ראש השבכ לשעבר, כרמי גילון, חדשות עשר

"אסור להרוס מסורת זו": גילון מסביר קריאתו לחרם נאום רה"מ

ראש השב"כ לשעבר התייחס בריאיון לחדשות עשר לקריאה להחרים את נאום נתניהו בטקס המשואות, אם זה אכן ינאם שם. "בושה שמתרגשת עלינו באירוע הכי חשוב של השנה"

נאום במחלוקת: כרמי גילון, ראש השב"כ לשעבר, התייחס הערב (שישי) לקריאתו להחרים את נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בטקס הדלקת המשואות, אם אכן ינאם שם.

"הטקס הזה הוא מרכזי וממלכתי ולא במקרה קבעו שהכנסת תארח אותו בתור הריבון של העם. זו מסורת שנשמרה כל השנים, גם בשנות יובל אחרות. הכנסת, להבדיל ממשלה וראש ממשלה, מייצגת את כל העם - קואליציה אופוזיציה, חילונים, חרדים. כל העם נמצא בכנסת ואת המסורת הזו אסור להרוס", אמר גילון והוסיף: "ברמה האישית בתור ילד שהקשיב לשידור ברדיו וכשהייתי מבוגר יותר בשידור בטלוויזיה, הטקס הזה הוא מאוד חשוב בעיני וכל מה שעשיתי זה הצעתי לחבריי להחרים אך ורק את הנאום של ראש הממשלה בדרך של החשכת המסכים, בשום פנים ואופן לא את הטקס".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כחודש לאחר שהורעל: המרגל סקריפל יצא מסכנת חיים

בגין שחיתות: 24 שנות מאסר לנשיאת קוריאה הדרומית לשעבר

זה לא הגיל, זה התרגיל: נסיקתה המדהימה של מפלגת הגימלאים

 ראש השבכ לשעבר, כרמי גילון
 

ראש השב"כ לשעבר, כרמי גילון (חדשות עשר)

 

גילון סיפר מתי החליט לקרוא להחרמת הנאום. "ישבתי במרפסת של ביתי הצופה לכיוון הר הרצל וחשבתי מה אני יכול לעשות כדי להתגבר על הבושה שמתרגשת עלינו דווקא באירוע הכי חשוב של השנה?". עוד אמר גילון: "אני בשום פנים ואופן לא מתכוון להחרים את הטקס. כפי שאני צופה בו 60 שנה ויותר. כל מה שאני אומר זה בעת נאומו של רה"מ כמחאה על הפוליטיזציה שעשו לטקס, אני מציע להחשיך את המסכים. התוצאה תיראה מיד בגלל שיש מדידת רייטינג של הטקס הזה".

ראש השב"כ לשעבר סיכם באומרו שאינו יכול להבין את החלטת רה"מ לנאום בטקס "אלא אם כן אני נותן לזה פרשנות פוליטית שהוא רוצה להרוויח זמן מסך בתוכנית הנצפית ביותר מדי שנה בישראל".

בתוך כך, העיתונאי רון בן ישי הודיע: "אני עקרונית נגד חרמות אלא בעד מחאה וויכוח ענייני בעקבותיה. לכן לא תמכתי בקריאה להחרים את נאום נתניהו אלא במחאה נגד הדלקת משואה על ידי נשיא הונדורס, אדם שלא תרם כלום להקמתה, לביסוסה ולרווחתה של מדינת ישראל".

הבוקר, כאמור, קרא גילון להחרים את נאום נתניהו, אם יתרחש. "כל הצופים הרוצים להביע את מחאתם על הפיכת האירוע הממלכתי ביותר במדינה לאירוע פוליטי של נתניהו, יכבו את הטלוויזיה או יעבירו ערוץ בזמן נאומו", כתב גילון בקבוצות וואטסאפ, "זו מחאה שאפשר למדוד ולקבל נתונים כמעט בזמן אמת. אם יעשו זאת כמה מאות אלפים יכול להיות לכך אפקט ציבורי מרשים".

יולי אדלשטיין ומירי רגב
 

יולי אדלשטיין ומירי רגב (דובר ועדת הכלכלה, דוברות הכנסת)

 

אתמול נודע כי נתניהו החליט להגיע לטקס הממלכתי ביום העצמאות הקרוב, במסגרת חגיגות ה-70 למדינה, אך טרם ברור אם ינאם. ההחלטה הגיעה על רקע החשיפה מוקדם יותר השבוע כי נתניהו לקח חלק, ואף נאם, בטקס המשואות של שנת היובל למדינה, לפני עשרים שנה.

במסגרת ההכנות לטקס, התפתח עימות בין רגב ליושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, על רקע ניסיונותיה של רגב לשלב בטקס נאום של נתניהו. אדלשטיין הודיע כי אם יוחלט על נאום נתניהו, הכנסת תחרים את האירוע. בינתיים שני הצדדים מתבצרים בעמדותיהם, אנשי משמר הכנסת אמנם משתתפים בחזרות בהר הרצל, אבל אדלשטיין יכול לבטל את השתתפותם בטקס.

בחשיפה של "אורלי וגיא", תוכנית הבוקר של ערוץ עשר, נראה ראש הממשלה בשנת 1998, גם אז בנימין נתניהו, עולה לבמת הטקס ונושא דברים. תפקידו של נתניהו היה יחסית שולי והוא בעיקר ציטט מדברי בן גוריון. תיעוד זה חיזק את הטענה של השרה רגב אל מול אדלשטיין, שגרסה כי שילוב נאום של רה"מ אינו חדש ולא שובר שום טאבו. לדבריה, מטרתה היא לחבר שני טקסים לאחד.