דיווח: 150 הרוגים ומאות פצועים בתקיפה כימית בסוריה

גורמים רפואיים: בגופותיהם של 35 ובהם 5 ילדים נמצא גז העצבים סארין, עוד 70 סבלו מקשיי נשימה. זאת, לאחר תקיפת משטר אסד בדומא שמצפון לדמשק. הממשלה הכחישה את המעשים

האופוזיציה בסוריה דיווחה כי 150 אנשים נהרגו ו-500 נפצעו אמש (שבת) בתקיפה בעיר דומא שבסוריה. קבוצת המורדים ג'יש אל-אסלאם האשימה את משטר אסד בכך שהשתמש בחומרים כימיים והביא בין היתר גם למותם של אזרחים רבים.

ארגון לזכויות אדם סורי דיווח כי נמצאו סימנים של חומרים כימיים לפחות על 35 בני אדם שנהרגו, ובהם חמישה ילדים. 70 תושבים סבלו מקשיי נשימה. על פי רשת סקיי, החומר שבו השתמשו התוקפים הוא גז העצבים הקטלני סארין. "משטר אסד ובני בריתו ממשיכים לבצע פשעים", מסר דובר המורדים, חמזה בירקדאר.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

רמלה: רכבת פגעה ברכב; שני הרוגים

הטבח בידוובנה: מסע אל מחוזות האנטישמיות החדשה-ישנה בפולין

ניסיון חדירה בדרום הרצועה: פלסטיני לא חמוש נעצר

תקיפת נשק כימי בדומא
 

דומא שבסוריה (רויטרס)

 

"כוחות ארגון הטרור ג'יש אל-אסלאם מתמוטטים", הכחישו את המעשים סוכנויות הדיווח הרשמיות במדינה, "לכן, כלי התקשורת שלהם בודים התקפה כימית בניסיון שקוף לעצור את התקדמות הצבא הסורי".

הסוכנות הפדרלית של ארה"ב הגיבה לדיווחים, ומסרה כי בארה"ב "מודאגים מאוד מהאפשרות שהדברים נכונים". בנוסף, הטילה את האחריות למעשים על רוסיה. "הדיווחים, אם יאומתו, מזעזעים ודורשים תגובה מידית מהקהילה הבין-לאומית", נמסר בהודעה נוספת של מחלקת המדינה. בהודעה תקפו בארה"ב באופן ישיר את המשטר במוסקבה בטענה כי "רוסיה, בתמיכתה הבלתי מסויגת במשטר, נושאת בסופו של דבר באחראיות למתקפות הקשות האלו". האמריקנים טוענים כי בהגנתם על המשטר בדמשק, הרוסים מפרים את ההתחייבות שלהם לאו"ם.

גם בישראל לא נותרו אדישים לאירוע הקשה. "כאב וזעזוע מלווים את התמונות מדומא", כתב יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי. "כשמנהיג של עדה קטנה מפציץ את העם שלו בנשק כימי לעיני העולם כולו, בגיבוי של אחת המעצמות ובשתיקה של ארצות הברית, אפשר לחזור על דברי חז"ל ש'אם אין אני לי מי לי'?", הוסיף גבאי.

בשבוע שעבר דווח כי לוחמי ג'יש אל-אסלאם הסכימו לעזוב את הפרבר האחרון שנמצא בשליטת המורדים. אולם, לאחר הפוגה של שבוע, חזר אסד לתקוף אמש במקום, ככל הנראה על מנת ללחוץ עליהם לעזוב בהקדם.

 טיפול בפצוע בעיר דומא שבסוריה
 

טיפול בפצוע בעיר דומא שבסוריה (רויטרס)

 

כזכור, סוכנות הידיעות הרוסית TASS דיווחה בחודש שעבר כי למעלה מ-10,000 בני אדם נמלטו מאזור הקרבות באל-רוטה שבפרברי דמשק. זאת בצל הדיווחים על כך שצבא סוריה, שנתמך על ידי רוסיה ואיראן, השתלט על 70% מהשטח שהיה בשליטת המורדים עם כניסת מלחמת האזרחים בסוריה לשנתה השמינית.

במוסקבה ובדמשק האשימו את המורדים בכך שהם מונעים מהאזרחים לעזוב את אזורי הקרבות אולם המורדים הכחישו טענה זו, מסרו כי משטרו של אסד מעוניין בדילול האוכלוסייה והוסיפו כי הם מעוניינים לשוחח ישירות עם רוסיה בנוגע להפסקת אש. בד בבד, דיווח ארגון לזכויות אדם כי למעלה מ-150 אלף איש נעקרו מבתיהם בעקבות הלחימה באזור עפרין, שגובלת בטורקיה.