מפגינה פלסטינית בגבול עזה, רויטרס

"צעדת השיבה": מתחילת ההפגנות נהרגו 29 בני אדם - 2,850 נפצעו

משרד הבריאות הפלסטיני פרסם נתונים בנוגע לכמות ההרוגים והפצועים בהפגנות שנערכו עד כה. 79 במצב קשה. מאות השתתפו בהלווית העיתונאי הפלסטיני: "היה סביבו מלא דם"

"צעדת השיבה". משרד הבריאות הפלסטיני בעזה פרסם היום (שבת) נתונים הקשורים להפגנות שנערכו סביב גדר המערכת ביום שישי שעבר וביום שישי האחרון.

מהנתונים שפורסמו עולה כי מאז תחילת ההפגנות ביום שישי שעבר נהרגו 29 בני אדם ו-2,850 נפצעו, בהם 1,296 מאז חיה. 79 פצועים נמצאים במצב קשה. בתוך כך, מאות השתתפו בהלוויתו של העיתונאי בן ה-30 יאסר מורתג'א, בהם ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הניה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

קנדה: 14 שחקנים בקבוצת הוקי נהרגו בתאונה בין משאית לאוטובוס

הישראלי המכוער: 2 צבי ים נמצאו מתים לאחר שנזרקו לעברם אבנים

ברזיל: הנשיא לשעבר מתבצר עם תומכיו ומסרב לרצות את עונשו

על פי דיווחים, העיתונאי לבש אפוד עם המילה עיתונות והחזיק מצלמה בזמן שנורה. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, הוא נפצע בביטנו וכל המאמצים להציל את חייו נכשלו. "היה ניתן לזהות שאנחנו עיתונאים", אמר לרויטרס צלם העיתונות אשרף אבו אמרה, שעמד ליד מותרג'א בזמן שנורה. "היינו כ-250 קילומטרים מהגדר", הוסיף, "כוחות הביטחון הישראלים פתוח באש ואנשים נפצעו. שנינו רצנו במטרה לצלם את הזירה ואז הוא נפל על הקרקע. צעקתי לעברו, אבל הוא לא הגיב ואז ראיתי שיש סביבו דם. הבנתי שהוא נפצע בצורה חמורה ואז לקחו אותו לטיפול".  

 מחאת הצמיגים בעזה
 

מחאת הצמיגים בעזה(רויטרס )

 

בד בבד, כ-1,000 איש משתתפים בהפגנה שמארגנת ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי בישראל בסכנין, זאת כאות הזדהות ותמיכה עם ההפגנות בעזה.

בתוך כך, ארה"ב הטילה וטו על הצעת החלטה במועצת הביטחון של האומות המאוחדות לחקור את האירועים. בנוסף, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן תקף אמש את ישראל על תגובתה לאירועי "מחאת הצמיגים" בגבול רצועת עזה.

בהודעה שהוציאה נשיאות הרשות באמצעות סוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא" נכתב כי הם "מגנים בחריפות את פעולות ההרג והדיכוי שמבצעים כוחות צה"ל נגד מעשי הציבור השקטים שהביאו להרוגים ולפצועים רבים ברצועה". הרשות הדגישה את "הצורך הדחוף בפעילות בינ"ל להגנה על העם הפלסטיני אל מול הכיבוש, שמשתמש בהרג ודיכוי במטרה להשתיק את הזכויות ואת הצדק הפלסטיני".

כ-20 אלף פלסטינים הפגינו אתמול בסמוך לגדר המערכת ברצועה והבעירו צמיגים בחמישה מוקדים לאורך הגדר. העשן הסמיך נע לכיוון שטח ישראל, והגיע ליישובי העוטף. כוחות צה"ל פתחו באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות, בהם תותחי מים לכיבוי שריפות ומאווררי ענק.

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס לאירועים ואמר כי "צה"ל עמד במשימה. הגדר לא נחדרה ולא נפגעה הריבונות". עוד הוסיף מנליס כי היו שמונה ניסיונות להשליך מטעני חבלה וכמה ניסיונות להשליך בקבוקי תבערה. "העשן היה קוריוז. הם לא הצליחו איתו והפגיעה האמתית היא בנשימה של תושבי עזה ובאיכות הסביבה", אמר דובר צה"ל, "מי שהתקרב לגדר זה או פעילים בכסף או פעילי טרור. הפעולה בשישי שעבר הבהירה לחמאס את הנחישות הישראלית. חמאס שלח ילדים לגדר. אנחנו נחושים לעמוד במשימה. ההרוגים בימי שישי האלה הם על הידיים של סינוואר".

 העיתונאי הפלסטיני יאסר מורתג'א שנהרג במהלך "צעדת השיבה" ברצועת עזה
 

העיתונאי הפלסטיני יאסר מורתג'א שנהרג במהלך "צעדת השיבה" ברצועת עזה ( ללא קרדיט)

 

אלוף אייל זמיר, מפקד פיקוד הדרום, אמר אמש: "אני חושב שהאוגדה וכוחות הפיקוד עמדו במשימה שלהם בצורה יפה ומרשימה. מה שהיה מולנו גם היום זה בסופו של דבר הפרת סדר אלימה שבחסותה ניסיון להניע פיגועי טרור. חמאס עושה מניפולציות גדולות שלא נעלמות לנגד עינינו".

גורמי ביטחון פלסטינים מסרו לחדשות עשר כי המפגינים לא צייתו להוראות חמאס להבעיר בו זמנית את אלפי הצמיגים ולכן יעילות המחאה נפגעה. גם בגדה נרשמו מספר עימותים כאות הזדהות, ובאל בירה הסמוכה לרמאללה הבעירו המוחים צמיגים.