מחאת הצמיגים בעזה, רויטרס

"מחאת הצמיגים": מניין ההרוגים עלה לתשעה - בהם עיתונאי

סוכנות הידיעות הפלסטינית דיווחה כי נקבע מותם של 3 בני אדם נוספים, בהם עיתונאי פלסטיני שהחזיק מצלמה בזמן שנורה. ארה"ב מנעה הצעת החלטה באו"ם לחקור את האירועים

"מחאת הצמיגים": מניין ההרוגים במחאה עלה לתשעה כך דווח היום (שבת) בסוכנות הידיעות הפלסטינים. בין ההרוגים העיתונאי יאסר מורתג'א, שעל פי דיווחים לבש אפוד עם המילה עיתונות והחזיק מצלמה בזמן שנורה.

לפי משרד הבריאות הפלסטיני, העיתונאי נפצע בביטנו וכל המאמצים להציל את חייו נכשלו. עוד דווח כי מספר הפצועים עומד כעת על למעלה מ-1,400. בתוך כך, ארה"ב הטילה וטו על הצעת החלטה במועצת הביטחון של האומות המאוחדות לחקור את האירועים.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן תקף אמש את ישראל על תגובתה לאירועי "מחאת הצמיגים" בגבול רצועת עזה. בהודעה שהוציאה נשיאות הרשות באמצעות סוכנות הידיעות הפלסטינית וואפא נכתב כי הם "מגנים בחריפות את פעולות ההרג והדיכוי שמבצעים כוחות צה"ל נגד מעשי הציבור השקטים שהביאו להרוגים ולפצועים רבים ברצועה".

 העיתונאי הפלסטיני יאסר מורתג'א שנהרג במהלך "צעדת השיבה" ברצועת עזה
 

העיתונאי הפלסטיני יאסר מורתג'א שנהרג במהלך "צעדת השיבה" ברצועת עזה ( ללא קרדיט)

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

התחזית: חם ונוח לטיולים; קריר בחגיגות המימונה

ברזיל: הנשיא לשעבר מתבצר עם תומכיו ומסרב לרצות את עונשו

ריצה לטווח ארוך: בחמאס מתכוננים להסלמה ולעימות נרחב

הרשות הדגישה את "הצורך הדחוף בפעילות בינ"ל להגנה על העם הפלסטיני אל מול הכיבוש, שמשתמש בהרג ודיכוי במטרה להשתיק את הזכויות ואת הצדק הפלסטיני".

מחאת הצמיגים בעזה
 

מחאת הצמיגים בעזה(רויטרס )

 

כ-20 אלף פלסטינים הפגינו אתמול בסמוך לגדר המערכת ברצועה והבעירו צמיגים בחמישה מוקדים לאורך הגדר. העשן הסמיך נע לכיוון שטח ישראל, והגיע ליישובי העוטף. כוחות צה"ל פתחו באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות, ביניהם תותחי מים לכיבוי שריפות ומאווררי ענק, לעבר מפגינים שמתקרבים לגדר.

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס לאירועים ואמר כי "צה"ל עמד במשימה. הגדר לא נחדרה ולא נפגעה הריבונות". עוד הוסיף מנליס כי היו שמונה ניסיונות להשליך מטעני חבלה וכמה ניסיונות להשליך בקבוקי תבערה. "העשן היה קוריוז. הם לא הצליחו איתו והפגיעה האמתית היא בנשימה של תושבי עזה ובאיכות הסביבה. מי שהתקרב לגדר זה או פעילים בכסף או פעילי טרור. הפעולה בשישי שעבר הבהירה לחמאס את הנחישות הישראלית. חמאס שלח ילדים לגדר. אנחנו נחושים לעמוד במשימה. ההרוגים בימי שישי האלה הם על הידיים של סינוואר".

אלוף אייל זמיר, מפקד פיקוד הדרום, אמר אמש: "אני חושב שהאוגדה וכוחות הפיקוד עמדו במשימה שלהם בצורה יפה ומרשימה. מה שהיה מולנו גם היום זה בסופו של דבר הפרת סדר אלימה שבחסותה ניסיון להניע פיגועי טרור. חמאס עושה מניפולציות גדולות שלא נעלמות לנגד עינינו".

 מחאת הצמיגים בעזה
 

מחאת הצמיגים בעזה(רויטרס )

 

גורמי ביטחון פלסטינים מסרו לחדשות עשר כי המפגינים לא צייתו להוראות חמאס להבעיר בו זמנית את אלפי הצמיגים ולכן יעילות המחאה נפגעה. גם בגדה נרשמו מספר עימותים כאות הזדהות, ובאל בירה הסמוכה לרמאללה הבעירו המוחים צמיגים.

ביום חמישי נפגשו שגרירי מדינות ערב באו"ם עם מזכ"ל הארגון, אנטוניו גוטרש, וקראו לו "להקים ועדת חקירה על הרג הפלסטינים בשבוע שעבר על ידי ישראל". נציג הפלסטינים, ריאד מנסור, הגדיר את הפגישה "חיובית", ומסר כי גוטרש הביע דאגה אודות הרג האזרחים. הבוקר דווח העיתון "אל חיאת" כי משלחת מצרית תגיע לרצועת עזה על מנת לדון עם גורמי חמאס.