אוספים צמיגים לקראת ההפגנה בעזה, רויטרס

האיחוד האירופי: אירועי עזה מעלים שאלות בנוגע למידתיות התגובה

אירופה מותחת ביקורת על "מחאת הצמיגים" שבמסגרתה נהרגו 9 פלסטינים. "העדיפות עכשיו חייבת להיות הפסקת ההסלמה בכל מחיר ואובדן חיים". מאות בהלווית העיתונאי שנהרג

  • פורסם ב:
  • 07/04/2018 17:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/04/2018 19:03
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

ביקורת באירופה על אירועי "מחאת הצמיגים", שבמסגרתם נהרגו 9 פלסטינים: "האירועים מעלים שאלות בנוגע למידתיות התגובה. דיווחי הצבא הישראלי על השלכת אבנים ובקבוקי תבערה לעברם, כמו גם ניסיונות לחצות את הגדר לישראל גם צריכים להיבדק", נמסר בהודעה רשמית מטעם האיחוד האירופי.

"האיחוד האירופי נעצב מאובדן נוסף של חיי אדם וחוזר על קריאתו לאיפוק. העדיפות עכשיו חייבת להיות הפסקת ההסלמה בכל מחיר ואובדן חיים. על הפלגים הפלסטיניים לאפשר לרשות הפלסטינית את השליטה בעזה - דבר שחיוני עבור שיפור מצב התושבים ברצועה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

קנדה: 14 שחקנים בקבוצת הוקי נהרגו בתאונה בין משאית לאוטובוס

לקחו מקל: כמיליון וחצי מטיילים פקדו את שמורות הטבע במהלך החג

הישראלי המכוער: שני צבי ים נמצאו מתים ומכוסים צבע

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן מסר הערב: "חג הפסח שמסתיים בשעה זו היה מהשקטים והבטוחים שידענו בשנים האחרונות. ההיערכות שלנו בגבול עזה הוכיחה את עצמה. עם ישראל חייב תודה גדולה לאלפי לוחמי צה"ל, השב"כ והמשטרה שעבדו קשה מאוד וסיכלו כל ניסיון לאתגר אותנו. חמאס שולח טרוריסטים במסווה אזרחים לפגוע בריבונות שלנו ובעולם מציגים את מצעד הטרור הזה כמחאה אזרחית. זו חגיגת צביעות. בסוף השבוע אסד טבח 48 אזרחים מתוכם 8 ילדים ו-6 נשים. מזכ"ל האו"ם לא קרא להקים ועדת חקירה, מועצת הביטחון לא התכנסה, הליגה הערבית התעלמה וה-BBC כמובן לא ראה ולא שמע".

במקביל, ארגון העיתונאים פנה הערב לרמטכ״ל בבקשה שיבחן את הדיווחים לפיהם חיילי צה״ל ירו לעבר עיתונאים בהפגנות ליד גדר רצועת עזה. בפנייה מצוין בין היתר: "אנחנו משוכנעים שצה״ל שותף לערכי הדמוקרטיה, לרבות חשיבות חופש העיתונות. עיתונאים - מכל אומה - נמצאים באיזורי עימות כדי לדווח על המתרחש. צבא של מדינה דמוקרטית אינו אמור לפגוע בעיתונאים העושים את עבודתם. משום כך אנחנו רואים בחומרה את העובדה שעיתונאים נפגעו. ​אנחנו מבקשים ממך לבדוק אם הדיווחים על כך שחיילי צה"ל ירו לעבר עיתונאים נכונים. אם התשובה לכך חיובית, אנחנו מבקשים לדעת  איך בכוונתך להגיב על מעשים אלה".

 מחאת הצמיגים בעזה
 

מחאת הצמיגים בעזה(רויטרס)

 

מוקדם יותר בעזה, פקדו המונים את הלוויתו של העיתונאי יאסר מורתג'א שדווח שנהרג מירי צה"ל אתמול, למרות שלבש אפוד עם הכיתוב "עיתונות". לפי משרד הבריאות הפלסטיני, הוא נפצע בבטנו וכל המאמצים להציל את חייו נכשלו. "היה ניתן לזהות שאנחנו עיתונאים", אמר לרויטרס צלם העיתונות אשרף אבו אמרה, שעמד ליד מורתג'א בזמן שנורה. "היינו כ-250 קילומטרים מהגדר", הוסיף, "כוחות הביטחון הישראלים פתוח באש ואנשים נפצעו. שנינו רצנו במטרה לצלם את הזירה ואז הוא נפל על הקרקע. צעקתי לעברו, אבל הוא לא הגיב ואז ראיתי שיש סביבו דם. הבנתי שהוא נפצע בצורה חמורה ואז לקחו אותו לטיפול". בצה"ל הודיעו כי הם בודקים את התקרית.

בין הנוכחים בהלוויה היה גם ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה. במהלך ההלוויה, אמר הנייה: "העיתונאים מקדישים את חייהם במטרה להעביר את המסר על זכותו של העם הפלסטיני. הם מעבירים את תמונתה של פלסטין שנלחמת על האדמה שלה. היום אנחנו עומדים מול יאסר, שיצא עם מצלמה במטרה להציג את האמת ואת הזכות להתמודד עם הכיבוש הרודן, ובמטרה להעביר את התמונה של העם הלוחם הזה שנמצא תחת מצור מזה יותר משבעים שנה.

 "אני מברך את כל העיתונאים ואנשי התקשורת שנהרגו בעבר או נפצעו במטרה להעביר את תמונת העם המקופח שנמצא תחת מצור בעזה ובכל אדמות פלסטין. היום אנחנו עומדים מול השהיד הזה הגיבור אשר הקריב את חייו כמו כל האחים העיתונאים שהגיעו לגבולות רצועת עזה. זו מערכה בשדה הקרב התודעתי. האויב הציוני באינתיפאדה השנייה ניסה לשנות את התודעה - מדובר בתודעה חדשה של דור פלסטיני חדש. צעדת השיבה - היא קרב בשדה קרב האמת והתודעה ובראשה זכות השיבה הקדושה לכל שטחי פלסטין. אם יאסר נהרג, אז העם הפלסטיני יוכל לייצר אלף כמוהו יאסר שיעבירו אמת לכל העולם - בתמונה, ובאומץ - צד לצד עם בני העם הפלסטיני".

 הלוויית העיתונאי הפלסטיני יאסר מורתג'א שנהרג במהלך "צעדת השיבה" ברצועת עזה
 

הלוויית העיתונאי הפלסטיני יאסר מורתג'א שנהרג במהלך "צעדת השיבה" ברצועת עזה (רויטרס)

קודם לכן, פרסם משרד הבריאות הפלסטיני בעזה נתונים הקשורים להפגנות שנערכו סביב גדר המערכת ביום שישי שעבר וביום שישי האחרון. מהנתונים שפורסמו עולה כי מאז תחילת ההפגנות ביום שישי שעבר נהרגו 29 בני אדם ו-2,850 נפצעו, בהם 1,296 מאז חיה. 79 פצועים נמצאים במצב קשה. כ-20 אלף פלסטינים הפגינו אתמול בסמוך לגדר המערכת ברצועה והבעירו צמיגים בחמישה מוקדים לאורך הגדר. העשן הסמיך נע לכיוון שטח ישראל, והגיע ליישובי העוטף. כוחות צה"ל פתחו באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות, בהם תותחי מים לכיבוי שריפות ומאווררי ענק.

בד בבד, כ-1,000 איש השתתפו בהפגנה שמארגנת ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי בישראל בסכנין, זאת כאות הזדהות ותמיכה עם ההפגנות בעזה. ד"ר יעלה רענן, תושבת כיסופים, נאמה בהפגנה בסכנין ואמרה כי "ביחד נשחרר את פלסטין מהמשטר הפשיסטי".

בתוך כך, ארה"ב הטילה וטו על הצעת החלטה במועצת הביטחון של האומות המאוחדות לחקור את האירועים. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן תקף אמש את ישראל על תגובתה לאירועי "מחאת הצמיגים" בגבול רצועת עזה. בהודעה שהוציאה נשיאות הרשות באמצעות סוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא" נכתב כי ברשות "מגנים בחריפות את פעולות ההרג והדיכוי שמבצעים כוחות צה"ל נגד מעשי הציבור השקטים שהביאו להרוגים ולפצועים רבים ברצועה". הרשות הדגישה את "הצורך הדחוף בפעילות בינ"ל להגנה על העם הפלסטיני אל מול הכיבוש, שמשתמש בהרג ודיכוי במטרה להשתיק את הזכויות ואת הצדק הפלסטיני".