מיצג אמנותי של הטבח בידוובנה, רויטרס

הטבח בידוובנה: מסע אל מחוזות האנטישמיות החדשה-ישנה בפולין

בימים שאחרי "החוק הפולני" שניסה להקטין את מעשי הפולנים בשואה, הפוגרום בעיירה הקטנה מסמל את חלקם ואת רצונם להתכחש לעברם. "הפולנים לא שינו את דרכם"

"החוק הפולני", המבקש להעמיד לדין אנשים המאשימים את פולין על חלקה בשואת יהודי אירופה, עורר סערה בארבעת החודשים האחרונים. החוק הביע את עמדתו של הציבור הפולני, לפיה רובו עדיין לא מוכן לקבל את אחריותו על הנעשה בשואה, ועורר שדים מרבצם.

"החוק אינו נחמד", הסביר לוקאש נייסולובסקי-ספנו, מנהל המכון ההיסטורי של אוניבריסטת ורשה. "החוק גורם לאנשים לא לדבר, רק כדי לא לקחת סיכון. אנו יכולים להדגיש בפני הסטודנטים שתפקידנו לחפש אחר האמת".

 מיצג אמנותי של הטבח בידוובנה
 

מיצג אמנותי של הטבח בידוובנה(רויטרס )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

זאב רווח וליא קניג ידליקו משואה יחד בטקס יום העצמאות

אום אל פחם: בן ארבע מת לאחר שנשכח ברכב

האיחוד האירופי: אירועי עזה מעלים שאלות בנוגע למידתיות התגובה

ב-10 ביולי, 1941, תושבי העיירה הפולנית ידוובנה אספו על פי עדויות את כל שכניהם היהודים, כאלף במספר וריכזו אותם בכיכר המרכזית, הוכו והושפלו, מקצת הנשים נאנסו. לאחר מכן הם הובלו לאסם שבקצה העיירה, נדחפו פנימה והאסם הוצת. כמה ימים לאחר מכן הם הועברו לקבר אחים בבית הקברות היהודי.

לצד האנטישמיות הגוברת בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת, היהדות בפולין בכל זאת פרחה. כשהגרמנים כבשו את פולין ב-1939, פולין חולקה בין גרמניה לברית המועצות. היהודים תחת השלטון הסובייטי הפכו לאזרחים שווי זכויות, ושיתפו פעולה עם השלטון החדש, אך הפולנים לא היו מרוצים מהמצב החדש.

 נשיא פולין לשעבר, ברוניסלב קומורובסקי, התנגד ל"חוק הפולני"
 

נשיא פולין לשעבר, ברוניסלב קומורובסקי, התנגד ל"חוק הפולני"(חדשות עשר)

 

כשהגרמנים כבשו את חלקה המזרחי של פולין מידי הרוסים, החליטו הפולנים לסגור חשבון עם היהודים, ששיתפו פעולה עם הסובייטים. במחוז פודלסיה, שנחשב למעוז לאומני ודתי במיוחד, הפוגרומים החלו מתפשטים מעיירה לעיירה. באחד הפוגרומים הראשונים בגרייבו, עשרות נרצחו. לאחר מכן 200 מיהודי העיר נלקחו לתיאטרון ועונו בו במשך שבוע. בשצ'צ'ין נרצו 300 יהודים, רבים מהם נשים וילדים, הגופות הושלכו לתעלות של טנקים. מעשי טבח בוצעו ביהודים במספר ערים נוספות באזור, כאמור כולל בידוובנה.

אביגדור כוכב היה בין הניצולים היחידים שהצליחו לברוח מידוובנה. העדות שסיפק ממקור ראשון על מה שאירע הפכה את התזה הרווחת בפולין על פיה והוכיח כי המעורבות של הגרמנים בפוגרומים הייתה דלה מאוד, אם בכלל. "בבית אבא אמר שהפולנים גרועים מהגרמנים, כי הם פגעו בנו יותר מהגרמנים", סיפר בנו, איציק כוכב.

"כשנסעתי לפולין במסגרת משלחת של חיל האוויר, אבא כעס עליי. כששאלתי מדוע, הסביר שהם רצחו את משפחתינו וכי רגלו לא תדרוך בפולין. הגרמנים בניגוד אליהם הבינו את מה שעשו והשתנו - הפולנים לא", אמר איציק כוכב.

 אביגדור כוכב, ניצול הטבח בידוובנה
 

אביגדור כוכב, ניצול הטבח בידוובנה(חדשות עשר )

 

העיירה ידוובנה הפכה מאז לסמל לאנטישמיות ולאנטישמיות הפולנית המוכחשת, בעבר וגם בהווה. מאז פרסום המקרה תושבי ידוובנה לא יודעים מנוח. בשנת 2001 פרסם הפרופסור יאן תומש גרוס את ספרו "שכנים" שבו הביא בפעם הראשונה עדויות מתוך המשפט שהתנהל בתחילת שנות ה-60 נגד מבצעי הטבח בידוובנה. הפולנים זעמו על המסר שבספר, והפרשה הפכה לצומת דרכים שהכריח את הפולנים לבחור צד בין אלה שמוכנים לקבל אחריות, לאלה שלא.

בבחירות האחרונות לנשיאות פולין, התעמתו הנשיא לשעבר ברוניסלב קומורובסקי לנשיא הנבחר אנדז'יי דודה. אחת השאלות המכריעות נגעה לסיפור ההתנצלות על הפוגרום בידוובנה. דודה תקף את הנשיא לשעבר והאשים אותו בשקרים ובסילוף ההיסטוריה מפני שבחר להכיר בפשעי הפולנים בידוואבנה.

"ידוובנה היא קוץ שתקוע עמוק בלב הפולנים והיא מקום ששבו הפולנים יכולים להבחין בתופעות מסוימות שלפעמים הקורבן בעצמו עושה דברים רעים מאוד לאחרים", הסביר קומורובסקי. "כל אומה זוכרת רק את העוולות שנעשו לה אבל תפקידם של הפוליטיקאים הוא להפריד בין הדברים ולהראות שזה לאו דווקא נכון".

לבסוף קומורובסקי הפסיד בבחירות, ככל הנראה מפני ששאלת ידוובנה נוגעת בדיוק בסיבה שבגינה חוקקו הפולנים את ה"חוק הפולני" – להתנתק מהעבר ולהתכחש למעשי העבר של הפולנים.