דיווח: ארה"ב הציעה מקלט למרגל הרוסי ולבתו

מספר כלי תקשורת בבריטניה טוענים כי ההצעה האמריקנית תאפשר לסרגיי ויוליה סקריפל לגור במדינה ולהשתמש בזהות חדשה, שתסייע להם להישמר מניסיונות רצח נוספים

בווידאו: שיפור במצבו של המרגל הרוסי

הרעלת המרגל הרוסי: במספר כלי תקשורת בבריטניה מדווחים הבוקר (ראשון) כי ארצות הברית הציעה מקלט לסרגיי סקריפל ובתו יוליה, שהורעלו לכאורה בידיה של מוסקבה. לפי הדיווח, האמריקנים יציעו לשניים להתגורר במדינה, במעטה של זהות חדשה, על מנת שיוכלו להישמר מניסיונות רצח נוספים.

הרשויות הבריטיות, לפי הדיווחים, מבצעות הכנות ליום שאחרי שחרורם של השניים מבית החולים. זאת, לאחר שבמצב של האב ובתו חל שיפור ניכר בימים האחרונים. בין הצעדים המתוכננים: הכנסתם של השניים לתוכנית להגנת עדים והעברתם לבית מוגן וסודי.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

סוף החלום: עמרי כספי נחתך מסגל גולדן סטייט לקראת הפלייאוף

דיווח: 150 הרוגים ומאות פצועים בתקיפה כימית בסוריה

לאחר שהתבצר עם תומכיו: נשיא ברזיל לשעבר הסגיר עצמו למשטרה

 סרג'יי סקריפל, מרגל רוסי לשעבר
 

סרג'יי סקריפל, המרגל רוסי לשעבר (BBC)

 

לפי הדיווחים, האב, סרגיי, יוכל להתמקם מחדש בארה"ב בזהות חדשה ולהקטין את הסיכויים לפגוע בו. בתו, שמוגדרת כאזרחית רוסיה, תוכל לבקש מקלט פוליטי מבריטניה, כשתשתחרר מבית החולים. בין אם יישארו בבריטניה, ובין אם יעברו לארה"ב, הדיווחים טוענים כי שתי המדינות מתאמות ביניהן את המשך הפעולות בכל הנוגע לשמירת ביטחונם של סקריפל ובתו.

מצבו של האב השתפר משמעותית ביום שישי האחרון והוא יצא מכלל סכנת חיים. "סקריפל מגיב טוב לטיפול, מצבו משתפר במהירות", מסרה מנהלת בבית החולים. בתוך כך, הרשויות בבריטניה דיווחו כי חתולו של סקריפל ושני שרקנים שגידל מתו, ככל הנראה, לאחר שלא זכו לטיפול בשבועות האחרונים. השרקנים, כך לפי הדיווח, מתו מהתייבשות ואילו החתול הורדם לאחר שנמצא במצב קריטי.

בשבוע שעבר אמרה ויקטוריה סקריפל, קרובת משפחה של השניים, כי היא שוחחה לראשונה מאז המקרה עם יוליה סקריפל, זאת לאחר שיוליה התעוררה מתרדמת שבה שהתה מספר שבועות. ויקטוריה שיתפה את הטלוויזיה הרוסית בשיחה, "יוליה אמרה שהכול בסדר, זה כל מה שאני הולכת לומר". כאשר קרובת המשפחה שאלה את יוליה על מצבו של אביה, זו ענתה "הכול בסדר, הוא נח וישן". עוד הוסיפה קרובת המשפחה כי היא מתכננת להגיע לביקור בבריטניה בקרוב במטרה לנסות להחזיר את יוליה חזרה לרוסיה.

 דגימות המרגל הרוסי שהורעל
 

זירת ההרעלה של המרגל (רויטרס)

 

במקביל, ויקטוריה הגישה בקשה לוויזה בריטית וסיפרה כי ביקורה מתואם עם שגריר רוסיה שבלונדון, אלכסנדר יאקובנקו. עוד הוסיפה כי היא מצפה שהשגריר ייפגש איתה כאשר תגיע. "בשלב הזה, יש לי רק מטרה אחת: לטוס לשלם ולהיפגש עם יוליה, אני מבינה כי המצב עם סרגיי יותר מורכב, אך אני מקווה שאיפגש גם איתו", דיווחה ויקטוריה לטלוויזיה הרוסית. ב-BBC דיווחו היום כי בקשתה לוויזה נדחתה.

נוסף לכך, שגריר רוסיה בבריטניה אמר בשבוע שעבר כי רוסיה תקבל את תוצאת בדיקת העצבים של המרגל הרוסי, אך תבקש לדעת מי היו המומחים שניהלו את הבדיקות. עוד הוסיף השגריר כי רוסיה מעוניינת בנוכחות בינלאומית בחקירת המקרה. בד בבד, משטרת בריטניה מסרה הודעה מטעם יוליה סקריפל, בתו של המרגל. בהודעה, טוענת סקריפל שהיא מתחזקת מדי יום, ביקשה פרטיות והוסיפה שההרעלה הייתה חוויה "מורכבת".

בהמשך, בדיון מיוחד שנערך במועצת הביטחון באו"ם, טען הנציג הרוסי: "אמרנו לעמיתינו הבריטים כי הם משחקים באש ויצטערו על כך". רוסיה, שביקשה לקיים את הישיבה במועצת הביטחון, מכחישה כל מעורבות בתקרית. השגריר הרוסי, וסילי נבנזיה, אמר את הדברים בנאום בן 30 דקות בו ניסה לאתגר את האשמותיה של בריטניה כלפי הרוסים. "כל מי שצפה בסדרת פשע בטלוויזיה יודע שישנן מאות דרכים בהן ניתן להרוג אדם", אמר השגריר בניסיון להפריך את טענת הבריטים. השגרירה הבריטית, קארן פירס, הגיבה ואמרה כי "אנו מאמינים שפעולותינו יעמדו בפני כל בדיקה. אין לנו מה להסתיר, אך אני חוששת שלרוסיה יש ממה לחשוש".