "צבא האסלאם" - המיליציה השולטת בדומא - פנה לאנשיו של אסד בבקשה למו"מ • סוריה ורוסיה: מכחישים את הטענות על שימוש בנשק כימי

אחרי התקיפות - בקשה לשיחות: בסוריה מדווחים כי בשעות הקרובות היום (ראשון) יחל משא ומתן בין המורדים בדומא לממשל בדמשק. לפי מקור רשמי בממשל, שהעביר את הפרטים לטלוויזיה במדינה, "צבא האסלאם" – מיליציית המורדים השלטת בדומא – פנה לאנשיו של אסד בבקשה לפתוח במשא ומתן מידי. זאת, בצל הדיווחים על המתקפה הכימית שאירעה אמש באזור. דמשק מצדה הודיעה כי המגעים יחלו בתוך שעתיים.

בתקיפה בדומא נהרגו 150 אנשים ו-500 נפצעו, כך לפי דיווח של האופוזיציה בסוריה. קבוצת המורדים ג'יש אל-אסלאם האשימה את משטר אסד בכך שהשתמש בחומרים כימיים והביא בין היתר גם למותם של אזרחים רבים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שניים נחנקו ממופלטה במהלך המימונה - גבר בן 80 במצב קשה

מסמכים בקולומביה חושפים: כך מגייס חיזבאללה כסף לטרור

סוף החלום: עמרי כספי נחתך מסגל גולדן סטייט לקראת הפלייאוף

 ילד סורי מטופל לאחר שנפגע מגז
 

ילד סורי מטופל לאחר שנפגע מגז (ללא קרדיט)

 

ארגון לזכויות אדם סורי דיווח כי נמצאו סימנים של חומרים כימיים לפחות על 35 בני אדם שנהרגו, ובהם חמישה ילדים. 70 תושבים סבלו מקשיי נשימה. על פי רשת סקיי, החומר שבו השתמשו התוקפים הוא גז העצבים הקטלני סארין. "משטר אסד ובני בריתו ממשיכים לבצע פשעים", מסר דובר המורדים, חמזה בירקדאר.

"כוחות ארגון הטרור ג'יש אל-אסלאם מתמוטטים", הכחישו את המעשים סוכנויות הדיווח הרשמיות במדינה, "לכן, כלי התקשורת שלהם בודים התקפה כימית בניסיון שקוף לעצור את התקדמות הצבא הסורי".

הסוכנות הפדרלית של ארה"ב הגיבה לדיווחים, ומסרה כי בארה"ב "מודאגים מאוד מהאפשרות שהדברים נכונים". בנוסף, הטילה את האחריות למעשים על רוסיה. "הדיווחים, אם יאומתו, מזעזעים ודורשים תגובה מידית מהקהילה הבין-לאומית", נמסר בהודעה נוספת של מחלקת המדינה. בהודעה תקפו בארה"ב באופן ישיר את המשטר במוסקבה בטענה כי "רוסיה, בתמיכתה הבלתי מסויגת במשטר, נושאת בסופו של דבר באחראיות למתקפות הקשות האלו". האמריקנים טוענים כי בהגנתם על המשטר בדמשק, הרוסים מפרים את ההתחייבות שלהם לאו"ם.

הממשל הסורי מצדו, דחה את הטענות בכלל, ואת הטיעונים האמריקנים בפרט, לכך שנעשה שימוש בנשק כימי. לטענתו, אין לו צורך להשתמש באמצעים כאלו. גם במשרד הביטחון הרוסי שללו את הדיווחים על התקיפה הכימית. "אנו דוחים את הטענות ומכריזים על מכונותינו לשלוח מומחים רוסים לאזור על מנת להוכיח כי הטענות בדבר שימוש בנשק כימי, אינן נכונות", אמר מפקד המרכז הרוסי לפיוס סורי.

 טיפול בפצוע בעיר דומא שבסוריה
 

טיפול בפצוע בעיר דומא שבסוריה (רויטרס)

 

גם בישראל לא נותרו אדישים לאירוע הקשה. "כאב וזעזוע מלווים את התמונות מדומא", כתב יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי. "כשמנהיג של עדה קטנה מפציץ את העם שלו בנשק כימי לעיני העולם כולו, בגיבוי של אחת המעצמות ובשתיקה של ארצות הברית, אפשר לחזור על דברי חז"ל ש'אם אין אני לי מי לי'?", הוסיף גבאי.

בשבוע שעבר דווח כי לוחמי ג'יש אל-אסלאם הסכימו לעזוב את הפרבר האחרון שנמצא בשליטת המורדים. אולם, לאחר הפוגה של שבוע, חזר אסד לתקוף אמש במקום, ככל הנראה על מנת ללחוץ עליהם לעזוב בהקדם.